Antidepresan Niyetine İzlenecek Filmler

Hiç öyle ilaçlara falan sarılmadan, sadece bu filmleri izleyerek içinizi yaşama sevinci ile doldurabilirsiniz.

It's A Wonderful Life

IMDb

duygusal bakıldığında, insanın kendini değersiz hissettiği anda imdadına koşabilecek iyimser bir peri masalı. tabiri caizse "guardian angel."

diğer yandan; hem "gelin canlar bir olalım" tadında ütopik bir mesaj verip hem de inceden kapitalizm göndermeleri yapar nitelikte. ayrıca, sanki esas oğlanın sönüp giden hayallerini kolaylıkla bir kenara koymuş gibi bir izlenim de vermekte.

ama ne olursa olsun kesinlikle izlenmesi gereken fantastik bir film.

"dear george, remember no man is a failure who has friends."

Arsenic And Old Lace

IMDb

izlenmesi kesinlikle tavsiye olunan bir film, cary grant in mimikler film boyunca super, ayrica komedi gibi suren filmde is korkuya sarinca film daha da eglenceli hale geliyor

You Can't Take It With You

IMDb

insanlara, yaparken gerçekten mutlu oldukları işler yapmasını tavsiye eden güzel film. bu iş mızıka çalmak bile olsa..

günümüz insanlarının kesinlikle izlemesi gereken film diye düşünüyorum. karmaşa içerisinde o denli kaybolmuşuz ki, hayattan gerçekten zevk alamaz duruma gelmişiz.
ayrıca, parayı mutluluk aracı olarak görmekten ziyade amaç haline getiren insanlarımızın aslında manevi değerlerden ne kadar yoksun olduğunu üstüne basa basa bize gösteren enfes filmdir. rus kolenkhov karekteri için bile defalarca izlenesi..

(bkz: frank capra)
(bkz: feel good movie)

It Happened One Night

IMDb

1935 yılı oscar ödülleri sadece 16 tanedir. kendi dalında 12 adaylığa gösterilecek olan bu film beş tane ödül kazanmıştır. bugüne kadar beş veya daha fazla ödül alan filmlerin sayısı sadece iki sayfalık bir listeye sığdığı düşünüldüğünde filmin romantik komedi türünde en iyilerinden olduğunu söyleyebiliriz. bazı sahneleri ve replikleri o kadar güzeldir ki, tekrar başa sarasınız gelir. gecenin bu vakti, şu ankara soğuğunda içimi ısıttı.

Ratatouille

IMDb

en sevdigim animasyon film. oldukca keyifli ve ic acici olmasinin yaninda insani mutlu eden bir yani da var. yemek yapmaya bu kadar meyilli oldugum bir dönemde izlemem, manisa kebabi`nin tarifini kendime göre degistirmem ve bir enfes yaratmamla sonuclandi üstelik. ayni anda esimde de benzer yan etkileri birkac gün sonra ortaya cikti. o da kendi ratatouille tarifini yaratti ve sonuc mükemmeldi. kisacasi insana verdigi ilhami yeter.

not: bakin o kadar gaza geldik ki restoran acmaya karar verdik.

Wall-E

IMDb

oscar ödüllerinde en iyi animasyon değil, en iyi film, en iyi senaryo hatta en iyi oyunculuk dallarında yarışması gereken bir pixar başyapıtı. (ama akademi bu inceliği yapamayacak kadar yobaz tabi ki) nemo, ratatouille, the incredibles ve daha nice pixar yapıtı bunun yanında artık gözümde tom-jerry çizgi filmi gibi kalmış oldu. belki de bir filmin ilk defa iyi özelliklerini saymaya üşendiğim için bu kadar kısa kesiyorum. evde deli gibi ivaa diyip dolanır oldum ne yorumu ne kritiği.? film hakkında söyleyebileceğim en mantıklı şey:

iiiii va!!??
iii vaaaa!!!

