Bu İşe Yıllarını Vermiş Bir Uzmandan: Çevrenizden Hak Ederek Saygı Görmenin Yöntemleri

Saygı görmek için ne yapmalı? Bir algı yönetimi uzmanı, bunun için uygulamanız gereken reçeteyi yazıyor size. Buyrun.
Bu İşe Yıllarını Vermiş Bir Uzmandan: Çevrenizden Hak Ederek Saygı Görmenin Yöntemleri

sevgili dostlar, yaşamda başkalarına saygı göstermek kadar saygı görmek de önemlidir. eğer yeterli saygıyı göremiyorsan kısa zamanda suyu kesilmiş güle döner ve sararıp sorarsın. saygı görmeyi herkes ister ama buradaki önemli ve esaslı husus saygıyı hak etmen gerektiğidir. kimse sana hak etmeden havadan bonus saygı göstermeyecektir ve her şeyin bir yolu yordamı olduğu gibi bu saygı meselesinin de bir yolu yordamı vardır. şimdi dostum, ailenizin algı yönetimi uzmanı olarak nasıl daha fazla saygın bir insan olabileceğinin sırlarını sana madde madde veriyorum efendim.

1) iletişim ustası ol

iyi bir iletişimci olmak demek eşittir saygın insan olmak demektir.

seni altınla kaplasak ve üstüne elmaslar saçsak eğer berbat bir iletişimciysen insanlardan samimi saygı kazanmanın mümkünü yoktur. öncelikle iletişim kurduğun insanlarda samimi ve sıcak bir algı oluşturmayı bilmelisin. kimse iki yüzlü, kaba saba ve soğuk insanlara saygı duymaz. iyi konuşmalısın ve genel kültürün kuvvetli olmalı. insanlar seninle konuştuğu zaman bilgini ve kültürünü hissetmeli. konuşma şeklin rafine ve düzgün olmalı. kaba saba ve küfürlü konuşursan verdiğin algı da kaba saba olacaktır. yani iki lafında bir a, m, k harflerinin bileşimini kullanmayı alışkanlık hale getirmişsen saygın bir imaj vermen çok zor.

iletişim sadece konuşmak değil aynı zamanda dinlemektir. car car konuşan, boş yapan ve sürekli karşısındakilerin sözünü kesenler saygı falan görmez. kaliteli ve samimi şekilde karşısındakini gerçekten dinleyenler saygı perisinin kalbini de çalar. kısacası güzel konuş ve bolca dinle.

2) duygularına hakim ol

duygularına hakim olamayan kendine de hakim olamıyor demektir ve kimse böyle birine saygı duymaz.

zor zamanlarda sakin kal ve hemen panik atağa girme. konuşman sakin ve rahatlatıcı olsun. ufacık streste sesin çatlamaya ve titremeye başlıyorsa güçsüzlük algısı üretirsin. her tür olumsuzlukta hemen kötü bir duygu durumuna girmeden önce nefes alıp düşün. en ufak gürültüde karalar bağlarsan veya önüne sallanan her kırmızı şala boğa gibi saldırırsan olmaz bu işler. saygın insanlar en zorlu durumlarda bile duygularına hakim olup sakin kalabilen kişilerdir. özellikle tartışma durumlarında karşındaki kişi sana damarları patlarcasına bağırsa bile sakin şekilde karşılık verebiliyorsan bu işi çözdün demektir.

3) beden diline hakim ol

dik dur, insanların gözünün içine bak ve sakin bir ses tonuyla konuş. iki büklüm durup, gözlerini top gibi çevirerek, cırtlak bir ses tonuyla konuşmamaya çalış. beden dili dışarıya verdiğin algıya son derece etki eder. kötü bir beden dili ve mıy mıy konuşma şekli seni müthiş kararsız ve zayıf göstereceği için bu yoldan saygınlığa ulaşılmaz.

4) problem çözücü ol

insanlar sürekli vik vik vik her şeyden şikayet eden ve sorun üretenlere saygı duymazlar. tam tersine sorunlara sakince çözüm üreten ve şikayet etmek yerine iş üretenler değer kazanır. stresli bir durum oluştuğunda hemen sinirlenip şikayet etmeye başlıyorsan insanları itersin. tam tersine stresli bir durum oluştuğunda sakince çözümler üretiyorsan bunu gören diğerleri seni lider olarak algılar ve otomatik saygı duruşuna geçerler.

5) dış görünüşüne özen göster

atalarımız "ye kürküm ye" derken boş laf etmemişlerdir. sen önemsemesen bile giyim kıyafet şeklin başkalarının sana nasıl davranacağını belirler. dünyanın en akıllı, becerikli ve eğitimli insanı olsan bile eğer üzerinde pis ve berduş kıyafetler varsa kimsenin sana saygı göstermesini boşuna bekleme.

kendine gösterdiği özen aynı zamanda kendine verdiği değeri de gösterir. kendine değer vermeyen başkalarına hiç değer vermez demektir ve insanlar da bunu hemen anlar. her yere en pahalı marka kıyafetlerle git demiyorum ama temiz ve tertipli olmaya çalış.

evet dostum kısacası saygı görmek dışarıya saygınlık algısı verebilmekle alakalıdır. bu konuda kanalımda bulabileceğin "nasıl karizmatik olunur ?" videom sana oldukça faydalı olacaktır.

işte kanal burada


hak ettiğin saygıyı gördüğün ve hak edenlere saygı gösterdiğin dengeli bir yaşam sürmen dileklerimle, sevgilerimle...