Artık Türkiye'de de Düzenlenmeye Başlanan Hızlı Flört Etkinliği: Speed Dating

Avrupa ve Amerika'da bir süredir rağbet edilen speed dating (hızlı flört) etkinliklerine artık Türkiye'de de rastlamak mümkün. Peki nedir bu speed dating? Tam olarak nasıl oluyor?
Artık Türkiye'de de Düzenlenmeye Başlanan Hızlı Flört Etkinliği: Speed Dating


Speed dating nedir?

speed dating, bekâr insanların birbirleriyle tanışıp etkileşimde bulunmalarına yardımcı olmak amacıyla tasarlanmış bir etkinlik formatıdır. birden çok potansiyel adayla kısa süreler geçirir ve aralarında bir bağlantı kurup daha yakından tanımak isteyip istemediğinizi görürsünüz. bazen, ilişki kurmak istemenize rağmen özel biriyle tanışmak zor olabilir. speed dating formatı, bu duruma yardımcı olmak amacıyla düşünülmüştür.

speed dating'in temel fikri, bir araya gelerek beğendiğiniz birini bulma şansınızı artırmak için çok sayıda bekar insanı tek bir yerde bir araya getirmektir. bu format, her adayla kısa bir süre sohbet etmeyi içerir çünkü birine ilgi duyup duymadığınızı belirlemek genellikle uzun sürmez.

speed dating etkinlikleri genellikle restoranlar, kafeler, barlar, etkinlik mekanları veya parklar gibi mekanlarda düzenlenir. etkinlikler genellikle herkesin rahatlamasına, kaynaşmasına ve keyifli vakit geçirmesine yardımcı olmak için yiyecek ve içeceklerle birlikte yapılır. ancak sanal etkinlikleri tercih edenler için bazı speed dating etkinlikleri çevrimiçi olarak da düzenlenir.

speed dating etkinlikleri bireyler, kuruluşlar veya etkinlik şirketleri tarafından düzenlenir. etkinliğe katılımınızı önceden kayıt yaptırarak veya bilet satın alarak gerçekleştirmeniz gerekebilir. bu, organizatörlerin etkinlikteki katılımcı sayısını dengelemesine yardımcı olur.

speed dating etkinliğindeki katılımcı sayısı etkinliğin ölçeğine bağlı olarak değişebilir. daha küçük etkinliklerde 10'dan az katılımcı olabilirken, daha büyük etkinliklerde 50'den fazla katılımcı olabilir.

speed dating etkinlikleri genellikle yaş, etnik köken, din, cinsel yönelim, meslek, gelir veya ilgi alanları gibi faktörlere göre belirli gruplara yöneliktir.

etkinlik mekanına vardığınızda, muhtemelen isim etiketi ve bir puan kartı gibi materyaller verilir. etkinliği düzenleyenler sizi bilgilendirir ve her bir speed dating turunun ne kadar süreceğini, kaç tur olacağını ve başka herhangi bir kuralın olup olmadığını size aktarır. organizatörler ayrıca katılımcıları iki gruba ayırır: bir grup tüm etkinlik boyunca otururken, diğer grup her turdan sonra yer değiştirir.

speed dating etkinliği başladığında, her tur için farklı bir partnerle eşleştirilirsiniz. her tur veya "randevu" 2 ile 10 dakika arasında sürebilir. etkinliğe katılan kişi sayısına bağlı olarak, etkinlik süresince genellikle 5 ile 10 arasında partnerle eşleştirilirsiniz.

her turda, partnerinizle sohbet edebilir ve onu tanıyabilirsiniz. bir zil veya zamanlayıcı, turun bittiğini ve yeni bir partnerle tanışma zamanının geldiğini belirten bir sinyal verir. her tur arasında puan kartınızı işaretlemek ve üzerine notlar almak için birkaç dakikanız olacaktır.

tüm turlar tamamlandıktan sonra, bir kokteyl karıştırıcısı veya sosyal etkinlik olabilir; böylece diğer katılımcılarla daha fazla zaman geçirebilirsiniz. sonunda, hangi katılımcıları tekrar görmek istediğinizi belirten puan kartınızı veya bir formu doldurmanız istenecektir.

etkinlikten sonra, ilgi gösterdiğiniz kişilerden herhangi birinin sizi de görmek isteyip istemediğini etkinliğin düzenleyicileri size bildirecektir. onun iletişim bilgilerini size paylaşacaklardır ve bundan sonra ikinizin iletişim kurması size bağlı olacaktır.

speed dating'in avantajları

birden çok potansiyel partnerle tanışmanıza yardımcı olur: günlük hayatınız sizi meşgul tutuyorsa, birini tanımak zor olabilir. speed dating, birden çok potansiyel partnerle tek seferde tanışmanıza yardımcı olabilir.

