Arabayla Yurt Dışına Nasıl Çıkılır?

Araçla yurt dışına çıkarken hangi evraklar gerekli? Yeşil sigortayı nerede yaptırmak daha avantajlı?
Arabayla Yurt Dışına Nasıl Çıkılır?

sizlere şubat 2023 tarihinde araba ile yaptığım yurt dışı seyahatimin deneyimlerini ve önemli noktalarını aktarmak istiyorum. keza ben çıkış yaparken net ve kısa bir bilgi içeren bir yazı ne yazık ki bulamadım.

öncelikle, araç ile yurt dışına çıkmadan önce ben ve eşimin daha önceden alınmış c tipi ab vizesi bulunuyordu. ülkeden çıkışımızı bulgaristan sınır kapsı olan kapıkule'den gerçekleştirdik.

yurt dışına araba ile çıkmadan önce aracınızı yeşil sigorta yaptırmamız gerektiğini biliyorduk. aldığımız bir tavsiye ile yeşil sigortayı türkiye'de değil, bulgaristan sınır kapısında yaptırmaya karar verdik. 

kapıya geldiğimizde türk gümrük memurları pasaportlarımıza ve aracın ruhsatına baktılar (ruhsat sahibinin kesinlikle araçla beraber çıkış yapıyor olması gerekli) yeşil sigorta sorduklarında sınırda yapacağımızı beyan ettik ve bulgaristan sınır kapısına pasaport vize kontrol noktasına geçiş yaptık. ufak bir sorgunun ardından, vizelerimize çıkış damgasını aldık. memur, yeşil sigortamız olmadığından dolayı pasaportları elinde tuttu ve sigorta yaptırıp gelmemizi söyledi. türkiye'de minimum 1 ay olarak yapılan yeşil sigortayı bulgaristan sınırında yarı fiyatına 15 gün olarak yaptık. 

ardından, ufak bir bagaj kontrol noktasından geçerek (bagajı sözlü ve göz ile kontrol ettiler sadece) bulgaristan sınırından çıkış yaptık. ülke içerisinde otobanlarda kullanmak üzere ve ceza yememek için bulgar hgs'si olan vignette almanız gerekmekte. vingnette'i yine bulgaristan sınırı içerisinden alabilirsiniz. bulgaristan'dan diğer ab ülkelerine çıkış yaparken yine sınır kapıları bulunuyor ve bu kapılarda ufak çaplı bir pasaport, vize kontrolü oluyor.