Antik Çağ'da Seks Turizminin Batı Anadolu'daki Merkezi: Knidos

Tarihi MÖ 4. yüzyıla kadar dayanan ve Muğla, Datça'da bulunan Knidos antik kenti, zenginliğinin yanı sıra erotizmiyle de ünlüydü.
Antik Çağ'da Seks Turizminin Batı Anadolu'daki Merkezi: Knidos
iStock

knidos; datça, reşadiye yarımadasının batı ucunda, tekir burnu'nda yer alan karia kentidir. mö 4. yüzyılda önde gelen sanat ve kültür merkezidir.

anadolu'nun en ilginç ve gizemli antik kentlerinden biridir datça yarımadası'ndaki knidos. nasıl ki smyrna, izmir, hem ion hem de aiol özellikleri gösteriyor ve bu yönüyle diğer batı anadolu grek kentlerinden ayrılıyorsa, datça da öyledir. hem dor, hem de karia özellikleri gösterir.


kentin yapısı kazılar çok çok yavaş sürdüğünden tam anlaşılamıyor henüz. ama şu ortada, hem kıta yunanistan göçmeni dor kabilelerinin etkisi var burada, hem de anadolulu karia özellikleri. bu açıdan eşsiz bir kent.


ayrıca kentin ticari ve stratejik önemi de yadsınmayacak derecede özel fakat, daha göze çarpan şey buranın tıpkı italya'daki pompeii gibi seks turizminin batı anadolu'daki merkezlerinden biri olması.


apollon tapınağı'nın kalıntıları hala ayakta.


bütün bunların ötesinde, burayı çok özel yapan şeylerden en önemlisi ve gizemlisi ise, daire şeklindeki afrodit tapınağı. grek dünyasında nadir rastlanan yuvarlak yapılı bir tapınak var burada. yunanistan'daki delphoi tapınağına benziyor. tepede yükseliyor ve bir koyu görüyor.


zaten coğrafi olarak çok ayrıksı bir yerde yer alıyorken knidos, bir de grek uygarlığının en ilginç ve gizemli yapılarından birine sahip olması, afrodit ile taçlanması daha da eşsiz kılıyor burayı. gidilmeli, görülmeli, tapınak yakınında daemonia nymphe dinlenmeli.

zenginliği kadar erotizme olan katkılarıyla da ün salan knidos'ta, kendi döneminin tek örneği olan çıplak afrodit heykeli sergilenmekteydi ve diğer yunan şehirlerinden gelen turistler sıra dışı afrodit heykeli'ni görebilmek için ulaşımı zor knidos’u ziyaret etmekteydi.


ünlü çıplak adrodit heykeli halen bulunamasa da kent batan güneş manzarası için halen binlerce turist çekmektedir.

Müşterilerin Duvardaki Resimlerden Seks Pozisyonu Seçebildiği Pompei Genelevi