AVM'lerin Yerleşim Düzeninin Pinball Oyunuyla Olan İnanılmaz Benzerliğinin Tüketime Etkisi

Pinball oyununda amaç nasıl topu içeride tutmaksa AVM yerleşim düzeninde mantık da insanı içeride tutarak alışveriş yapmasını sağlamak. Tuvaletlerden küçük bijuterilerin düzenine kadar ince hesaplanmış bu düzen bizim de tıpkı pinball gibi oynatıldığımızın kanıtı.


öncelikle bakınız


avm yerleşim planı


avm yerleşim planı


evet hepimiz birer pinball topuyuz ve ordan oraya durmadan koşup puan topuyoruz. ama bu topladığımız puanlar aslında cebimizden çıkan paradır.

avm'lerin yerleşim planı yaparken bu oyundan ilham aldıklarını düşünmekteyim. oyunun temasına göre topun çok gezindiği yerlerdeki puanlar küçük ama sürümden kazanarak çok iyi puanlar toplayabiliyorsun. (ne kadar çok puan o kadar giden para) yani kalabalık bölgelerdeki dükkanlar ucuz ve sürümden kazanıyor (muhtemelen bu zemin kat oluyor). ama hedefim büyük o yüzden ben topu en yukarılarda gezdireceğim dersen birkaç deneme yapmalısın ki o zaman çocuk oyun alanı ve ortadaki ıvır zıvır standlarına da uğramadan geçemiyorsun. o da tenhada pahalı giyinenlerin olduğu kısım oluyor. illa ki topu fırlattığımız yere sokan vardır. işte o da git git bitmeyen koridorlarıyla tuvaletler yer alıyor. aslında topu o aşağıdaki 2 adet koldan geçmeyi başarırsak kaybetmiş değil kazanmış oluyoruz çünkü kapitalizm yuvası avm'den çıkmış oluyoruz.

yok yeni modaymış, yok o daha şık giyinmiş, yok o mağazada indirim varmış, aaa aynı kazak karşı dükkanda ne kadarmış, vayy gelmişken buna da bakayım, vitrini güzel buna da gireyim, hadi bir yemek, hadi bir tur daha atayım derken ordaki toptan hiçbir farkımız kalmıyor.