hızlı bir şekilde uyum belirlemenize yardımcı olur: çevrimiçi arkadaşlık uygulamaları, potansiyel partnerleri bulmak için popüler hale gelmiştir, ancak birini çevrimiçi olarak haftalarca konuşabilir ve onlarla yüz yüze buluştuğunuzda hiçbir uyum olmadığını fark edebilirsiniz. speed dating size kişiyle yüz yüze tanışma şansı verir ve aranızda anında çekim veya uyum olup olmadığını belirlemenize yardımcı olur.

zaman ve çaba tasarrufu sağlar: buluşmaya gitmek zaman, para ve çaba gerektirebilir. speed dating süreci, birden çok randevuyu tek bir akşamda bir araya getirmenize yardımcı olabilir. bu özellikle yoğun olanlar için faydalı olabilir.

belirsizlik ve gerginliği azaltır: birini ilk kez bir barda veya kafede tanımak birçok belirsizlik ve gerginlikle gelebilir. onlarla konuşmalı mısınız veya onlara dışarıda çıkma teklif etmeli misiniz? birine yaklaşıldıysa, numaranızı vermeli misiniz? speed dating formatı, herhangi bir rahatsızlığı önleyebilecek belirli kurallara sahiptir. katılımcılar, iletişim bilgilerini kimseyle paylaşma yükümlülüğü altında değildir ve işler yolunda gitmediğinde olumsuz bir duygu yaşanmaz.

güvenlik hissi sunar: etkinliğin belirli kurallarla yönetildiğini ve uygunsuz davranan herkesin organizatörler tarafından uzaklaştırılacağını bilmek güvenlik hissi verir. etkinlik, başkalarının da bulunduğu bir halka açık yerde gerçekleştirilir. iletişim bilgileriniz, istemediğiniz sürece gizli kalır. insanlarla yüz yüze tanışmak aynı zamanda kimlik hırsızlığı riskini de azaltır.

Speed dating etkinliğine katılan bir Ekşi Sözlük yazarının deneyimi

arkadaşıma eşlik etmek için geçen hafta sonu londra merkezde original dating organizasyonun yaptığı speed dating'e katılmış biri olarak etkinliğin nasıl gerçekleştiğini anlatayım.

web sitesi üzerinden katılmak istediğiniz etkinliğe kayıt yaptırıyorsunuz. katılmak istediğiniz bölgeye göre farklı tarih seçenekleri var. ingiltere de yaygın bir etkinlik olduğu için birçok şehirde ve farklı gün seçenekleri mevcut. yasınıza göre etkinliğe kayıt yaptırıyorsunuz. 23-35 yaş / 30-45 yaş / 40-55 yaş aralıkları mevcut. etkinlik ücreti £15-22 aralığında. kayıt yaptırıp ücreti ödedikten sonra web sitesinde hesap oluşturup resim yüklemeniz gerekiyor.

etkinlik günü mekanda organizatörler tarafından size bir a5 büyüklüğünde bir kağıt veriliyor. herkesin bir id numarası oluyor. iki kişilik masalara rastgele oturuyorsunuz. organizatör başlangıçta kuralları anlatıyor ve sonrasında masanızda bulunan kişi ile konuşmak için 4 dk zamanınız oluyor. id numarasını ve adını size verilen kağıda not alıyorsunuz, sonradan hatırlamak istediğiniz bir bilgi var ise not alıyorsunuz. 4 dk sonunda date yaptığınız kişiye yes/no/friend diye değerlendirme yapıyorsunuz.

ve bir sonraki kişi masanıza geliyor ve 4 dk 'ık süreç tekrar başlıyor. 4 dk'yı elinde mikrofon olan organizatör başlatıyor/bitiriyor. toplam 18 erkek vardı ve 9 kişi tamamlandığında 15 dk'lık bir mola veriliyor. sonra 2. devre başlıyor.

etkinlik bittiğinde değerlendirmelerinizi web sitesindeki hesabınıza girmek için 18 saat gibi bir süre verildi. id numaralarına sonuçları giriyorsunuz. 18 saat sonra kaç kişi size yes demiş, sizin yes ve friend dediklerinlenizle eşleşmiş misiniz, onu öğreniyorsunuz. eşleşme var ise mesaj yazabilme özelliği aktif hale geliyor. sonrası size kalmış.

gel gelelim katılımcılara. online dating uygulamalarını güvenilir bulmayan insanlar ya da yeni insanlarla tanışmak için güzel bir fırsat olduğunu düşünen insanlar katılıyor. londra'da 18 katılımcının sadece 4 tanesi ingiliz idi. diğerleri farklı ülkelerdendi. farklı insanlarla tanışmak için güzel bir fırsat.

rahat olursanız gerçekten bol bol gülebileceğiniz bir etkinlik. iyi ki deneyimlemişiz dedik biz. katılmayı düşünenlere şimdiden iyi eğlenceler.