Timothée Chalamet'in 28 Yıllık Hayatı İçin Oldukça Dolu Geçen Kariyerinin Özeti

Timothée Chalamet (Timote Şalamey veya Timoti Şalami şeklinde okunuyor), Dune Part 2 ile tekrar gündemde. Bu vesileyle kendisinin kariyer özetini, neler yaptığını bir görelim.
Timothée Chalamet'in 28 Yıllık Hayatı İçin Oldukça Dolu Geçen Kariyerinin Özeti
A Rainy Day In New York (2019)

chalamet manhattan'da, eski bir broadway dansçısı ve aktris olan annesi, unicef'te makale ve kitap yayınları üzerine çalışan fransa doğumlu babası ve bale dansçısı ve aktris olan ablası pauline (2021'de hbo dizisi the sex lives of college girls'de rol aldığında tanındı) ile paylaştığı bir dairede büyüdü.

chalamet'nin kendisi gibi broadway dansçısı olan anneannesiyle aynı binada yaşıyorlardı. akıcı bir şekilde fransızca konuşuyor ve yazlarını fransa'nın lyon kenti dışında geçiriyordu.

chalamet oyunculuğa genç yaşta başladı

reklamlarda ve oyunlarda rol aldı. annesi ve kız kardeşi gibi o da new york'taki fiorello h. laguardia müzik ve sanat ve sahne sanatları lisesi'ne gitti.

bu süre zarfında televizyonda küçük roller aldı ve ilk off-broadway çıkışını the talls (2011) ile yaptı.

2012 yılında royal pains ve homeland dizilerinde yinelenen roller aldı.

2013'te liseden mezun olduktan sonra chalamet, casey affleck'in karakterinin genç versiyonunu canlandırdığı christopher nolan'ın interstellar (2014) filminin kadrosuna katıldı.


daha sonra üniversiteye kaydoldu, önce columbia üniversitesi, new york city ve ardından new york üniversitesi'ne devam etti, ancak sonunda oyunculuğa odaklanmak için okulu bıraktı.

chalamet, aralarında the adderall diaries (2015) ve miss stevens'ın (2016) da bulunduğu birkaç sinema filminde rol aldı.

chalamet asıl çıkışını 2017 yılında andré aciman'ın 2007 tarihli ilk aşk romanından uyarlanan call me by your name'de rol alarak yaptı. filmde, 1980'lerde italya'da yaşayan ve babasının yaz stajyeri oliver'a aşık olan kozmopolit bir genç olan elio'yu canlandırdı.


chalamet'nin performansı övgü dolu eleştiriler ve hayran kitleleri topladı. ayrıca 80 yıl sonra en iyi erkek oyuncu dalında akademi ödülü'ne aday gösterilen en genç oyuncu oldu. hemen ardından lady bird, hostiles ve hot summer nights (hepsi 2017) gibi filmler peş peşe geldi.

chalamet daha sonra, bir baba ve oğlunun uyuşturucu bağımlılığıyla ilgili anılarına dayanan bir drama olan beautiful boy'da (2018) steve carell'ın karşısında yer aldı.

woody allen'ın yönettiği bir sonraki filmi a rainy day in new york'un 2018'de gösterime girmesi planlanıyordu, ancak me too hareketinin yükselişinin allen'a yönelik cinsel istismar suçlamalarını yeniden canlandırmasının ardından ertelendi. o yıl chalamet filmden elde edeceği geliri time's up legal defense fund, new york lgbt center ve rainn'e (rape, abuse & incest national network) bağışlayacağını açıkladı. film nihayetinde 2019'da avrupa'da ve ertesi yıl amerika birleşik devletleri'nde gösterime girdi.


chalamet 2019'da william shakespeare'in henriad döngüsüne dayanan netflix yapımı the king'de rol aldı.

o yıl ayrıca lady bird'ün yönetmeni greta gerwig ile yeniden bir araya gelerek louisa may alcott'un little women / küçük kadınlar'ının uyarlamasında laurie'yi canlandırdı.

chalamet daha sonra denis villeneuve'ün frank herbert'in 1965 tarihli bilim-kurgu destanı dune'u yorumladığı filmde paul atreides rolünü üstlendi. ancak filmin gösterime girmesi, izleyicilerin sinemalara gitmesini engelleyen sars-cov-2 koronavirüs pandemisi nedeniyle ertelendi. film nihayet 2021'de gösterime girdi ve chalamet'nin büyük bütçeli bir filmde başrol oyuncusu olarak yer alması çoğunlukla olumlu eleştiriler aldı.

yine 2021'de chalamet, wes anderson'ın the french dispatch ve adam mckay'in don't look up filmlerinin topluluk oyuncu kadrosuna katıldı.

chalamet, oyunculuğuyla beğeni toplamasının yanı sıra kırmızı halıdaki tavrıyla da övgü topladı. duygusal kırılganlığı ve cinsiyet akışkan kıyafetleri seven yeni nesil erkekliğin elçisi olarak tanımlandı. chalamet bir stilistle çalışmadığı için seçimleri kendisine aitti ve haider ackermann, alexander mcqueen ve stella mccartney gibi tasarımcıları tercih etti.

chalamet'nin daha cüretkar görünümlerinden birkaçı, 2019 altın küre'de giydiği louis vuitton payetli koşum takımı ve 2022 akademi ödülleri töreninde altına hiçbir şey giymediği vuitton'un kadın giyim serisinden kırpılmış pırıltılı bir ceketti.


chalamet'nin şaşırtıcı görünümü, onu new york metropolitan sanat müzesi'ndeki kostüm enstitüsü için her yıl düzenlenen 2021 met gala'ya ev sahipliği yapmak için uygun bir seçim haline getirdi.