Basketbolun Çılgın Hareketi: Topu Göğüsten Çıkarmaya Rağmen Bilek Göstermek

Genellikle basketbolda amatör olunduğuna delalet olan bu hareket, yapan kişi havalı sansa da dışarıdan gülme isteği uyandıracak kadar komik olabilen bir şey. Sözlük yazarı "chinaski" anlatıyor.
Basketbolun Çılgın Hareketi: Topu Göğüsten Çıkarmaya Rağmen Bilek Göstermek
Yahoo


bilindiği gibi basketbolda en karizmatik ve isabetli şut atış biçimi, topu bilek hareketiyle olacak şekilde elden çıkararak yapılandır (bkz: bilek atmak). şutu atan kişi, atış sonrasında bilekten öne doğru düşmüş eli genelde top potaya erişene kadar havada tutar. işte bu şekilde öne düşmüş eli havada tutmak eylemini bilek göstermek olarak adlandırıyorum. eğer atılan şut üçlükse uzun bir süre bilek gösterilir ve estetik bir görüntüdür. bazı basketbolcular girmeyen üçlükten sonra geri geri savunmaya koşarken bile bir süre bilek göstermeye devam ederler.

Chigaco Tribune

ama tabi kocaman basketbolcuları izleyen yeni yetme artis elemanlar ne yapar, topu bilekten çıkaramadığı halde gösteri işini ihmal etmezler. eleman açık bir şekilde topu göğüsten başlayan bir hareketle potaya atmaktadır. ama gel gör ki o boktan atış stilinin son evresinde bilek göstererek topun potaya gitmesini izler. lan oğlum sen bilek atmadın ki bilek gösteriyorsun. işte bu eylemi yapanları gördüğüm zaman tepem atar, gidip beynine beynine verme isteği uyanır içimde. ama yeni nesil baya uzun, beynine pek veremesek de sert savunma ile yıldırabiliriz bunları her zaman. bir de bu eylemi yapanlar fazla iyi oynamasalar bile sürekli top isteyip top kullanarak iyi oynuyormuş hissi yaratırlar etraflarında. oysa kocaman bir yalandır bu.

yeni basketbol heveslilerine tavsiyem yapmayın bu hareketi. belki ben yakınlarınızda olmayabilirim ama elbet bir basketbol emekçisi yalanınızı ortaya çıkaracaktır. hadi şimdi dağılın.