Ayağı Tekrar Zemine Vurup Yükselebilmek İçin: Bir Uzmandan Dibe Vurmanın Yolları

Her zaman başarılı olmanın yollarını önerecek değiliz ya, bu seferkiler tam bir başarısızlık abidesi olmak isteyenler için. Buyrun.
Ayağı Tekrar Zemine Vurup Yükselebilmek İçin: Bir Uzmandan Dibe Vurmanın Yolları

tam şöyle güzel bir başarı yazısı yazayım demiştim ki vazgeçtim. çünkü zaten şu zamana kadar bu yazılardan milyonlarca kez yazıldı. üstelik şimdi yazıyı yazacağım herkes "hocam bizle dalga geçme bu ülkede başarılı olmanın yolları arkanda güçlü dayıların, güzel torpillerin olmasına ve üst düzey yalancılık becerilerine bağlıdır. en sağlam yolu babadan kalan merkezi yerden üç dükkan veya şöyle zengin bir kocadır kes sesini" diyecek. bir ton laf yiyeceğim durduk yere.

ben de iyisi mi farklı bir yol izleyeyim dedim. şimdi ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak sana tam bir başarısızlık abidesi olmanın yollarını anlatacağım. belki iyice dibe batarsan ayağını yere vurup yükselirsin. bu anlattıklarımın tam tersini yaparsan da ne olacağı bilinmez, belki başarılı bile olabilirsin ve beraber teknemde mojito içeriz. böyle bir şey yapabileceğini hiç zannetmiyorum ama neyse.

amaçsız ol

başarısız olmak için ne yapmak istediğini bilmemen çok önemlidir. bu nedenle, yaşamını ne yapacağını bilmeyen denize atılmış boş bir pet şişesi gibi geçirmen lazımdır. hiç bir amaç koyma, dalga nereden vurursa ve rüzgar nereden eserse oraya savrul. koca sakallı hint gurularının (ki hepsi nedense acayip zengindir) dediği gibi kendini "akışa bırak" zaten içi boş bir pet şişesi olarak başka şeyde yapamazsın.

en ufak şeylerde bile öylesine karar ver. rastgele diziler izle, gereksiz oyunlar oyna. evde koltuğuna oturarak bir elde çayın boş boş duvarlara bakarak evrene mesaj gönder. çevrendeki diğer amaçsız yoldaşlarınla amaçsız konuşmalar yap. mesela züge zanlının programına çıkan adamın bacağa baktığı için papara yemesinden bahsedin. hatta internet üstünde gereksiz yazılar da yazabilirsin benim yaptığım gibi.


plansız ol 

plan ve program yapmak enayilerin işidir. akıllı insan gelişine yaşar ve göç yolda düzelir. zaten amacında olmadığı için doğal olarak bir plan yapmana da gerek yoktur. her gününü doğaçlama yaşa ve canın nasıl isterse öyle hareket et.

çalışma 

"işi bilecen işe gitmeyecen" ünlü atasözümüzde dediği gibi çalışarak başarılı olunmaz. en güzeli havadan ve beleşten para kazanmaktır. bu doğrultuda her tür kumar imkanı zaten önüne serilmiştir. youtube üzerinden alacağın beleş bir tüyoyla borsada zengin olman son derece kolaydır. çalışanlar tamamen aptallardan oluşur ve sen doğuştan dahi olduğun için kısa zamanda zengin olmak zaten kaderindedir. hiçbir şey yapmasan bile en kötü durumda ailen sana bakmak zorundadır çünkü madem sana bakmayacaklardı neden doğurmuşlardır o zaman.


