Araç Çalışır Vaziyetteyken Yakıt Doldurulur mu?

Araba çalışırken benzin almak tehlikeli mi? Neden benzinlikte yakıt alırken kontak kapatıyoruz? Kısaca bu durumu açıklayalım.
Araç Çalışır Vaziyetteyken Yakıt Doldurulur mu?

motor sporlarında araçlar motorları çalışırken yakıt alırlar. direkt olarak "motor çalışırken yakıt alınmaz" demek pek mümkün değil. 

formula 1'de tutuşan araçları da izledik:


ancak bizler profesyonel pit ekibi değiliz ve egzozdan çıkabilecek kıvılcımlar ya da ısınan, kor halini alan katalitik konvertör, depodan çıkan yakıt buharını tutuşturma potansiyeline sahiptir. özellikle benzin ve lpg'li araçlarda bu risk yüksek olacaktır. kapatırsanız ölmezsiniz, kapatmazsanız çok ufak bile olsa riski artırırsınız.

motorinde "risk yoktur" diyenler görüyorum, o işler öyle olmuyor maalesef. benzin, içerisinde uçucu madde daha çok olduğu için daha düşük sıcaklıklarda daha kolay buharlaşır ve kolayca yanar. motorin ise 50 derece üstünde buharlaşır, bu buhar doğru şartlar altında benzinde olduğu gibi alev alabilir. 30 derece sıcaklıkta motorin tankının içerisine kibrit, çakmak vs. atsanız da tutuşmayacak olması daha yüksek sıcaklıklarda bunun gerçekleşmeyeceği anlamına gelmiyor. dışarısı 40 dereceleri bile görürken, asfalt bundan da sıcak olabiliyor, aracın çalışırken ortaya çıkardığı sıcaklığı da hesaba katarsanız motorinin de buharlaşacak sıcaklığa ulaşabilmesinin çok da imkansız olmadığını göreceksiniz.

yakıt depo kapağını açacağınız herhangi bir işlemde motorunuzu durdurun, kafanız rahat olsun.