Avukat Bir Ekşi Sözlük Yazarının Gözünden: Esenyurt'taki Tekel Vahşetinin Hukuki Boyutu

İstanbul, Esenyurt'ta iki kişinin hayatını kaybettiği tekel baskınıyla ilgili, silah taşıma ruhsatlı avukat bir Ekşi Sözlük yazarının yorumu.
Avukat Bir Ekşi Sözlük Yazarının Gözünden: Esenyurt'taki Tekel Vahşetinin Hukuki Boyutu

silah taşıma ruhsatına sahip ve silah taşıyan bir avukat olarak mevcut görüntüler üzerinden olayı yorumlamak isterim.

- bir hukukçu olarak şunu söyleyebilirim. beyaz gömlekli kişinin ateş etme eylemiyle 2 kişiyi öldürmesi meşru müdafaa sınırlarını çok aşan bir durum. her ne kadar ilk silah çeken ve ateşleyen kişi kasadaki çocuk da olsa, beyaz gömleklinin ona ateş ettiği sırada o çocuğun üstünde 3 kişi var (yeşil tişörtlü kişi, beyaz gömleklinin oğlu ve diğeri) ve tamamen etkisiz hale getirilmiş. (çocuk 2 atıştan sonra 3. atışı yapamaz hale gelmiş çünkü elleri kolları tutulmuş.) buna rağmen beyaz gömlekli, çocuğu öldürücü nitelikteki atışlarla vuruyor. arkasından dükkandaki silahsız iki kişiyi de vuruyor. dolayısıyla rahatlıkla kasten cinayet suçu oluşmuştur diyebiliriz.

- cinayet suçunun nitelikli (ağırlaştırıcı) hallerine ilişkin olarak ise; tasarlayarak olmadığını söylemek mümkün çünkü dükkana girip, tarayıp çıkmıyorlar. öncesinde diyalog var ve her şeye rağmen ilk silahı kasadaki çocuk çekiyor ve olaylar ondan sonra cereyan ediyor. kan davası vs. varsa kan gütme saikiyle adam öldürmeden nitelikli ceza alabilirler.

- kasadaki çocuğun tedbirli olmasına rağmen (silahının kurulu ve yakınında olması) şanssız olduğunu söyleyebiliriz. çünkü ilk iki atışı kendisine yönelen fiili saldırıyı engellemeye yetmiyor. (muhtemelen ayaklara yapmış olduğu atışlar hedefi bulmuyor.) sonunda da kendisi neredeyse bitişik diyebileceğimiz 3 adet atışla vurulup hayatını kaybediyor. üzücü. gencecik birisi ve babasını korumak isterken hayatını kaybetti.

- vurulan ve birinin hayatını kaybettiği, diğerinin ise yaralı kurtulduğu diğer iki kişi için ise söylenebilecek tek şey: yanlış zaman, yanlış yer.

- organize şube'nin olayın faillerini yakalaması an meselesidir. şahsi bir mesele olduğu iddiamdan yola çıkarak, vefat edenlerin gencecik iki insan olduğu gerçeğine de dayanarak şunu söyleyebilirim; bu şarkı burada bitmez.