Araba Kullanırken Uyku Gelmemesi İçin Ne Yapmalı?

Özellikle uzun yolda araç kullanırken uykunuzun gelmesini engelleyecek, gelirse de uykunuzu açmanıza yarayacak pek çok yol var.
Araba Kullanırken Uyku Gelmemesi İçin Ne Yapmalı?


kahve ve/veya çay içmek

en çok bilinen yöntemdir. kafein ve teinin uyku açtığını bilmeyen kalmamıştır. uykunuz henüz gelmeden kafein ve tein içeren şeyler içebilirsiniz. bunlar arasında en kısa sürede etkisini gösteren ve etkisi en uzun süren türk kahvesi ve espressodur. koyu bir nescafe veya demli bir iki bardak çay da içebilirsiniz. bunların yaratacağı etki 3 veya 4 saat kadardır.

sakız çiğnemek 

sakız çiğnemek mideyi uyararak çalışmasını sağlar. midenin çalışması da beynin uyku durumuna geçmesini engeller. sakız çiğneyerek uykunuzun gelmesini geciktirebilirsiniz.

radyo

klasik müzik, türk sanat müziği, arabesk vb. müzik türlerinden uzak durduğunuz takdirde arabanızda çalan şarkılar ve radyo yayınları sıkılmanızı engelleyebilir. sıkılmak ayık kalmanın en büyük düşmanlarındandır. adrenalin seviyenizi yükseltmeye yardımcı şarkılar ve radyo programları sizi ayık tutacaktır. korku, heyecan, endişe gibi durumlarda salgılanan adrenalin hormonunun da uykuyu kaçırdığı bilinmektedir.

atıştırmak

bir şeyler atıştırmanız durumunda mideniz bu yiyecekleri hazmedene kadar uyanık kalabilirsiniz. sonuçta yemek midenin harekete geçmesini ve çalışmasını sağlar. bu durum bir süre için uyanık kalmayı sağlayabilir. tabi ağır ve yağlı yiyecekler yerseniz ters etki yapabilir ve uykunuzu getirebilir. hafif yiyecekler tercih edilmelidir. elma ve portakal gibi meyveler uyku açmaya birebirdir.