Apple İşletim Sisteminin Son Sürümü iOS 16 ile Gelecek Yeni Özellikler

Özellikle iPhone kullanıcılarının merakla beklediği iOS 16'nın yakın zamanda gelmesi bekleniyor. İşte kendisiyle birlikte gelecek bazı yeni özellikler.
Apple İşletim Sisteminin Son Sürümü iOS 16 ile Gelecek Yeni Özellikler
Görsel: Apple TR

ios 16, android kullananların (ben de dahil) "günaydın!" demesini sağlayacak bazı özelliklerle gelecek yeni bir işletim sistemidir. beş tanesine bakalım:

1) imessage'ı geri alma ve düzenleme

gönderildikten sonra 15 dakika içinde imessage geri alınabilecek (karşınızdaki görmedi diye var sayıyoruz) ya da üzerinde düzeltmeler yapılabilecek.


2) kilit ekranı geliştirmeleri

temelde kilit ekranındaki saat, tarih, fotoğraf ve duvar kağıdı üzerinde değişiklikler yapma imkanı geliyor. birkaç farklı seçenek sunulacak. saat ve tarihin rengi, yazı tipi değiştirilebilecek. birden çok kilit ekranı oluşturulabilecek.


3) paylaşılan galeri klasörleri

bu, belirlediğiniz kişilerin fotoğraf yükleyebildiği ortak bir galeri deneyimi getirecek. fotoğrafları belli bir uygulama üzerinden (örneğin: whatsapp grupları) paylaşmak yerine paylaşılan galeri uygulamasına ekleyerek gruptaki kişilerin kullanımına açabileceksiniz.


4) car play geliştirmeleri

aracınız hakkında verilerin (hız, devir, yakıt bilgisi vs.) de car play ekranında gösterilmesi sağlanacak.


5) stage manager'ın ipad'e gelmesi

mac os ventura ile gelen stage manger özellikleri ipad'e de gelecek. özetle stage uygulamaları ve pencereleri otomatik olarak düzenleyerek, farklı görevler için uygulama grupları oluşturmak üzere pencereleri sağ alt köşeden sürükleyip bırakmanıza veya dock’tan uygulamaları açmanıza olanak tanıyacak.

yeniliklerin tamamına apple resmi sitesinden ulaşabilirsiniz.