Başıboş Sokak Köpeklerini Haritada Gösteren Havrita Kapatılmalı mı?

Başıboş sokak köpeklerini harita üzerinde görmeyi sağlayan Havrita, bir süredir yoğun şekilde gündemde. Uygulamanın kapatılmasını isteyenlerle faydalı bulanlar arasında bir çatışma var adeta. Peki nedir bu Havrita tam olarak? Kapatılmalı mı gerçekten?
Başıboş Sokak Köpeklerini Haritada Gösteren Havrita Kapatılmalı mı?


Öncelikle Havrita nedir, ne işe yarar?

havrita; başıboş köpek saldırısına uğrayan, köpek sebebiyle kaza geçiren veya başıboş köpek sürüleriyle karşılaşan vatandaşların konum bilgisi ve fotoğraf paylaşabilecekleri bir web sitesi.

https://havrita.com/

kullanımının yaygınlaşması gereken bir uygulama havrita. başıboş sokak köpeği sorunu konusunda farkındalık ve kamuoyu oluşturma, tehlikelerden haberdar olma, yayılımlarını takip edip güncel istatistik oluşturma açısından faydalı olacaktır.

ek olarak ilgili konumdaki belediye iletişim numarası gibi bilgiler de eklenebilir.

not: olay bildirimleri incelenirse hayvanseverlerin de yoğun olarak kullanıp kendi köpeklerine, kedilere vs. saldıran çete ya da tek başına tehlikeli köpekleri bildirdikleri görülebilir.

Havrita'nın neden kapatılması isteniyor?

sokaklarda zaten perişan vaziyette olan canlıları hedef göstererek katledilmelerine neden olması çok yüksek olan bir uygulama havrita. bu uygulamanın sahibi de, bu sitede konum bilgisi vererek hedef gösterenler de "cani"dir. bu kişiler, insanları katliama azmettirmekten cezalandırılmalıdırlar. ilgili tüm mercilere başvurmak suretiyle en kısa sürede uygulamanın kapatılması, özellikle de uygulamanın sahibinin "tck madde 216"dan ceza alması için tüm çabayı göstereceğiz.

Havrita'nın kapatılmasını desteklemeyen bir Ekşi Sözlük yazarının yorumu

kapatılmasını gerektiren hiçbir şey görmediğim bir crowdsourcing projesi havrita. hatta aksine, sokak köpeklerine kötü muamele yapılmasıyla ilişkilendirilmemek için de açılışta kocaman uyarı yazmışlar.

şu iki noktayı oturun, düşünün:

1. sokak köpekleri kalabalık gruplar halinde dolaşmaya başladıklarında agresifleşiyorlar. besin azlığı, provokatör etkenler (ses, ışık, hareket, diğer canlılar, yemek kokusu vb.) ve grubun örgütsel kültürü (evet, bu gruplar birbirlerinden farklı davranıyor) bu saldırganlığı tetikleyebiliyor. herhangi bir insan, düz normal şekilde sokakta yürürken böyle bir saldırganlık ihtimaliyle karşılaşmak istemeyebilir. bu açıdan, bu haritanın bir çeşit özelleşmiş navigasyon uygulamasından bir farkı yok. örneğin; araçla çıkıyorsanız evden, güzergahınızda trafiği etkileyecek bir kaza, çalışma vb olup olmadığını görmeniz gayet doğal bir istektir. dolayısıyla bu platformun kötü amaçla kullanılması, platformun özündeki faydayı yok edemez.

2. bizim ülkemiz çok gelişmiş, insan hayatının değerli olduğu bir ülke değil. büyük şehirlerin bazı ilçeleri dışında, bu ülkede günü kazasız belasız bitirmek kolay değil. internet kullanımının yoğunluğundan ötürü haritada hep şehirler işaretlenmiş ama esas tehlike taşra ilçelerinde. çünkü bilinçsiz beslemeler ve belediyelerin hataları yüzünden ilçelerdeki köpek grupları saldırganlaştı. pandemide evcil hayvan sahiplenip sonradan sokağa terk edenler yüzünden de bu hayvanlar ölümle tanıştı artık. güçsüz ev köpeklerini çoktan yok ettiler. maalesef durum bu.

benim evimi paylaştığım kedilerim, sokakta selamlaştığım kediler ve kirpiler var. köpekler de var ama inanın, gruplaştıkları zaman değil selam verip okşamak, yakınlarından geçmek mümkün olmuyor. çünkü muhtemelen deli gibi kedi kokuyorum ve doğaları gereği sinirleniyorlar.

köpek sorununun çözümü apayrı bir hikaye ama insanların köpeklerle karşılaşmamak için kendilerince buldukları bir çözüme bu kadar ağır hakaretler edip kapatılmasını, destek verenlerin cezalandırılmasını istemek toplumsal açıdan kabul edilebilir talepler değil. "istemeyen yaklaşmasın köpeklere" deniyor. tamam, çok güzel. işte bu site de tam olarak bu amaçla kurulmuş. buradan bakıp yaklaşmaktan kaçınsın işte insanlar. tam olarak ne sorun var burada da, normal insanlara benzin döküp yakma kıvamına geldi hayvanseverler, anlayamıyorum.