Roma Ordusunda Savaştan Kaçan Askerin Başına Gelen İnsafsız Ceza Yöntemi: Decimation

Decimation nedir? Desimasyon nedir? Roma zamanında korkak bir askerin cezası hafif değildi.
Roma Ordusunda Savaştan Kaçan Askerin Başına Gelen İnsafsız Ceza Yöntemi: Decimation

decimation... genelde savaştan kaçan birlikler için kullanılan ceza yöntemi. askerler 10'ar kişilik birliklere ayrılır. 10 kişiden en kısa çöpü çeken decimate edilir.

Decimate: Yok etmek.

diğer askerler kampın dışında kalırlar ve birliğe verilen standart faydalanamazlar. mesela buğday yerine yulaf yemek zorunda kalırlar. spartacus war of the damned 4. bölümde marcus crassus tarafından kendi askerlerine uygulandığı oldukça başarılı bir şekilde gösterilmiştir. roma'da uzun bir süredir bu cezalandırma yöntemi, savaştan kaçan askerlere uygulanmış ve askerlerin spartacus'ten çok komutanlarından korkmasını sağlamıştır. 3. köle isyanının bastırılmasında önemli bir yeri vardır.

decimation vahşi ve eski bir cezalandırma yöntemidir

muharebeden kaçan ve lejyonları rezil edenlere uygulanırdı. her biri dokuz lejyoner silah arkadaşı tarafından sopalarla dövülerek öldürülürdü. silah arkadaşları da kendilerinin yerinde olabilirdi çünkü kurbanlar kurayla seçiliyordu. her on kişiden bir kişi seçilir ve idam edilirdi. bu uygulamaya bu yüzden decimatio denir (decimal, yani ondalık, onda bir terimi buradan gelir).