Arabayla Çarptığınız Hayvanın Tüm Masraflarını Sigortanızın Karşıladığı Gerçeği

Ülkemizde maalesef çok fazla yaşanan bu durumun en azından toparlama şansı var ama ne yazık ki bilinmiyor. Sadece sizin çarpma durumunuzda değil, çarpıp kaçtığını gördüğünüz başka bir kullanıcıyı da sigorta şirketine bildirerek ödemeyi sağlayabilirsiniz. Dünyada sadece insanlar yaşamıyor, az daha dikkatli olmalı.
Arabayla Çarptığınız Hayvanın Tüm Masraflarını Sigortanızın Karşıladığı Gerçeği

arabanızla çarptığınız bir hayvanı veterinere götürdüğünüzde tüm masraflarınız trafik sigortanız tarafından karşılanmaktadır. aklınızda bulunsun.

edit: iyi de o işler öyle olmuyor, bunun kaynağı nedir yazılı olduğu bir yer var mıdır ? tarzında çok soru aldım. kaza yaptıkça sigorta ücretim ve aylık ödemem artacak hasarsızlık indiriminden yararlanamayacağım diye düşünen varsa insan olduğunu da düşünmesin bir zahmet. *** örnek olaylar ve dilekçe örneği aşağıdadır.

bu ülkede hangi iş kolay oluyor ki ? aracınızla kaza yapıp perte çıkarsanız bile parasını almanız bazen aylar sürebiliyor. artık geriye dönük dosya masraflarınız için bile aylarca bekleyen mahkemelerde uğraşan insanlar vardı. bir zahmet bunun içinde uğraşın.

örnek olay 1 : 

herhangi bir sokak köpeğine çarptınız ya da başka bir araç sahibi çarptı ve çarpan şahıs iyi niyetli ve hayvanı tedavi ettirmek istiyor: öncelikli olarak olay yerinden aracın plakasının görüneceği şekilde fotoğraflar alınır yaralı hayvanın fotoğrafları alınır ve hayvan derhal kliniğe götürülür. bu arada araçlarımızda bulunması zorunlu olan kaza tespit tutanağı çarpan şahıs ve varsa görgü şahidi tarafından doldurulup imzalanır. 

hayvan klinikte tedavisi sürerken, hayvanın getirilmesini takiben iki gün içerisinde veteriner raporu, masraf faturası, hayvana ait rontgen filmlerini içeren cd'si ile birlikte, kaza tespit tutanağı, olay yeri fotoğraflarını içeren cd ve aşağıda örneğini sunduğumuz dilekçe ile birlikte ilgili sigorta şirketinin şehrinizde bulunan bölge müdürlüğünün hasar tespit bölümüne gönderilir, bir gün sonra kargonun ulaşıp ulaşmadığı takip edilir sigorta şirketiyle irtibata geçilip, hasar dosya numarası alınır. sigorta şirketi ya bir ay içerisinde ödeme yapmayı kabul eder ve bunu klinik borcunu ödeyen (çarpan kişiye) kişiye öder, ya da ödeme yapmayı yazılı olarak reddeder. ödeme yapılmasının reddi durumunda bu yazıyla birlikte hasar dosyanızın da numarasıyla beraber sigorta tahkim kurulu'na itiraz edebilirsiniz, ki genellikle sigorta tahkim kurulu ödenmesi yönünde karar vermektedir. fakat unutmayınız ki sigorta şirketinin ödemeyi kliniğe yapması kesinlikle söz konusu değildir.

örnek olay 2: 

herhangi bir sokak kedisine bir araç çarptı ve kaçtı, siz ise görgü şahidisiniz. bu durumda aracın plaka numarasını, olay yerinin adresiyle birlikte varsa başka görgü şahitlerini de ekleyerek bir tutanak tutup, aracın kediye çarpıp kaçtığını yazıp, görgü şahitlerine ad-soyad ve telefon numarası ve mümkünse tc kimlik numaralarını da ekleyerek imzalatabilirsiniz. bu arada kediyi siz kendiniz görgü şahidi olarak bu kediyi tedavi ettirmek istiyorsanız, kediyi alırsınız bir kliniğe götürürsünüz ve ardından olay yerine ait fotoğraflar, yaralı hayvanın rontgen cd'leri ve klinikte çekilmiş fotoğrafları, veteriner raporu ve sizin adınıza kesilmiş faturası ile birlikte bir de kendi adınıza hayvanı sahiplendiğine dair sağlık karnesi de çıkartıp bunu da ekleterek, tanıdığınız bir sigorta acentesine başvurarak çarpan şahsın plakasından aracın sigortalı olduğu trafik sigortası şirketini öğrenebilirsiniz. bunun ardından aşağıda örneği verilen dilekçeyi aracın sigortalı olduğu şirketin ikamet ettiğiniz ile ait bölge müdürlüğünün hasar tespit bölümüne kargo ile yollayıp, takibine de yapıp kargo ulaşır ulaşmaz bir hasar dosyası numarası da alabilirsiniz.

