Başarıyla Klonlanan İlk Memeli Hayvan Olarak Tarihe Geçen Koyun: Dolly

5 Temmuz 1996 tarihinde yetişkin bir hücreden başarılı bir şekilde klonlanan ilk memeli hayvan olan koyun Dolly, o dönemler tüm dünyanın ilgi odağıydı.
Başarıyla Klonlanan İlk Memeli Hayvan Olarak Tarihe Geçen Koyun: Dolly

koyun dolly, 1997 yılında dünyayı çoğaltımsal klonlama ile tanıştırdı. o bir klondu, çünkü o ve annesi aynı çekirdek dna’yı paylaşıyorlardı. diğer bir ifadeyle, hücreleri aynı genetik maddeyi taşıyordu. farklı nesillerde büyütülen tek yumurta ikizleri gibiydiler.


vücudunun belli bir göreve hizmet eden bir parçasından alınan bir hücrenin tümüyle yeni bir organizma yaratmak için kullanılabileceğini bilim camiası dolly ile öğrendi. daha önce neredeyse tüm bilim insanları, bir hücrenin belirli bir görev edindikten sonra ancak aynı göreve hizmet eden hücreler üretebileceğine inanıyorlardı; bir kalp hücresi sadece kalp hücreleri, bir karaciğer hücresi sadece karaciğer hücresi yapabilir gibi...


canım dolly, genel olarak normal görünmesine rağmen, akciğer kanseri ve felç getiren romatizmanın neden olduğu acılardan sonra, 2003 yılında ötenazi ile hayatına son verildi.


burada şöyle bir şey var; klonlamanın başarı oranı gerçekten düşük olduğu için -%1’den daha küçük- dolly’nin yaşaması mucize sayılabilir. 11-12 yıl yaşayabilen bir canlı normalde. dolly 7 yıl kadar yaşayabildi. 

sebepsiz seviyorum kendisini. mentos koyununu filan çağrıştıyor bana. şimdi görsellere baktım, bayağı da normal bir şey aslında. ne bileyim, ben bazen hiç bilemiyorum.