Az Pişmiş Et Sağlıksız mı?

Az pişmiş et olayını garip karşılayanlardan bir kısmı bu durumun sağlıksız olduğunu düşünerek bu kanıya varıyor ancak olay hiç de sanılan gibi değil.
Az Pişmiş Et Sağlıksız mı?
iStock

az pişmiş etin iç sıcaklığı 50-55 derece arasındadır, o sıcaklıkta etteki bakteriler ölür, yani sağlıklıdır. o gördüğünüz kırmızılık da (miyoglobin) kan değil etin kendi suyudur, ete lezzetini ve faydasını veren bütün mineraller vitaminler oradadır. merak ediyorsanız parmaklarınızla sıkıştırın, o kırmızı suyun akıp altından pişmiş et çıktığını göreceksiniz.

az pişmiş et ile bakteri bazlı zehirlenme arasında bir ilişki yoktur. bakteriler etin dış yüzeyinde bulunur. içinde bulunmaz. az pişmiş etin yüzeyi de zaten "searing" denen ve yüksek ısı gerektiren işlemle mühürlenir. ortada bakteri filan kalmaz.

sanılanın aksine, et ile ilgili zehirlenmeler daha çok mutfak temizlği (ya da pisliği) ile alakalıdır. siz gidin, çok pişmiş bir adana sipariş edin... eğer o adanaya son olarak dokunan mutfak aleti pis ise, e.coli, salmonella, vs. gibi bakterileri sisteminize alma olasılığınız son derece yüksektir.

bu arada... sağlık riski açısından en tehlikeli et türü kıymadır, çünkü çekilme aşamasında üst yüzey ve iç doku birbirine girer. normalde yüzeyde bulunan bakteriler her yere yayılabilir. bu yüzden hamburger filan yerken mekanı doğru seçin. bunun ideali kendi etini kendi çeken yerlerdir. ya da hamburgerinizin içi 160 dereceye gelecek şekilde pişirilmesini isteyin. tabii ki buna kebapçılar filan da dahil.


bir de etin nereden tedarik edildiği konusu var... kaliteli yerler etlerini tek tedarikçiden alır, ve sorarsanız söylerler. o günün fiyat durumuna göre birden fazla tedarikçi ile çalışan kalitesiz yerlerden kaçının...

özetlemek gerekirse... etin az pişmesi ile hastalık arasında bir korelasyon yok. mutfak temizliği ile hastalık arasında büyük korelasyon var... o da et de yeseniz, elma da yeseniz aynı. pis yerlere gitmeyin.

Neden Az Pişmiş Et Yememiz Gerektiğinin Biyolojik Açıklaması