Başarı Yakalamak İsteyen Küçük Kulüplerimize Model Olması Gereken Takım: Angers SCO

Uzun süre Fransa alt liglerinin vasat takımlarından biri olarak görülen Angers SCO neleri doğru yaptı da Ligue 1'e demir atmayı başardı? Cevapları kısaca anlatan bir yazı.
Başarı Yakalamak İsteyen Küçük Kulüplerimize Model Olması Gereken Takım: Angers SCO

angers sco, büyük, veya en azından "büyük adayı" olmak isteyen bütün alt düzey takımlarımızın örnek alması gereken bir hikayeye sahip bir kulüp.

zamanında aykut kocaman'ın neden büyük takımlarda yapamayacağına değinmiştim, moulin ve angers'ın hikayesi de benzer mevzular.


bütün alt düzey takımların, futbol dünyasında kendine yer edinebilmek için üst düzey, veya bir tık altı takımlardan farklı yollar izlemesi gerekiyor. angers kendini bilerek bir hedef belirledi ve uzun süre orta sıra takımı olmayı hedefledi. 2. ligin orta sıra takımlığından hızla kurtulup, kısa sürede aynı hızla geri çökmemek için de bunu sindire sindire yapmak istediler.

2011'den beri td olarak stephane moulin'le çalışıyorlar, moulin ondan önceki 4-5 sezon da angers'ın genç takımının başındaydı. şu an 52 yaşında olan hocanın sırf transfer politikası ve oyuncu parlatma yeteneği bile kağıt üstündeki profilini, kulübüne kazandırdıklarını, kısacası bu buluşmanın "amacını" ve elde edilenleri net şekilde ortaya koyuyor:

ilk 5 sezonki transfer dönemleri sıfır maliyetle geçiriliyor; bedava oyuncular veya kiralıklarla gidiliyor. 14-15 sonunda ligue 1'e yükseliyorlar, aynı politika devam ediyor. 16-17 sezonuyla birlikte para harcama hareketlenmeleri ufaktan başlıyor, ki o da adam başı 1-2 milyon euro arasında. altyapıdan a takıma yükselen nicolas pepe iki sene içinde 10 milyon euro'ya lille'e, sochaux'dan sadece 1 milyon'a alınan karl toko ekambi iki sene içinde (geçen sezon başında) villarreal'e 18 milyon'a, arsenal'den 1.5 milyon'a kapızlanan jeff reine-adelaide ise bu sezon başında 25 milyon'a lyon'a gitti.

Teknik direktör Stéphane Moulin

bu süre zarfında satılan diğer ünlü oyuncular

sofiane boufal - 3 milyon'a lille'e
romain saiss - 4 milyon'a wolverhampton'a
famara diedhiou - 6 milyon'a bristol city'ye
flavien tait - 9 milyon'a rennes'e

aynı zamanda, şu an için bana göre bizim ligde epey iş yapan enzo crivelli, ve gelse yine büyük işler yapma potansiyeli olan ludovic ajorque da yolu bir dönem angers'ten geçenlerden.

saydığım tüm bu oyuncular içinde hiçbirinin alınırkenki maliyeti 5 milyon'u bulmadı, en pahalı transfer 4 milyon'a crivelli. şu anki kadronun önemli elemanları da yine benzer keşifler/ucuz kapızlamalar sonucu kuruldu:

(bkz: romain thomas)
(bkz: ismael traore)
(bkz: baptiste santamaria)
(bkz: angelo fulgini)
(bkz: mathias pereira lage)
(bkz: rachid alioui)
(bkz: rayan ait nouri) - altyapıdan çıktı, ilerde flaş transfer halkasına eklenebilir

bu adamların çoğu bugün bizim ligdeki tüm başaltı takımlarda banko oynar. hele ki o başaltı takımlar bunların çoğu için angers'in kapısını çalsın, eli yanıp geri döner. fransa ligi'nin orta sıra takımı bu.

orta sıra takımı ancak, 9 sezonda geldiği nokta; ligde an itibarıyla 10.'lardı ama 5. ile aralarında 2 puan var sadece. korona mevzusu olmasaydı ve ligue 1 bitirilmeseydi, belki şansları yaver gidecek ve 5. olacaklardı. ama şimdi kayıtlara, diğer 5 sezon gibi "yine ortalarda bitirdi" olarak geçti, yazık oldu (en azından bu sezon). belki önümüzdeki sezonlarda daha ileri giderler, inşallah her şey korona öncesine bir an önce geri döner de görürüz o günleri.

adamlar 2. ligde bile sabretmiş, bir plan, proje başlatmış ve genç takım hocasını a takıma teknik direktör yapıp sonuna kadar devam demişler. bir üst seviyeye çıkıp önce oraların ortalama takımı olacağız demişler, ve sonrası için bunun da ilerisine gitme potansiyeline ulaşmışlar. kısacası ilk etabı başarıyla geçmişler. neden peki? oradaki yöneticiler kendi ismini parlatmak, kulüp sayesinde gücünü arttırmak, veya şöyle bir iki yıl geleyim de şu komisyonlardan vs ne götürsem kar diye girmiyorlar bu işlere de ondan.

Umutsuzluğa Kapıldığınızda İzleyebileceğiniz Müthiş Bir 30 Saniye: Watford - Leicester Maçı

Ebeveynler, Karantinadaki Çocukların Psikolojisi İçin Nasıl Davranmalı?