Araç Kiralarken İşinize Yarayacak İpuçları

Yolcu360 aracılığı ile
Yaz geldi çattı. Sahil bölgeleri ve otellerde yoğun bir hazırlık var. Araç kiralama sektöründe de büyük bir yoğunluk yaşanıyor. Peki araç kiralarken nelere dikkat etmeli? Memnun kalacağınız bir araç kiralama deneyimi yaşamak ve herhangi bir sorunla karşılaşmamak için dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var.
Araç Kiralarken İşinize Yarayacak İpuçları


1. Kullanım amacınıza uygun hareket edin

Araç kiralama sürecinde kullanım amacınızı belirlemek ve ihtiyacınızı en iyi şekilde karşılayacak bir araç tercih etmek oldukça önemlidir. Kiralık araçlara bakmaya başlamadan önce bu durumu gözden geçirmek hem zaman kaybını önler hem de kiraladığınız araçtan maksimum verim almanızı sağlar.

Bayramda uzun yola çıkıp ailenizi ziyarete mi gideceksiniz? Yoksa sırf tatile gitmek için mi kullanacaksınız? Arkadaşlarınızla Şile tarafına gezi mi yapacaksınız? Belki de şehir içinde günübirlik bir işiniz çıktı? Demek istediğim, rota her şeydir! Uzun yol mu, şehir içi mi, engebeli arazi mi? Arabada kaç kişi olacaksınız? Çok fazla eşya taşıyacak mısınız?

Bu konu, bütçeden daha önemli şu aşamada. Çünkü sırf uygun fiyatlı diye kiraladığınız bir araç, tahminizden çok daha fazla yakıt yakabilir, boyutları yeterli gelmeyebilir veya dağ bayır gezme hevesiniz kursağınızda kalabilir. Kural basit; amacınızı belirleyin, şartlarınızı gözden geçirin ve en uygun araç sınıfını tespit edin. Şimdi ihtiyacınızı en iyi karşılayacak araçlara bakmaya başlayabilirsiniz.


2. Güvenilir firmalara yönelin

Kullanım amacınızı belirlediniz, ihtiyacınızı en iyi karşılayacak araç sınıfını da tespit ettiniz, ardından gidip ilk bulduğunuz ilandan aracı kiraladınız… Ne fiyat karşılaştırması, ne sözleşme. Oldu mu şimdi? Olmadı.

Araç kiralama deneyiminin tatsız bir anıya dönüşmemesi için, kesinlikle ve kesinlikle gereksiz risk almayın. Güvenilir firmalara yönelin. İçiniz ferah, kafanız rahat olsun. Ne iş yaptığı belirsiz bir yerden aldığınız güven vermeyen bir araçla yola çıkmak, neresinden baksanız pek mantıklı değil. O yüzden bir ihtiyacınız olduğunda karşınızda muhatap bulabileceğiniz, memnuniyeti öncelik edinen, her an ulaşabileceğiniz, çözüm odaklı firmaları tercih edin. 


3. Sigortalı araçları tercih edin

Araç kiralarken sigorta konusu en dikkat edilmesi gereken hususlardan biri. Yukarıda anlattıklarıma ilave olarak şunu söyleyebilirim: Sigortası ve kaskosu olan araçları tercih edin. Eğer sizin bir sigortanız yoksa veya sigortanız bunu karşılamıyorsa, acentenin sunacağı sigorta tekliflerinden de yararlanabilirsiniz. Sigortasız bir araçla, olası küçük bir kazada bile cebinizi fazlasıyla yakabilirsiniz. Aman dikkat. Bu konu da bizi yine aynı yere yönlendiriyor; ne yapın edin ama güvenilir firmaları tercih edin.


4. Fiyat karşılaştırması yapın

İhtiyaçlarınızı gözden geçirdiniz, doğru araç sınıfını tespit ettiniz, risk almadınız ve güvenilir firmalara yöneldiniz. Buraya kadar her şey tamam. Şimdi sıra geldi fiyat karşılaştırması yapmaya.

A firmasının web sitesine girdiniz, tarih aralığını seçtiniz, teslim alacağınız yeri işaretlediniz, araçları sıraladınız, fiyatları incelediniz, tarih aralığını bir-iki gün değiştirip fiyatlarda değişiklik oluyor mu diye gözden geçirdiniz. Ardından yeni bir sekme açtınız, B firmasının web sitesine girdiniz, tarih aralığını seçtiniz, teslim alacağınız yeri işaretlediniz, araçları sıraladınız, fiyatları incelediniz, tarih aralığını bir-iki gün değiştirip fiyatlarda değişiklik oluyor mu diye gözden geçirdiniz.

