Atatürk'ün, Kardeşi Makbule'ye Gönderdiği Pek Bilinmeyen İki Fotoğraf

6 Haziran 1921 tarihli bu iki fotoğrafı kısaca inceleyelim.

atatürk'ün, kardeşim makbule'ye diyerek imzaladığı fotoğraflar

29.6.1921, ankara.


resimde atatürk'ün arkasındaki kim?

atatürk'ün çocukluktan beri arkadaşı olan salih bozok'tur, aynı zamanda yaveridir, harp okulundan da beraber mezun olmuşlar, salih bozok jandarma olmuş, yarbay rütbesine kadar yükselmiştir. milli mücadele zamanında başyaver -hatta selanik'te milli mücadele için örgütlenirken görev dağılımı esnasında mustafa kemal salih bozok'a seni yaverim yapacağım demiş, salih bozok'da sen ne olacaksın deyince atatürk, seni yaver yapabilecek adam diye yanıt vermiştir- cumhuriyetten sonra meclis başkanı yaverliği ve cumhurbaşkanı yaverliği yapmış. atatürk vefat edince, bir komutan yaversiz olmaz diyerek intihar teşebbüsünde bulunmuş fakat ölmemiştir. 2.5 sene sonra çok sevdiği komutanına kavuşmuştur. nuri conker, salih bozok ve mustafa kemal çocukluk ve mahalle arkadaşlarıdır. salih bozok vasiyeti üzerine ankara cebeci askeri şehitliğine, nuri conker'in yanına defnedilmiştir.

rakı sofrası, atam gibi popüler yanılsamaları yazanları görüp iki kelam etmek istedim

atatürk bir dost meclisinde bana atam diyeceklerini bilsem bu soyadını almazdım demiş. öncelikle bunu bilelim, ona göre hitaplarımızı değiştirelim. rakı sofrası meselesine gelince de, 1937'de ankara halkevleri'nde gençlerle sohbeti esnasında celal bayar gençlerin hiç yorulmadan onu takip edeceklerini dile getirmiş, mustafa kemal ise şöyle cevap vermiş:

"bu gece buradaki toplantımızı ve benim hakkımdaki derin duygularınızı celâl bayar çok güzel ve canlı bir anlatımla bana bildirdi. bu sırada dedi ki: siz genç arkadaşlar, yorulmadan beni takibe söz vermişsiniz. işte ben özellikle bu sözden çok duygulandım. yorulmadan beni takip edeceğinizi söylüyorsunuz. fakat arkadaşlar, yorulmadan ne demek? yorulmamak olur mu? elbette yorulacaksınız. benim sizden istediğim şey yorulmamak değil, yorulduğunuz zaman bile durmadan yürümek, yorulduğunuz dakikada da dinlenmeden beni takip etmektir. yorgunluk her insan, her yaratılmış için doğal bir durumdur. fakat insanda yorgunluğu yenebilecek manevî bir kuvvet vardır ki, işte bu kuvvet yorulanları dinlendirmeden yürütür.sizler, yani yeni türkiye’nin genç evlâtları, yorulsanız bile beni takip edeceksiniz. ben bu akşam buraya yalnız bunu size anlatmak için gelmiş bulunuyorum. dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar. türk gençliği amaca, bizim yüksek idealimize, durmadan yorulmadan yürüyecektir. biz de bunu görmekle mutlu olacağız."

yani atatürk'ü anlamak için onunla rakı içmenize gerek yok, bu kadar sığ olmanıza hiç gerek yok, atatürk'ün fikirlerini benimseyip o emelde çalışmak rakı masasında iki kadeh içmekten daha değerlidir.