Apple'ın, Harcamaların %2'sini Geri Ödeyen Yeni Kredi Kartı: Apple Card

Apple, dün akşamki etkinliğinde Apple TV+ ile birlikte yeni nesil kredi kartı Apple Card'ı da tanıttı. Kredi kartı dünyasına yeni bir soluk getirecek bu ilginç ödeme sistemini tanıyalım.
Apple'ın, Harcamaların %2'sini Geri Ödeyen Yeni Kredi Kartı: Apple Card

apple card, apple’ın bankacılık işlerine de el atmasının sonucu olarak piyasaya sunduğu yeni kredi kartı. goldman sachs ortaklığı ile ortaya çıkan bu bankacılık hizmetinin ciddi manada avantajları var gördüğüm kadarıyla. 

günlük harcamalarınızın %2’sini apple card, hesabınıza iade ediyor (cashback) ve bu bonus puan olarak değil, bu daily cash ile kredi kartı ekstrenizi bile ödeyebiliyorsunuz. hiçbir hizmet için ekstra masraf ödemiyorsunuz. apple pay hizmetinin olmadığı yerde titanyumdan yapılan fiziki kredi kartını kullanabiliyorsunuz.

apple'ın yeni kredi kartı apple card, güvenlik konusunda aşmış; kredi kartının üzerinde numara yazmıyor, online alışverişler için tek kullanımlık kart numarası üretiyor, harcamalarınızın kaydını apple kendi sistemlerinde tutmuyor, sadece telefonunuzda saklanıyor. tek handikapı kartın mecburen manyetik bant içeriyor olması, onun dışında pek güvenlik açığı bırakmamış görünüyor.


arayüzler göründüğü kadarıyla süper.

yıllık kart bedeli yok. (yüksek cashback oranlı kartlar 90 dolar civarı yıllık kart bedeli alıyorlar)

cashback (para iade sistemi) amerika'da en yaygın kart türü; genelde akaryakıt, market ve diğer gibi birkaç kategoriye ayırıp, bazı kategorilerde %2, diğerlerinde de genelde %1 cashback veriliyor. (sıra dışı bir örnek: amazon prime card, amazon.com harcamalarında %5 cashback veriyor) yalnız bu %2'ye de "yılda x dolardan fazla olmamak kaydıyla" diyerek sınır koyuyorlar, apple card'da bu da yok.


cashback kartlar aydan aya veya bazen yılda bir kez topluca biriken rakamı kullanıcıya veriyor, apple card ise anında kullanımına sunuyor, alışverişi yaptığınız an cashback cebinizde.

bunlar açık ara en iyi cashback kredi kartı yapıyor sanırım apple card'ı, ancak bunlardan faydalanabilmek için apple pay ile ödeme yapmak lazım, apple pay kullanım alışkanlıklarını arttırmayı amaçlıyorlar ve ortam da müsait çünkü abd'de apple pay yaygınlığı şu an için %50. apple pay 4 senede her iki dükkandan birinde erişebilmiş. bunda square gibi çözümlerin payı da büyük.


bu arada titanium kart da çok karizmatik. şu an burada prestijli kredi kartlarında metal kullanılıyor, amex platinum ve chase sapphire reserve gibi. hatta metal kredi kartları arasında sağlamlık testi bile yapılmış.

Yıllık Minimum 250 Bin Dolar Harcama İsteyen Elit Kredi Kartı: Centurion Card

Apple'ın Netflix'e Rakip Olacak Yeni Servisi: Apple TV+