NBA'de Yıllardır Fırtına Estiren Golden State Warriors'u Kim, Nasıl Durdurabilir?

Evet, iki yıl önce LeBron James finallerde Golden State'i mağlup etmişti ancak böylesi istisnai durumlar dışında NBA'de mutlak bir Warriors hakimiyeti olduğu su götürmez bir gerçek ve gittikçe de güçleniyorlar. Son olarak NBA Batı finallerinde Houston Rockets'ı 4-3'lük seriyle elediler. Yeni bir kişi ya da oyun anlayışı buna son verebilir mi?


golden state warriors'u durdurabilecek oyuncu, bugün oynanan basketbol felsefesinin antitezi olan shaq'tır

hatta şunu da söyleyebilirim, bir gün tahminim gerçekleşirse "ben söylemiştim" derim:

bugün shaq'ın veliahtı denebilecek bir oyuncu ortaya çıkarsa oyun yeniden değişecek.

bugün gsw ile zirveye ulaşmış basketbol felsefesinin ilk mucidi mike d'antoni'nin 1998-1999 arasında oynattığı denver nuggets idi (ilk düzgün nba oyunları da o zaman çıkmıştı bilenler bilir: nba live 98, nba live 99). felsefe basit: yediğin sayının önemi yok, yediğinden 1 fazla sayı atmak yeterliydi. 98'de çok yetersiz bir kadroyla ligin ortalama üstü bir hücum takımı ortaya çıkarmıştı ama savunmada ligin en kötü takımı olduğu için sürekli yeniliyordu. rekor sayılar bulup bulduğundan daha fazla sayı yiyen bir takımı vardı, sonuç vermediği için takımdan gönderilmişti.


2003-2008 arası phoenix suns'ın koçu olup bugün gsw'nin oynadığı oyun tarzına çok benzeyen bir oyun oynattı ama elinde bugünkü gsw gibi oyuncular olmadığı için çok büyük sükse yapan takımları olsa da şampiyonluk kazanamadı.


gsw ise başka bir koçla bu oyunu kopyalayıp başarılı oldu

mike d'antoni'nin sistemi shaq ve devrinin oyuncularına sökmemişti. gsw'e bu tarz tam uygun gelse de 10 sene önce bu tarz suns'ın ilerisine gidemezdi.

gsw'nin oynadığı oyunun en zayıf yönü pivot pozisyonu. hızlı oyun için her oyuncu bir alt poziyonunda oynuyor (kısa 5 olayı). guard olabilecek 3 oyuncu, small forward olması gereken bir oyuncu point forward, point forward olabilecek bir oyuncu pivot olarak oynuyor. pota altı zayıf kalsa bile zararı kârından daha fazla olduğu için takımlar bunu tercih ediyor. bugün nba'de bunu yapmayan takım nerdeyse kalmadı.

golden state koçu, 90'larda jordan'lı chicago bulls kadrosunda yer almış olan steve kerr.

ya da son iki senede gsw'nin kaybettiği maçlarda en fazla karşılaşılan durum: pivot bölgesi zaafiyetleri. son üç senede toplam 39 maç kaybettiler, bunun yarısından çoğunda karşı takımlar onların pivot zaafını kullandı. bugün shaq aktif olsaydı normal sezonda onlar gibi dominant bir takım kuramayacak olsalar da muhtemelen her konferans finalinde gsw'i süpüreceklerdi. (shaq, zaza-mcgee gibi oyunculara karşı %60-70 yüzdeyle 50 sayı ortalamasıyla oynar.)

shaq ve benzerlerinin aktif basketbolu bırakması bugünün pivotlarının yolunu açtı. rudy gobert, hassan whiteside savunmasıyla ünlü olan oyuncular. ikisinin de benzer hikayeleri var ve shaq sonrası ortaya çıktılar. rudy gobert 27 sıradan, hassan whiteside 33. sıradan seçildi. hassan whiteside dünya turu attıktan sonra nba'de oynayabildi. ne yıldız olmaları bekleniyordu ne de draftta isimleri anıldı. hatta fiziklerine bakarsanız birbirlerinin kopyası, aşırı uzun ve zayıf olmaları yetmiyormuş gibi abartılı kulaca sahipler.

236 cm'lik kulaç uzunluğuyla rudy gobert.

ya da geçen sene kolej kariyeri olmadığı halde 10. sıradan seçilen thon maker fiziksel olarak diğer iki oyuncunun aynısı ve adam 98 kiloymuş (shaq 150 kiloydu). bu oyuncuların shaq gibi oyuncuları savunma ihtimalleri yok. ya da karl anthony towns... adam pota altı oyuncusundan çok small forward gibi oynuyor. bugün bu oyun kabul görüyor ama dominant tek bir pivot tekrar ortaya çıkarsa bugünün pivotları nba'den silinir, eskisi gibi güçlü ve post oyunu yapan pivotlara geri dönülür.

- konu dışı -

zamanında güç önemli iken pozisyonuna göre açık ara en güçlü olan oyuncu olan lebron james, gücün önemini kaybetmesinden sonra 10 kilo verip hızlanmasıyla ayrıca tebriği hak ediyor.

- konu dışı -

Bu içerik de ilginizi çekebilir