Aynısını C, D firmaları için de yaptığınızı düşünün. Üstelik bunların bir de fiyatlarını karşılaştıracaksınız… Uzun iş ve gereksiz teferruat. Benim önerim, Yolcu360 gibi tüm araç kiralama firmalarını tek bir sitede görebileceğiniz bir platforma yönelmeniz. Buradan tek seferde fiyatları karşılaştırabilirsiniz. Dönemsel olarak epey sağlam indirimli kampanyaları da oluyor, bir göz atmakta fayda var. Oteller için yaptığınız işi, araba kiralama konusunda yapacaksınız aslında. Bu kadar basit.


5. Erken rezervasyon yapın

Otel demişken… Koca bir yıl çalışıp didiniyoruz, bir tatilimiz var, onu da planlayalım istiyoruz. Çoğu zaman erkenden yerimizi ayırtıp tatilimizi garanti altına alıyoruz. Ne de olsa o selfie çekilecek, o havuza girilecek! Şakası bir yana, hakkımız tabii. Fakat otel konusunda gösterdiğimiz hassasiyeti nedense araba kiralama konusunda pek göstermiyoruz. Halbuki pek çok sektörde olduğu gibi, araç kiralamada da erken kalkan yol alıyor.

Eğer tatile gideceğiniz tarih önceden belliyse, aracınızı erken rezervasyon yaparak ayırtmakta fayda var. Özellikle yaz döneminde herkes kendini dışarı atıyor, akın akın tatile gitmek istiyor. E haliyle kiralık araçlarda bir yoğunluk yaşanıyor. İşin içine arz - talep dengesi girdiğinde biliyorsunuz ki fiyatlar artıyor. Arabayı erkenden kapatıp fiyat avantajından yararlanmak lazım. Yolcu360’ta meselâ vade farksız 3 taksit gibi güzel bir imkân sunuluyor. Bir aksilik olur da tatil planınızı değiştirmek zorunda kalırsanız koşulsuz-kesintisiz ücret iadesi imkânı da sunuyorlar.


6. Teslim alırken aracı kontrol edin

Diyelim ki buraya kadar her şey tamam. Doğru aracı seçtiniz, Türkiye’nin en büyük araç kiralama platformundan fiyat karşılaştırması yaptınız, güvenilir bir firmaya ulaştınız, erken rezervasyonla, uygun fiyatla kiralama yaptınız. Gün gelip çattı ve aracı aldınız, hiç kontrol etmeden koştur koştur yola çıktınız. Pek çok insan bu konuya önemsiz gözüyle bakıyor.

Unutmayın ki bu araçlar çok yoğun şekilde kullanılıyor. Teslimat sürecinde çalışanları sıkıştırmayın. Bırakın insanlar aracı bir güzel yıkasın, varsa ufak tefek çizikleri not alsın. Alsın ki, teslimat sırasında gözden kaçan camdaki ufak bir çatlak sizin üzerinize kalmasın.

Bırakın insanlar işini yapsın. Tertemiz şekilde aracınızı teslim alın. Binmeden önce etrafında şöyle bir tur atın. Koltuklarda sigara yanığı var mı, bir bakın. Camlarda çatlak var mı, göz atın. Eğer varsa, bunların size verilen teslimat raporunda yer alıp almadığını kontrol edin. İnanın, şu iş maksimum 5 dakikanızı alır.

Zaten güvenilir bir yerde bu konuda da sıkıntı yaşamazsınız. Yolcu360’ta meselâ 7/24 misafir merkezi hizmeti sunuluyor. Gece vakti dağda bayırda lastiğin patlasa, bizzat tecrübe ettim anında yardıma koşuyorlar. Müşteri memnuniyeti konusunda hakikaten aşmış bir şirket.


7. Kiraladığınız arabayı siz kullanın

Kiraladığınız bir aracı, sürmesi için başkasına vermemek konusunda ısrarcı olun. Bu kişi çok güvendiğiniz ve yakınınız bile olsa, kendinizi düşünün. Biraz bencillikten kimseye zarar gelmez. Hele ki böyle bir konuda… Kiralık araçla ilgili davaları bu tarz yakın akraba, yakın arkadaş vakalarıyla dolu. Emicemin oğlu, teyzemin kızı, kankamın kankası; yok abicim. Kendin sür, kendin gez. Eğer çok uzun bir yola gidecekseniz ve arada bir başkasının sürmesine de ihtiyacınız olacaksa, Yolcu360’ta sürücü ekleme özelliği var. Bundan faydalanabilirsiniz meselâ. Ufak bir ücret karşılığı ek hizmet alıp yol arkadaş-lar–ınızı da sürücü olarak gösterebilirsiniz. 

Yaz tatili geldi çattı, aracını kiraladın mı? Yolcu360 yaz tatilinde de yanında! Yurt içinde 2000'in üzerinde noktada, yurt dışında 110 ülkede! 7/24 misafir merkezi hizmetiyle her zaman yanında. Yolcu360 erken rezervasyon avantajları ve vade farksız 3 taksit imkânıyla seni bekliyor!

Yolcu360'tan aracını erken rezervasyon avantajlarıyla hemen kiralamak için tıkla.