Barış Manço'nun Giyim Konusundaki İleri Seviye Hassasiyeti

Anadolu rock efsanemiz Manço'nun pek bilinmeyen taraflarından birini kısaca aydınlatalım.
Barış Manço'nun Giyim Konusundaki İleri Seviye Hassasiyeti

barış manço metafizik konulara meraklı, ruhani yönü oldukça kuvvetli ve öngörülü bir sanatçı.

yakın zamanda pek sevgili oğlu doğukan manço'nun bir röportajda, kendisi hakkında az bilinen enteresan bilgiler verdiği videoya denk geldim.

- babam sahne kostümlerine özellikle imtina gösterir, hayranlarının hediye ettiği şeyleri kullanır fakat sahnede giyeceği kıyafetlerden, kullanacağı takı ve aksesuarlara kadar her şeyi kendi tasarlar ve italyan tasarımcılara yaptırırdı. örneğin barış manço müzesinde fotoğrafı bulunan bu kostümünün adı "cennet"tir.


aynı kıyafetin bir de "cehennem"versiyonunu yaptırmış

ancak biz onu hiç görmedik.


- babamın kendine ait özel dolapları vardı. içinde kendi kişisel eşyaları, notları, yazıları bulunur, bu dolapları hep kilitli tutardı. üstelik kendi içinde bir sistem oluşturarak kilitlerdi dolapları. yani bir dolabın anahtarını diğer dolaba kilitleyerek, açmak için bir değil, birden fazla anahtarı diğer çekmecelerden bulmanız gereken bir şifreleme sistemi.

- babamın özel yaptırdığı çizmeleri gizlice giymeye bayılırdım. bir gün ondan gizli, yine çizmesini giymiş dolaşıyordum ve babamın acilen evden çıkması gerekti. çizmelerini benim ayağımda görünce çok sinirlendi. "bu kadar sinirlenecek ne var baba al işte giy"dedim ve ayağımdan çizmeleri çıkardım. bana "ben sıcak ayakkabı giyemem!"dedi ve gitti... o zaman çok şaşırmıştım ve aşırı bulmuştum bu tepkisini. onunkileri giymeyelim diye sonra kardeşimle bana da aynı çizmelerden yaptırdı. çok zaman sonra adına yaptırdığı okulun açılışına beraber gittik. babamla yalnız dış görüntümüz değil, ellerimiz ve ayaklarımız da çok benzer. arabayla açılışın olacağı alana vardığımızda her yer o kadar çamurluydu ki çizmeleri kirlendi. dönemin başkanı süleyman demirel ve tüm basının karşısına o şekilde çıkmak istemediği için takım elbisemin altına giydiğim kösele ayakkabıları hemen çıkarıp giymesi için babama uzattım ve "gerçi sen sıcak ayakkabı giymezsin ama" dedim, gülümsedi, giyip öyle çıktı. enerjiye çok inanırdı ve bu tip bazı alışkanlıklar, düzenler yaratmıştı kendine...

işte o çizmeler