Avrupa'yı Uzun Yıllar Yönetmiş Habsburg Hanedanı'nın Tıp Literatürüne Geçmiş Dudak Yapısı

Avrupa'yı Uzun Yıllar Yönetmiş Habsburg Hanedanı'nın Tıp Literatürüne Geçmiş Dudak Yapısı


cermen kavimlerinin yüzyıllardır peşinde olduğu ari ırk rüyasının çirkin de olsa bir ispâtı niteliğindeki dudaktır.

tıp literatürüne dahi geçmiştir. habsburg vesikalarında, hanedanda kalıtsal olarak bu çene yapısına sahip olmadan dünyaya gelen evlatlara bir nevî üvey, çenesi habsburg kriterlerine uyanlara ise sempati ile yaklaşıldığı yazarmış.


bu hastalığa sahip arşidükler, imparatorlar ve bilumum hanedan üyesi matah bir şeymiş gibi sabah akşam portre çizdirirmiş.

 
çirkin dudak yapısında rötüşa başvuran ressamlara ağır cezalar kesilirmiş. falanca arşidükün kızını filanca prense yamayan kahrolası akraba evlilikleri başlıca müsebbibidir.habsburg ailesi avrupa krallıklarının hepsini yönetsin, aman aile dışından kız alıp vermeyelim de topraklarımız başka ailelere geçmesin diye diye habire kuzenler arasında evlenip durduğu için nesiller içerisinde akraba evliliğinin bokunu çıkarmalarından dolayı oluşmuş bir genetik bozukluk.


aslında sadece dış görünüşlerinde en belirgin özellik olduğu için dudakları meşhur olmuştur ama vücutlarının geri kalanında da fiziksel kusurlar artmaya başlamış, aynı zamanda bilişsel olarak da sıkıntılı çocuklar ortaya çıkmaya başlamıştır. 


bir bacağı diğer bacağından kısa olanlar, karaciğer ve böbrek bozukluklarıyla doğanlar, üreme bozukluğuna sahip olanlar nesiller içerisinde artmıştır. 

öyle ki, ispanya tahtındaki son habsburg olan ii. carlos çene yapısının ileri derecede bozuk olmasından dolayı hayatı boyunca hem konuşma hem de çiğneme sıkıntısı yaşamış, üstüne bir de zeka geriliği eklenince, krallığı boyunca odasında oyuncaklarıyla oynayan bir kral olmuştur.


habsburg hanedanını üreme bozukluklarından dolayı bu şekilde bitiren de aslında bu aile içi evlilikleridir.