NBA'in En Tartışmalı Oyuncularından Russell Westbrook Nasıl Bu Noktaya Geldi?

Bencilliği ve triple-double (üç dalda iki haneli istatistik yakalama) için oynaması nedeniyle eleştirilen Westbrook her zaman böyle değildi. Bu sezon itibarıyla Paul George'un takıma katılmasıyla daha paylaşımcı oynasa da hala çok top kullandığı söyleniyor.
NBA'in En Tartışmalı Oyuncularından Russell Westbrook Nasıl Bu Noktaya Geldi?


westbrook'un oyunundaki tek sorun, triple-double/istatistik kasması değil

öncelikle şunu belirtmekte fayda var, (bkz: russell westbrook)'un bu hale gelmesinde en büyük rol (bkz: kevin durant)'e ait. k. durant ile değil de başka bir oyuncuyla aynı takımda uzun süre oynayabilmiş olsaydı bugün tarihe geçebilecek bir oyuncu olurdu ama kevin durant onu bu hale getirdi.

russell westbrook, nba'e girdiği ilk sezon bile çok ciddi eleştiriler/övgüler almıştı. övgüler de eleştiriler de zamanla çok değişmedi. övgüler bildiğiniz yetenekleri eleştiriler neydi? hatalı tercihler, bencillik, loser oyuncu; bugün de bu durumu aynen devam ettiriyor.

okc'yi iyi anlamadan kevin durant-russell westbrook ilişkisi anlaşılamaz. okc neydi? okc hem bugündü, hem de gelecekti. nba'in iki tane muhteşem genç oyuncusuna sahiptiler üstelik bunlara görünen rakip de yoktu. bununla beraber oklahoma küçük bir pazardı ama nba'in draft konusunda tartışmasız en iyi gm'ine sahiplerdi (bkz: sam presti). hatta iyi bir yönetim arkasında olsaydı bence nba'in en iyi gm'i bile olabilirdi (şu an tartışmasız danny ainge) o yüzden her sene kuvvetleniyorlardı. her sezon iddialıydılar, gelecekte ise rakipsizlerdi.

OKC: Oklahoma City Thunder


kevin durant, takımın en önemli oyuncusu iken sırf bu potansiyele zarar vermemek için russell westbrook'u çaylakken bile kırmamaya dikkat etti yoksa gsw öncesi bu takım 1-2 şampiyonluk kazanabilirlerdi, gsw ortaya çıkmasaydı westbrook-kevin durant ikilisi büyük ihtimal m.jordan bulls'undan daha büyük bir dominasyon dönemi yaşayacaklardı, en azından yakın dönemin en büyük takımı olacaklardı. bu durum olmazsa (bkz: tim duncan) gibi efendiliğin simgesi bir oyuncu bile bir çaylağın russell westbrook gibi oynamasına izin vermez.

bazı insanlar westbrook'un yakın zamanda eleştirilmeye başladığını sanıyor ama kevin durant, mvp konuşmasında bile westbrook'u korumaya çalışıyor. bu durum kevin'in okc'deki bütün kariyeri boyunca devam etti.


2014-2015 sezonu ise westbrook'un karanlık tarafa geçtiği sezondur

ki yine sebebi kevin durant. k.durant, 2014-2015 sezonunun son 30 maçını sakatlanıp kaçırdı, bu dönemde r. westbrook 10 civarında triple-double yaptı ki çoğu bugünkü gibi istatistik kasarak değil (en azından bugün yaptığı gibi arsızca kasarak değil) yine diğer maçlarda da hep triple-double'ın sınırından döndü; isminin triple-double ile anılması o dönem başladı ki yine çok efendi bir kişiliği olan (saha dışında) westbrook'un kibirli konuşmalara başlaması da bu döneme denk gelir. son 30 maçta westbrook mvp (!) performansı gösterdi, takım ise play-off dışı kaldı.

2015-2016 sezonunda ise bence okc nba tarihinin en güçlü takımlarından biriydi belki de en kuvvetlisiydi ama tartışmasız olarak tarihin en değeri bilinmeyen takımı oldular. çünkü billy donovan'a maruz kaldılar, golden state warriors'ın hayvani performansı yüzünden okc'nin muhtemel parlak geleceği yalan oldu; kevin durant de bunu görüp yeni bir yol buldu. russell westbrook ise 2014-2015 sezonunun son 30 maçından çıkamayıp nba'in en büyük soytarısı oldu, ne yazık ki durum bu...

Westbrook maç başına 10 ribaundu nasıl alıyor?

Son durum

ben okc fanı değilim, durant'i de dünya kupası finalinde bizi tek başına pestil ettiği günden beri pek sevmedim. ama durant hayatının en doğru kararını vermiştir bu vatandaşı çöplüğünde bırakıp gittiği gün. yabancıların tabiriyle bu westbrick (brick: tuğla) denen herif de okc taraftarı medyasına oynayarak tüm ipleri eline almış vaziyette. kendisini ekşi sözlük'te bile savunan bir tayfa varken o küçük takımda franchise oyuncu olarak bol bol istatistik kasar bundan sonra. ama bu kafayla şampiyonluk yüzüğü falan takamaz.

kariyerinin ilk 2 senesi hariç en düşük top kullanma sayısı (19.4) dahi kevin durant'in kariyer ortalamasından (18.8) ve 2009-10 ile 2013-2014 sezonları hariç oynadığı tüm sezonlardan (sırasıyla 20.3 ve 20.8) daha yüksektir. kendisi kısaca gezegenin en iyi skorerinden daha fazla top kullanan biridir.

NBA'deki Golden State Warriors Hegemonyasının Gizli Sebebi: Koç Billy Donovan