Arjantin Milli Futbol Takımının Renkleri Neden Soluk Mavi ve Beyaz?

Bizans İmparatorluğu'nu, Rönesans ressamlarını, Napolyon'u ve bir devrimi içeren bir hikaye...
Arjantin Milli Futbol Takımının Renkleri Neden Soluk Mavi ve Beyaz?

roma imparatorluğu'nun doğu yarısının devamı olan bizans imparatorluğu'nda mavi renk; soyluların, imparator ve imparatoriçenin rengi olarak kabul ediliyordu. mavi, pahalı bir renkti. büyük bir sosyal prestij getirdi ve ihtişamı sembolize etmeye başladı.

aziz meryem'e tapınmanın yükselişiyle birlikte, sanatçılar onu mavi cüppelerle tasvir etmeye karar verdiler. önemli ve saygı duyulan bir figürdü. onu yükseltmenin daha iyi bir yolu var mı?

5. yüzyıldan itibaren bizans mozaikleri, cüppeleri için azurit denilen bir taş kullandı.


meryem'in kıyafetlerinde mavinin kullanılması kısa sürede sanatsal ve dini geleneğin merkezi bir parçası haline geldi.

rönesans'ta sanatçılar, cüppelerinin boyasını yapmak için afganistan'daki madenlerden gelen ve altından daha pahalı olan lapis lazuli taşını kullanırdı.


italyan tüccarlar lapis lazuli'yi çok uzaklardan getirdikleri için, oluşturduğu pigment "ultramarinus" olarak bilinmeye başlandı. latincede "denizden gelen" anlamına gelir. ultramarine, güzelliği ve ender bulunmasıyla ödüllendirilen koyu ve parlak bir mavi tonuydu.


her neyse, 18. yüzyılda iii. charles ispanya kralıydı. charles olarak da adlandırılan oğlu ve varisi, beş yıldır evliydi ve kendi çocuğu olmadı. (ispanyol imparatorluğu tarihin bu noktasında arjantin'i yönetiyordu.)

oğlunun nihayet bir çocuğu olduğunda, kral iii. charles çok sevindi. olayı kutlamak için 1771'de iii. charles nişanı adlı bir şey yarattı; önde gelen ispanyollar için bir tür özel toplum. ve üyelerin giymesi için her tarikat'ın kendi renkleri olmalıdır...

charles iii, oğlunun çocuk sahibi olmasını beklediği uzun yıllar boyunca aziz mary'ye dua etmişti. charles, yeni tarikat'ın renkleri için mary'nin rengi olan maviyi seçti ve beyazla birleştirdi. işte charles iv, babasının tarikatının kuşağını takıyor. tanıdık geliyor mu? iii. charles'ın, mary'nin normal tasvirlerinden önemli ölçüde daha soluk bir mavi seçtiğini fark edeceksiniz:


pekala, işte giovanni battista tiepolo'nun 1767'den bir meryem tablosu - cüppesinin açık mavisine bakın. bu tablo iii. charles tarafından yaptırılmıştır!


her neyse, 1808 yılına gelindiğinde napolyon sahneye çıktı ve avrupa'da yol almaya başladı. kral ferdinand vıı'yi (ııı.charles'ın torunu) tahttan çekilmeye zorladı. napoloen daha sonra onun yerine kardeşi joseph bonaparte'ı ispanyol tahtına oturttu. bu isyanları ateşledi.

sadece ispanya'da değil, arjantin'de de. arjantinli isyancılar, ispanya'nın gerçek hükümdarına bağlılıklarını göstermek için, kendilerini bonapartist savaşçılardan ayırmak ve burada görülen ferdinand'a sadakat göstermek için iii.charles nişanı'nın renklerini - soluk mavi ve beyaz - giydiler:


iki yıl sonra, 1810'da arjantin bağımsızlık savaşı patlak verdi. ve 1812'de lideri manuel belgrano, devrimci güçleri kralcılardan ayırmak için kullanılan bir sembol olan arjantin palaskasını yarattı. (palaska bir kurdele düğümüdür). ve daha önce joseph bonaparte yönetimindeki ispanyol yönetiminden arjantin isyanıyla ilişkilendirilen renkleri kullandı - soluk mavi ve beyaz, kral iii. charles nişanı ve gerçek monarşi.

devrimci hükümet resmi olarak palaska'yı kabul etti. belgrano, birkaç gün sonra arjantin bayrağını tasarladı ve aynı renkleri kullandı. birkaç aksilik, hükümet değişiklikleri, savaşlar ve yıllar sonra, belgrano'nun tasarımı 1816'da bağımsız arjantin'in resmi bayrağı olarak kabul edildi. güneş 1818'de eklendi.


belgrano tasarımını insanlara ilk sunduğunda, renklerini gökyüzüne ve bulutlara benzetmişti. bu onun ilham kaynağı oldukları anlamına yorumlandı. arjantin'in inanılmaz doğal manzaraları göz önüne alındığında bu mantıklı. ama iii. charles'tan geldiler.

birkaç on yıl ileri saralım. 1880'lerde futbol adı verilen bir spor arjantin'e ingiliz demiryolu işçileri aracılığıyla geldi ve onu yerel halka aktardı. futbol yükselişe geçti. 1891'de ilk liglerini (dünyanın en eski 5. ligi) kurdular ve 1893'te bir fa kurdular.


arjantin milli takımı, 1902'de uruguay'a karşı ilk maçına soluk mavi bir gömlek giymişti. ancak altı yıl sonra, 1908'de, beyaz ve soluk mavi çizgili bir forma giyen brezilya ligi'nden bir all-star takımıyla oynadılar.


114 yıl sonra arjantin, kendisi de yüzyıllarca süren bir dizi siyasi, dini ve sanatsal gelişmenin sonucu olan bayraklarından alınan aynı renkleri hâlâ giyiyor. futbolun en ikonik formalarından birinin uzun tarihi... (kaynak)