Sedan Otomobillerin Arka Camında Neden Silecek Yok?

SUV veya hatchback'lere nazaran, çoğu sedan aracın arka camında silecek bulunmaz. Peki neden?
Sedan Otomobillerin Arka Camında Neden Silecek Yok?

yağmurlu havada ben arka sileceklerin iyi silmemesiyle uğraşırken, önden dertsiz tasasız ve sileceksiz giden araçlara heveslendim. araçlara olan ilgim de var tabii. biraz araştırma yaptım ve ufkumu arttırmasa da merakımı giderdim.

sedan araçlarda silecek olmamasının sebebi; sedan araçların şekil itibarıyla arka camlarının su tutmamasını sağlayan genel aerodinamik yapısıdır. daha genel tabirle; havanın hareketiyle cisimlerin uyum derecesi göz önüne alınarak bu araçlar tasarlananmıştır. rüzgar, arka camdaki suyu siler süpürür.


hatchback araçlarda ise cam dik bir şekilde tasarlandığı için rüzgar alamayıp cama düşen yağmur suyu, toz, kar aracın camında birikerek kalıntı oluşturmaktadır.

sonuç olarak her ne kadar arka camda kötü bir görüntü oluştursa da bu silecekler şekil sebebiyle hatchback araçlarda zorunlu olarak tasarlanmıştır.


aracın kirlenmesine ilişkin bilgilendirmeler mevcut. şöyle ki; yoldaki çamur sedan araçlarda cama daha zor gelir. hatta bazılarında bagaj çıkıntısı o kadar büyüktür ki hiç gelmez. bu yüzden silecek gereksizdir.

sedan olduğu halde octavia, tempra gibi araçlarda neden silecek var? bu da başka bir günün ödev konusu.