Arabayı Çalıştırdıktan Sonra Hareket Etmek İçin Beklemek Gerekir mi?

Aracı çalıştırdıktan sonra hareket etmek için beklemek gerekir mi? Gerekirse ne kadar beklemek motor için sağlıklı?
Arabayı Çalıştırdıktan Sonra Hareket Etmek İçin Beklemek Gerekir mi?

adamlar start/stop diye bir şey yapmış. aslında stop/start ama siz anladınız. trafikte 1 saniyelik durmaya bile karşı adamlar. sebep yakıt tüketimi falan değil. (bkz: emisyon)

emisyon olayları bizim ülkede çok iplenmiyor. en pahalı ve muhtemelen en az denetimden geçen yakıtı kullandığımız için, emisyonu düşürmesi gereken parçalar/teknolojiler türkiye'de iptal edilmek zorunda kalıyor. özellikle dizel araçlarda kalitesiz mazot kullanıldığında bu emisyonu düşürmek için icat edilen parçalar arıza veriyor. o yüzden sanayide genelde iptal ediliyor. ne kadar duman o kadar randıman hesabı. 

(bkz: dizel partikül filtresi) (bkz: egr) bunlar genelde özellikle dizel araçlarda çok sıkıntı çıkaran parçalar. insanlar ne işe yaradığını ve çalışma mantığını bilmediğinden bunların arızalanmasına sebep olabiliyor.

neyse, gelelim tavsiyelere

benzinli araç kullanıyorsanız 5 dk gibi bir süreyi beklemenize gerek yok. 10-15 saniye beklemek yeterli. benzinli araçlar çok daha çabuk ısınır zaten.

dizel araç kullanıyorsanız 5 dakika beklemeyin. 30 saniye civarında beklemeniz yeterli olur. kış aylarında mümkünse 1 dakika falan. asıl olay motor soğukken aracı sıkıştırmamak. aslında burada olay yağlanması değil. 10-15 saniye içinde motor yağlamayı tamamen yapıyor zaten ama yağın görevini yapması için birazda ısınması gerekiyor.

benzinli aracın yağını değiştirin, 5 bin km sonra yağ neredeyse aynı görünür. dizel motorun yağını değiştirin 100 km gidin o yağ simsiyah olur. dizelde kurum olur, yanma olayları daha meşakkatlidir. dizel araçta benzinliye göre daha fazla parça vardır. hani windowsu açtığınızda hizmetlerin devreye girmesini beklersiniz ya durum o. eski teknoloji motorlar hdd gibiydi. daha fazla beklemek gerekiyordu. şimdikiler ssd gibi zaten. ama yine de birkaç saniye verin.

kullanım kılavuzlarında bile ısıtmayın, düşük devirde başlayın yazar. siz yine de dizel araçlarda 30 saniye civarında bekleyin, sonra hareket edin. hararet olması gereken değere gelene kadar da gaz pedalının altında yumurta varmış gibi basın. ani gazlama, sıkıştırma, kick down vs. yapmayın. şu an ortalama bir dizel aracın periyodik bakımı bile minimum 5 lira. dizelin arızası kallavi olur. dizel kullanıyorsanız motora iyi davranın.