Arama Kurtarma Çalışması İçin Meksika'dan Gelip Hayatını Kaybeden Köpek: Proteo

Kahramanmaraş'ta meydana gelen deprem için Meksika'dan getirilen Proteo adlı köpek, arama kurtarma çalışmaları esnasında hayatını kaybetti.
Arama Kurtarma Çalışması İçin Meksika'dan Gelip Hayatını Kaybeden Köpek: Proteo

proteo, meksika ordusuna mensup en tecrübeli arama kurtarma köpeklerinden biriydi. 6 şubat 2023'teki kahramanmaraş depreminde türkiye'ye gönderilmiş, 10 şubat'ta deprem bölgesinde icra edilen enkaz kaldırma çalışmaları esnasında tarama yaparken göçük altında kalarak hayatını kaybetmiştir.

vefat eden minik dostumuz proteo, kadavra köpeği olarak da görev almış, bir askeri eğitimden geçmiş arama kurtarma köpeğidir. ülkemize yardım amaçlı gönderilmiş bir ekiple beraber geldi. enkazda arama kurtarma çalışması sırasında can verdi. 3 kişiyi bulmayı başarmış diye duydum. ne kadar doğru, bilmiyorum.

insan hayatını kurtarma yolunda kendisine eşlik eden eğitmeni villeda, afet bölgesinden yaptığı duygusal konuşmada şöyle dedi proteo için: “seninle gurur duyduğumu söylemek istiyorum, çünkü sen her zaman güçlü, çalışkan ve asla pes etmeyen bir köpektin. elimden beni buraya getirdiğin için sana teşekkür etmekten başka bir şey gelmiyor. maalesef benimle geri dönemeyeceksin, seni hep hatırlayacağım. umarım tüm meksika seni her zaman hatırlar, seni asla unutmazlar. bir gün tekrar görüşeceğiz.”

bizler de yaptıklarını hiç unutmayacağız proteo. seni hep sevgi ve minnetle anacağız.