Atina'da Yaşayan Birinin Gözünden: Yangının ve Yunan Halkının Son Durumu

Yunanistan'ın başkenti Atina, dünden beri korkunç bir yangınla mücadele ediyor. Büyük çoğunluğu kontrol altına alınan yangınla ve Yunan halkıyla ilgili bilgileri, Atina'da yaşayan bir Ekşi Sözlük yazarı aktarmış.
Atina'da Yaşayan Birinin Gözünden: Yangının ve Yunan Halkının Son Durumu

an itibariyla atina'da yaşayan biri olarak size halkın genel görüşlerini aktarayım. tabii öncelikle size bölgenin haritası ve bölge hakkında bilgi paylaşayım:


- halk aslında ufak çapta isyanda. görebileceğiniz üzere atina'nın merkezine bu kadar yakın bir yere zamanında müdahale edilemediği için. ayrıca cipras'ın dün akşam kameralar karşısında reklam yaparcasına itfaiye şefi, ulusal güvenlik danışmanı ve polis ile yaptığı toplantıya (evet kameralar karşısında toplantı yaptılar) ve özellikle toplantı sırasındaki tavırlarına çok sinir olmuş durumdalar.

- bölge, atina halkının hafta sonu pikniğe vs. gittiği bir yer. şehir merkezine -ki akropoli'yi ele aldım burada- yarım saat mesafede. chalandri ve benim yaşadığım yer olan marousi gibi yine yoğun yerleşim yerlerine daha yakın olduğunu hesap edebilirsiniz.


- yangın kısmen kontrol altına alındı sayılır. yani en azından ilerlemesi kısmen durduruldu diyelim. atina'ya doğru bir ilerleme söz konusu değil.

- dün gece saat 2'ye kadar atina'ya bağlanan ulusal yollar trafiğe kapatıldı. atina'nın her yerle bağlantısı kesildi de diyebiliriz.

- dün yaşanan fırtınanın etkisi büyük tabii ki. ama fırtınaya rağmen bugün öğlen saatlerine kadar bölgeden gelen sis ve duman tüm atina'yı sarmıştı. öğleden sonra ancak dağıldı.


- 3 farklı söylenti mevcut yangının sebebiyle alakalı. birisi, birilerinin kasten rant için yakmış olabileceği ki bu en yaygını. diğeri, sıcak hava ve güneşe bağlı doğal yangın ama aynı anda pek çok noktada başlamasından ötürü en düşük ihtimal gözüyle bakılan. son ihtimal ise bu işi son zamanlarda iyi geçinmedikleri rusların yapmış olabileceği. evet, yunan halkı komplo teorileri konusunda bizden aşağı kalır değil.

- yurt dışı internet çıkışları bile kısmen zarar görmüş durumda. çalıştığım şirket tüm çalışanlara bu konuda bir uyarıda bulundu.

- "madem bizim bu durumla mücadelede yeterli ekipmanımız yok, neden yardım istemek için bu zamana kadar bekledik" şeklinde isyan edenler de çokça diyebilirim.


- işin bir diğer yani da atina'nın batısında yer alan gerania dağı'ndan kallitechnoupoli bölgesinde de henüz kontrol altına alınamamış bir yangın var. kısacası, atina dört bir yandan alevler içinde.

- bunların yanı sıra çok acayip hikayeler var. arkadaşlarımızdan, onların akrabalarından, tanıdıklarından. gerçekten büyük bir trajedi yaşanıyor.

Üniversite Bölüm Tercihi Yaparken Kendinize Sormanız Gereken 6 Soru