Le Herisson

IMDb

normalde küçük yaşta büyükmüş gibi davranan çocukları sevmem, büyümüş de küçülmüş çocuklar bana sevimli gelmez. çocuk ya da büyük fark etmez her insanın yaşına göre davranmalıdır derim ama paloma'yı çok sevdim. o olgun karakter hiç sırıtmamış. ailesiyle, çevresiyle olan ilişkisi, hayata olan bakışı çok iyi.

tek kelimeyle şahane bir film. sakin sakin, yavaş yavaş ilerliyor. tam olarak feel good movie değil, bazı yerlerde bu şekilde geçiyor ama böyle insana dinginlik veriyor.

Amelie

IMDb

fransızların artık milli kimliklerine geçmiş hüzünlerini, melankolik yaşamlarını ve aşkseverliklerini bir bütün halinde bakılırsa çok güzel yansıtmış harikulade film. yann tiersen'in müzikleri de gerçekten muhteşemdir. gayet basit bir senaryo ile nasıl mükemmel bir film çekilir konusunda ders gibi izlenmelidir. gerçekten insanı yaşama sevinciyle dolduran bir başyapıt.

3 Idiots

IMDb

insana tuhaf bir mutluluk, salak bir ifade veren film. bu kadar uzun süren ama her dakikası bu kadar eğlenceli film bilmem ben. genelde de bilmem ama izlediğim zaman çok mutlu uyuduğumu biliyorum. eleştirmeyi hak etmiyor çünkü eğlenceli. mutluluk verici nezdimde. amir khan'a hayran bile olunabilir.

Barfi!

IMDb

cok cok cok guzel bir film.

ask filmi, samimi bir film, ne desem eksik kalacak ama yine de yazmalıyım:

klasik bolivud filmlerinden ayrılıyor, ciro ciro müzikleri baskın degil. abartılı oyunculuk sekansları da yok, oyle goz suzmeler el kol hareketleri de bulunmuyor ama film ben holivud filmlerine benzemem diye bas bas bagırıyor.

konusu cok guzel, kurgusu saglam; surekli gecmise donmesi aslında burada da degildik asıl buradan anlatmalıyım deyip baska bir zaman dilimine gecisi vs.vs. acayip basarılı duruyor.

her sey bir yana film icinize isliyor. etkiliyor, zaman zaman insanın burnu sızlıyor, gozlerimizi kırpsak aglayacakmısız hissini veriyor. asıl asıl ayrıca,,

bu kadar muazzam bir oyunculuk takdire sayan bence.

Groundhog Day

IMDb

ne anlatmak istediğini demin tuvaletteyken anladığım film.

28 yaşındayım. ve filmi en son 20 yaşında izlemiş olabilirim.

çocukluğumdan beri hep aynı güne geri döndüğü için eğlenceli filan geldiğinden defalarca izlemişimdir.

meğer film sevmiyorsan, sevilmiyorsan ne perşembenin ne salının günlerin adının da kendinin de bir anlamı yok

aşk yoksa zaten dünya hep aynı günün içinde boş boş dönüyor demek istiyormuş.

geç mi kaldım acaba anlamaya. acaba hep geç mi kalıyorum ben. insanın işerken aklına ne tuhaf şeyler geliyor.

mesanemimi aldırsam acaba. hayatın anlamını kavrayamadan tuvaletlerde çürüyüp gideceğim ya rabbim.

Tonari no Totoro

IMDb

ilerde bir çocuğum olduğunda ve 3-4 yaşlarına geldiğinde ilk izleteceğim anime olacak filmdir. ben ki çocukların içi boş vizyonsuz televizyon çizgi filmlerini izlemelerine karşı olan birisi olarak miyazakinin filmlerinin her birinin belli yaşlara göre sınıflandırılıp çocuklara izletilmesi gerektiğine inanıyorum. bu filmlerde ırk, din, insanları ayıran farlılıklar gibi kavramlar ön plana çıkarılmıyor, sadece saf sevgi, içtenlik, saygı, sorumluluk bilinci ve bolca hayal gücü var. çocuklarım da iyi bir çocuk olurlarsa şirinleri değil totoroyu görsünler.

komşum totoro da sevgiyi, dostluğu, aileye ve çevreye karşı tutumu, doğa sevgisini en güzel şekilde anlatan, 88 yapımı olup eskimeyen bir anime. *