Avrupa'da Kupa Kazanan İlk ve Tek İskandinav Kulübü: IFK Göteborg

Avrupa'da kupa kazanan ilk ve tek İskandinav kulübü IFK Göteborg, İsveç'in ve İskandinavya'nın gelmiş-geçmiş en başarılı futbol kulübü olarak gösteriliyor.
Avrupa'da Kupa Kazanan İlk ve Tek İskandinav Kulübü: IFK Göteborg

1969 yılın daha önce defalarca kazandıkları isveç şampiyonluğuna bir yenisini daha eklediklerinde, gelecekten habersizdiler. hemen ertesi sezon, 1970'de herkesi şaşırtıcı bir şekilde küme düştüler. geleceği planlama, azim, irade ve çalışkanlığın kusursuz temellerini aslında 1970 yılında küme düştüklerinde atmak zorunda kaldılar. tam 6 sezon, isveç ikinci liginde takıldılar ve 1977'de tekrar birinci ligde oynama hakkı elde ettiler.

sven-göran eriksson, degerfors takımını 3. ligden 2. lige taşınmasına sadece yardımcı olan, o zamanlara kadar da ne futbolculuğunda ne de teknik direktörülükte adı sanı bilinmeyen bir abimizdi. 1979'da göteborg'un başına getirildi. taktik olarak klasik 4-4-2'yi benimsemiş ve sahanın her yanında şiddetli presi benimsemişti. ilk senesinde isveç kupasını müzesine götürdüler ve ligi ikinci sırada tamamladılar. 1981'de yeniden lig ikinciliği yaşadılar. yükseliş kendisini gösterdiği anda büyük bir kaos kendini gösterdi: iflas! avrupa kupasında eşleştikleri valencia maçı için taraftar derneklerinin bağışları sayesinde ispanya'ya gidebildiler. camia kenetlendi. sven, kulübün ekonomik sıkıntılardaki hıncını daha da çok presten çıkardı. kulüp adeta çılgın attı. 1982 yılında, göteborg hem isveç, hem avrupa futboluna adını kazıdı: isveç şampiyonluğu, isveç kupası, uefa kupası kazanıldı. tabiki bu başarı, hem takım kadrosunun hem de eriksson'un göteborg'dan ayrılışına sebep oldu, takımı batılı kulüpler adeta yağmaladı. gunder bengtsson, kulübün başına getirildi. bengtosson, erikssson'un yardımcısıydı.

kulübün başarısı tek seferlik ve bir daha tekrarlanamaz olarak görülüyordu. taa ki 1987'ye kadar. 1982'deki uefa şampiyonluğu sonrası bir dizi lokal kupalar müzeye götürüldü. bu kez 1987'de hem isveç ligi, hem uefa kupası kazanıldı. kadro ve teknik yapı yeniden dağıldı.

daha sonrasında (1986 ve 1993'te) iki kez avrupa kupası ve şampiyonlar ligi yarı finallerine kadar geldiler. ilginçtir, bu 2 yarı finalin sonu da dev kulüplerin hezimetiyle sonuçlandı. 1986'da steau barça'yı, 1993'te marsilya milan'ı eleyerek kupayı kazandılar.

bugün, üstte kupalar kaldırmış kulüpler için bu tarz başarılar pek mümkün değil maalesef... arkasında çok sebep var; uefa, büyük kulüplerin aç gözlülüğü, konfeksiyon değeri 10€ etmeyen formaya 100€ ödeyen taraftarlar ve daha niceleri...