Araba Camı Buzu Nasıl Çözülür?

Buzlanmış araç camı nasıl eritilir? Kapalı otoparkı olmayan araba sahipleri için kış sabahlarının en tatsız olaylarından biri araç camının buz tutması.
Araba Camı Buzu Nasıl Çözülür?

soğuk iklimde (60 derece kuzey paralelinde) yaşayan ve bu işi kışın hemen her sabah yapan birisi olarak verebileceğim tavsiye, mümkün olduğunca kimyasal yöntemlerden kaçınıp mekanik yollarla halletmektir:

1. öncelikle, cam buzlu iken kesinlikle silecekleri çalıştırmayın; silecek lastiklerini harap edersiniz. sonra yağmurda silecekler suyun bir kısmını sıyırır, bir kısmını sıyırmaz; silecek lastiklerini değiştirmek gerekir. silecek suyunuz antifrizli ise insan bir an "antifrizle daha kolay erir" diye galeyana gelip bu hataya düşebiliyor.

2. hava sıcaklığı -5'e kadar ise, genellikle arabayı çalıştırıp klimayı camlara doğru üflettirmenizle 3-5 dakika içinde buzlar çözülecektir.


3.
eğer hava -5'ten de soğuksa, ikinci maddeyle beraber, ayrıca bir buz kazıyacağı kullanmakta fayda var. plastik olanları yeterli; yanlışlıkla arabaya hasar verme riski yok.

4. unutmayın; kullanacağınız her türlü kimyasal madde arabanızın camına, boyasına zarar verme potansiyeline sahiptir, hele ne idüğü belirsiz ucuz mal kullanırsanız.

5. "abi 5 dakika bekle demişsin de o kadar beklenir mi" demeyin; soğuk havalarda arabanın zaten 3-5 dakika rölantide ısınmaya ihtiyacı var. yapılan araştırmalar böyle havalarda marşa basar basmaz yola düşmenin motorun ömründen 500 km'ye kadar yediğini göstermiş.