öğrenmekten kaçın

öğrenmek boş iştir. zaten bilmen gereken her şeyi biliyorsun. arada mucize eseri bilmediğin şeyler olduğunu kabul edersen google efendiye sorar beş saniye içinde hemen anlarsın. her konuda doğuştan uzman olduğun için değme profesörler zaten sana yetişemez. üstelik ülkemizdeki algoritmaya göre öğrendikçe daha başarısız olur, incinirsin.

hayat okulunda okuyanlar her zaman kazanır. ilkokul bitene kadar ailenden ve öğretmenlerden öğrendiğin şeyler sana hayatın boyunca yeterlidir. kitap okumak boşa zaman ve para israfıdır. çok ihtiyaç duyarsan youtube üzerinde her kitabı anlatan beş dakikalık videolar vardır ve oradan hemen olayı anlarsın zaten. bir de hiçbir zaman inanç, fikir ve görüşlerinin yanlış olabileceğini düşünmemen gerekir eğer yeni şeyler öğrenirsen sabit fikirlerinden şüphe etmeye başlarsın. hiç gereği yok böyle maceralara. zaten mahalledeki nalbur bile en okumuş profesörden elli kat fazla kazanıyor, bu bilimsel kanıt bile okumanın öğrenmenin hiçbir anlamı olmadığının ispatıdır.

disiplinsiz ol 

disiplin tam bir faşizmdir. insan tamamen özgür olmak için yaratılmıştır ve disiplinli olmak insanın kendine işkence etmesinden başka şey değildir. zaten doğaya baktığımız zaman kedilerin disiplinli olmadığını görüyoruz öyle kafalarına göre harika şekilde yaşıyorlar. önemli olan açıkgöz olmaktır. karnın acıktığı zaman ye, uyumak istediğin kadar uyu hele hele spor falan elini bile sürme. bir yere gideceğin zaman mutlaka tekerlekli bir araca bin, hiçbir şey bulamıyorsan elektrikli kaykay sür. bu kadar teknoloji çağında hala ilkel insanlar gibi yürüyecek değilsin. okul veya iş her türlü ortamda kuralları nasıl delebilirsin konularına kafanı çalıştır. kurallar bozulmak içindir. ama tabi bunu sadece sen yapmalısın herkes kurallara uymazsa işlerin tadı kaçar. mesela sen kurallara uyma ama evine hamburger getirecek kurye hepsine uysun ve tam zamanında getirsin. akışta olmak herkesin hakkı değildir.


sabırsız ol 

beklemek zayıflık alametidir. bir şeyi canın istediği zaman yapabilmek senin en doğal hakkındır. sıra bile bekleme önden kaynak yap. eğer bir şeyi istediğin zaman sana beklemeni söylüyorlarsa bu diğer insanların kötü olması yüzündendir. zaten baktığın zaman bu dünyadaki tek iyi ve akıllı insan sen olabilirsin. her konuda her türlü isteğinin anında yerine getirileceği bir dünya ideal olandır çünkü tüm kainat senin için yaratılmıştır.

kendinden başka kimseyi umursama 

bu dünyanın en önemli insanı sensin, geri kalanlar sadece sana hizmet etmek ve seni mutlu etmek için bu dünyada yaşıyorlar. insanları kullanabileceğin ölçüde bol bol yalanla kandır, uyandıkları zaman nankörlükle ve kötülükle suçlayarak uzaklaş. zaten şu anda başarısız olmanın tüm suçu hep başkalarının. ailen zengin olsaydı veya devlet sana her ay bir milyon lira para verseydi hiç bir sorununun olmayacaktı. sen bir dahi olmana rağmen hep başka aptallar yüzünden sıkılıyorsun. biri sana nasihat veya tavsiye vermek isterse kesinlikle dinleme çünkü sen her şeyin en doğrusunu bilen bir dehasın. eğer yeterli imkan verilse elon musk gibi paraya para demeyecektin. seni anlamadıkları için böyle oldu. senin senden başka dostun yoktur hele birilerinin nasihatına hiç ihtiyacın yoktur.

evet dostum, işte bu yöntemlerle mutlu ve başarısız bir yaşam sürebilirsin.

son olarak sana youtube kanalımın linkini paylaşacağım

sadece bakıp alay etmen için buraya koyuyorum. sakın videoları izleyerek çok değerli zamanını harcama çünkü zaten sen her şeyi benden daha iyi biliyorsun. hele abone falan olmayı zinhar düşünme, sonra sayende altıma limuzin çekerim, incinirsin. senin izlemen gereken kanallar "ayağımı çakmakla yaktım ve çok acıdı" konulu videoların olduğu yerlerdir. en azından eğlenirsin. işte boş çabalarıma gülüp alay etmen için kanalım:


güzel bir 2023 yılı geçirmen dileğiyle, sevgilerimle...