sigorta şirketi yaklaşık olarak 1 ay içerisinde ya ödemeyi size yapar ya da ödeme yapmayı yazılı olarak reddeder. ödeme yapılmasının reddi durumunda bu yazıyla birlikte hasar dosyanızın da numarasıyla beraber sigorta tahkim kurulu'na itiraz edebilirsiniz, ki genellikle sigorta tahkim kurulu ödenmesi yönünde karar vermektedir. fakat unutmayınız ki sigorta şirketinin ödemeyi kliniğe yapması kesinlikle söz konusu değildir. bu nedenle ya tanıdığınız devamlı çalıştığınız bir klinikle çalışabilirsiniz, ya da yaralı hayvanı olay yerine en yakın kliniğe götürdüyseniz de kendiniz ödemeyi yapıp, ödeme makbuzunuzu da hasar dosyanıza ekleyebilirsiniz. kolay gelsin. bu konuyla ilgili başka sorularınız için bana özelden yazabilirsiniz.

ayrıca hayvana çarpıp kaçan araç sürücüsü hakkında en yakın polis karakoluna ya da cumhuriyet başsavcılığı'nın kabahatler bürosu'na çarpan şahıs hakkında şikayetçi olabilir

ve oturduğunuz ilin bağlı bulunduğu orman su işleri bölge müdürlüğü'ne de şikayette bulunabilir, 5199 sayılı hayvan koruma kanunu'nun 21.maddesi gereğince ve aynı kanunun 28.maddesine göre idari para cezası kesilmesi için talepte bulunabilirsiniz. çünkü 5199 sayılı hayvan koruma kanunu'nun 21.maddesine göre "madde 21. - bir hayvana çarpan ve ona zarar veren sürücü, onu en yakın veteriner

hekim ya da tedavi ünitesine götürmek veya götürülmesini sağlamak zorundadır"

av.meral turgut (durlu)
sedoder başkan yardımcısı

sigorta şirketine gönderilecek dilekçe örneği:

sayın : örnek sigorta a.ş.
iç anadolu bölge müdürlüğü
hasar tespit bölümüne
örnek sok.örnek cad.no:1-1 çankaya ankara

konu: 11.11.2011 tarihinde kaza sonucu çarpmış olduğu ya da çarpıp kaçan 06öö06 plakalı aracın çarpmış olduğu ekte bilgileri bulunan sokak köpeğinin tedavi masraflarının sigorta şirketinizden tahsili talebidir.

sayın hasar tespit bölümü yetkilisi;

11.11.2011 tarihinde trafikte seyir halinde iken ekte bilgi ve belgeleri sunulan sokak köpeğine 06öö06 plakalı aracım ile çarptım. (çarpan şahıs kaçmışsa: 11.11.2011 tarihinde 06öö06 plakalı şahıs bir sokak köpeğine çarpıp kaçmıştır, yaptığımız araştırma sonucu bu aracın şirketiniz tarafından sigortalı olduğu öğrenilmiştir.) kazaya uğrayan hayvan örnek veteriner kliniği'nde tedavi ettirilmiştir/tedavisi devam etmektedir. yaralı hayvanın tedavi masrafları 800tl olup tarafımca ödenmiştir. buna ilişkin klinik faturası da ektedir. lütfen bu tutarı en kısa sürede örnek bank nezdinde bulunan tr 000000000iban numaralı banka hesabıma ödeyiniz. ödeme yapılmasının reddi durumunda sigorta tahkim kurulu'na itirazda bulunacağımı tarafınıza bildiririm.

saygılarımla

isim soyisim

imza
t.c.kimlik no:
tel:
cep tel:
adres:
banka bilgileri:

dilekçe eki: kaza tespit tutanağı, klinik raporu ve faturası, yaralı hayvanın rontgen cd'si, hayvanın klinikte ve olay yerinde çekilmiş fotoğraflar, ödeme yapıldıysa ödeme makbuzu, olay yeri fotoğraflarıdır.