NBA'deki Golden State Warriors Hegemonyasının Gizli Sebebi: Koç Billy Donovan

NBA'den eskisi kadar keyif almadığını söyleyen insanların ortak sebebi Golden State Warriors egemenliği. Bunun sebebi de Kevin Durant'in, zamanında Donovan'ın koçluk yaptığı Oklahoma City Thunder'dan ayrılarak Warriors'a gitmesi sayılıyor. Bakalım.
NBA'deki Golden State Warriors Hegemonyasının Gizli Sebebi: Koç Billy Donovan


nba'in yakın tarihteki en önemli koçu billy donovan'dır

bir şey yapmayarak nba tarihinin akışına yön vermiş, belki de değiştirmiş koçtur. 2015-2016 sezonundan beri okc'nin resmi olarak koçu. maçları en önden bedavaya izliyor ve bunun için yıllık 6 milyon $ para alıyor ki nba koçları için bugün bile çok büyük para; 2015-16 sezonunda daha da büyüktü (1 yıl daha sözleşmesi var).

2015-2016 sezonu gsw nba tarihinin en mükemmel normal sezonunu geçiriyordu. üst üste 24 galibiyet ve 73 galibiyet gibi nba rekorları kırdılar, bu arada birçok küçük rekoru da darmadağın ettiler. diğer tarafta yakın zamanın en büyük; bütün nba tarihinin ise en büyük 3-5 kulübünden biri olan san antonio spurs ise kendi kulüp rekorlarını kırıyordu, o yüzden spotlar okc'nin üstünde değildi ama okc de çok büyük potansiyel gösteriyordu ki muhtemelen tarihin en underrated takımı da 2015-2016 okc'dir.

O sezonki OKC ilk beşi: Nick Collison, Kevin Durant, Russell Westbrook, Serge Ibaka ve Steven Adams.

2015-2016 sezonu okc 27 maç kaybetti

ama 27 maçın 15'i beş sayının altında farklarla kaybedilmişti. yine bu 27 yenilginin sadece 5 çift haneli farklarla kaybedilmişti ki nba rekoru kıran gsw'de aynı sezon sadece 1 maç daha az çift haneli farkla yenildi. yani yenilgi sayısı kesinlikle okc'nin seviyesini göstermiyordu.

okc'ye dikkat edince ise 2015-16 sezonu 10'dan fazla maç son topa kaldı, 10'a yakın maçı son topta kaybettiler. bu durumda donovan'ın dahiyane formüllerinin etkisi yadsınamaz; topu russell westbrook ya da kevin durant'e ver, onlar da el üstünden şut kullansınlar. bu kadar tahmin edilemez oyun planlarına rağmen sonuç alınamıyordu tabii. yine sezonun en kötü 4. çeyrek takımı haline gelmişlerdi ama donovan sezon boyunca bu sorun ile ilgili hiçbir şey yapmadı. sezon boyunca donovan'ın etki ettiği bir maç göremedik ve play-off'lar başladı.

normal sezonda potansiyelini gösteremeyen okc, eşleştiği dallas mavericks'i rahatlıkla geçti

ve gsw'nin gölgesinde kalmış bir diğer mükemmel takım olan 2015-2015 san antonio spurs'ü de geçince (o seride san antonio'a karşı beşinci maçta enes-adams ikilisiyle ribaund üstünlüğü kurması da bu adamın en fazla övülen başarısı; o maçı sergey ibaka ve steven adams dört faul ile oynadılar, yani donovan'ın bulduğu bir şey yok, takım zora girince kendi kendine ortaya çıkmış bir durum). batı finalinde de gsw ile karşılaştılar.

ilk iki maç gsw'nin sahasındaydı ve iki takımın denk oyunlarına karşılık 1-1 sona erdi. ondan sonraki iki maçta okc, gsw'i resmen şamar oğlanına çevirdi ki bence cleveland'ın şampiyonluğunda okc'nin bu takıma yapışmış olan "muhteşem" algısını paramparça etmesinin çok büyük etkisi var. 3-1'den sonra okc teklemeye başladı ve tabii bütün sezon olduğu gibi kenardan hiç doğru hamleler gelmedi. okc 4-1 ile kazanabileceği (belki arkasından şampiyon bile olabilirlerdi) seriyi 4-3 ile gsw'e hediye etti (serinin ikinci maçı dışında gsw'nin üstün oynadığı maç yok).

Yedinci maçın geniş özeti


tabii bu yenilgi kevin durant'in ayrılmasına, durant'in yokluğunda ise ibaka'nın gönderilmesine sebep oldu

billy donovan en azından vasat bir hoca olabilseydi şu an gsw'nin üç yıldızına karşılık kevin durant, russell westbrook, sergey ibaka, steven adams'lı (3 sene önce bugünden çok daha iyiydi) okc'nin muhteşem batı finallerini izleyecektik. daha sonra ise gsw'nin 2018 itibariyle beş all-star oyuncu barındıran adaletsiz kadrosuyla mücadele etmek için kadrosunu düşüncesizce yıpratmamış cleveland ile 4-0'lı değil, mükemmel finallerini izleyecektik.

donovan, sonraki sezon russell westbrook'un kariyerinin saçma sapan bir hal almasına en büyük etki olarak nba'e zarar vermeye devam etti. bu başka bir yazı konusu.

nba yakın tarihinin en güzel rekabetlerini canlı izleyecek nesil olmamız gerekirken tarihin en adaletsiz takımına karşı diğer takımların çırpınışını belki süprizlerini izliyorsak sebebi bu adamdır.

Nasıl Oldu da Eskiden Playoff Yapamayan Golden State Warriors NBA'in En Güçlü Takımı Haline Geldi?

Golden State Warriors, Tüm Başarısı ve Yeteneğine Rağmen Neden Antipatik Bulunuyor?

NBA'de Yıllardır Fırtına Estiren Golden State Warriors'u Kim, Nasıl Durdurabilir?