Basketbolun Yeni Yıldız Adayı Zion Williamson, NBA'de Beklenen Başarıyı Yakalayabilir mi?

2019 NBA draft'ında New Orleans Pelicans tarafından 1. sırada seçilen Williamson, LeBron James'ten beri NCAA döneminde en çok dikkat çeken oyuncu oldu ve kendisinden beklentiler oldukça büyük.
Basketbolun Yeni Yıldız Adayı Zion Williamson, NBA'de Beklenen Başarıyı Yakalayabilir mi?

zion williamson, bir senedir kolejde gösterdiği performans ile bir anda draft'in bir numara adaylığına yükselen çiçeği burnunda, 1. sıra draft seçimi nba oyuncusu... ama benim çok acayip kuşkularım var bu çocukla ilgili.

öncelikle lebron benzetmesi zannediyorum "hype" yüksekliği ile alakalı. onun dışında oyunlarında pek bir benzerlik göremiyorum. yine de lebron hype'ının önünde zion hype'ının diz çöküp biat edeceğini düşünüyorum... lebron'un lise maçları espn'de yayınlanıyordu! charles barkley ve draymond green oyun açısından daha mantıklı benzetmeler olsa da yine de ciddi farklar mevcut.

beni en çok endişelendiren konu sakatlık ihtimali. bu cüsse ile hareket ettiğiniz ve bu kadar yükseğe sıçradığınız zaman sakatlanma ihtimaliniz çok yüksek. bu çocuk 130 kilo ve 100 cm yukarı sıçrıyor. buna en yakın benzetme lebron, kilo ve sıçrama yeteneği olarak. ama lebron bir anomali sakatlanmama konusunda ayrıca lebron'un injury prevention amacıyla zıpladıktan sonra yere düşerken yaptığı birkaç çok önemli ve hayati hareket var (tek ayağının üzerine düşmemek hızlı birkaç adım atarak baskıyı azaltmak vs). bunların hiçbirisini yapmıyor zion. derrick rose'a benzetiyorum bu pervasızlık halini. rose da çok daha küçük olmasına rağmen inanılmaz bir motorla ama biraz da umursamaz halde oynardı sakatlanmadan önce, nitekim pervasızlığının sonucu olarak da defalarca sakatlandı. zion'un kolej maçında ayakkabısını patlatması bile bir gösterge nasıl bir momentum ile yere indiğine dair... ayakkabı dayanamayıp patladı bu kütle yüzünden. bu konuda çalışacaklarını ve sakatlık ihtimalini düşüreceklerini düşünüyorum, en azından ümit ediyorum.

ikinci kuşkulu olduğum konu ise wingspan. çocuğun boyu 2.01 ama hepimiz biliyoruz ki basketbolda wingspan yani kulaç açıklığı boydan daha önemlidir. zion'un kulaç açıklığı ise 2.08... mesela benzetilenlerden lebron'un 2.14, draymond green'in ise 2.17 kulaç açıklığı. eğer zion maksimum 4 numara pozisyonunda oynayacaksa çok da bir problem yaşamayacaktır kulaç konusunda ama small ball 5'i olarak düşünülüyorsa bence ciddi bir problem olacak bu konu. üstelik kilosu ve cüssesi dolayısı ile kendisine daha uzunlar savundurulacak bir süre sonra ve asıl o zaman bu kulaç konusu problem olmaya başlayacak. draymond green yaklaşık 10 cm fazla kulaç açıklığı ve inanılmaz defansif içgüdüleriyle kısa beşte pivot oynayabiliyor ama draymond green de milyonda bir denebilecek bir tip, başka benzeri yok gibi bir şey... yine belki charles barkley.

şimdi nba'in en iyi oyuncularına, yani zion'un olması beklenen en iyi üç-beş oyuncuya bakalım: lebron, anthony davis, kevin durant, kawhi leonard, giannis, james harden steph curry... bunlardan steph curry ve james harden dışında hepsi genetik anomali ve üzerine tamamen yontulmuş bir yeteneğe sahipler. zaten zion'un bu kadar gündemde olmasına neden olan da yeteneklerinin yontulabilecek olduğuna inanılması.

toplamda üç tane bana göre çok ciddi problemi mevcut ama nba şu ana kadar hiç böyle bir atlet görmedi. bu yüzden herkes heyecanlı. isminin tuhaflığı, temiz yüzlü oluşu ve efendi bir karakter olması ise tam bir pazarlanabilir ürün yapıyor kendisini. umarım bu bahsettiklerim problem olmaz kendisi için de biz de yıllarca bu anomaliyi izleriz.

RJ Barrett ve Zion. / Fotoğraf: Keenan Hairston

öncelikle lebron'dan sonra ilk kez bir isim bu kadar büyük heyecan yarattı

kolejde yaptıkları gerçekten muazzamdı ancak rj barrett ve reddish (sonlara doğru bayağı formdan düştü) gibi harika iki oyuncuya daha sahipti duke ünivrsitesi. yani rahat rahat alan açabileceği, p&r, p&p, iso oynayabileceği iki isim daha vardı. o yüzden nba'e yabancılık çekeceğini düşünmüyorum çünkü bu sene duke kolejinde oynadıkları oyunun aynısı zaten nba'in son dönem oyunu.

fizik olarak gerçekten enteresan derecede çevik ve atletik ancak kilo konusundaki şüphelere katılıyorum. olur da bu kadar heyecan yaratan bir isim bağlarından bir sakatlık geçirirse çok yazık olur. keza bu tarz fiziğe sahip oyuncuların sakatlık sonrası eski performanslarına dönmesi çok zor oluyor. ayrıca maç başına 2.2 üçlük denedi bu sene oynadığı 33 maçta. yani şutör bir isim değil. penetre üzerinden oynayıp açık alanda inanılmaz işler yapabilen birisi kendileri. o yüzden sakatlık konusunda kendisine çok ama çok dikkat etmesi lazım, patlayıcılığını kaybederse geri dönmesi bana göre imkansıza yakın.

draymond green fiziği ve savunması, blake griffin'in lige girdiği dönemdeki über atletik performansı arası bir şey bekliyorum ben zion'dan ancak tavan konusunda gerçekten yorum yapmak güç. önce hele bir izleyelim kendisini erler meydanında ancak işler istenildiği gibi giderse (bkz: sky is the limit)...

Fotoğraf: Keenan Hairston

anthony bennett'a benzetiliyor ancak onunla ile alakası olmayan bir ayıboğandır williamson

bennett bildiğimiz anlamda şişkoydu, uyku apnesinden ve astımdan muzdaripti. aynı zamanda da 2013 gibi zayıf bir sınıfta bile en iyi ihtimalle 9. veya 10.sıradan seçilmesi öngörülüyordu. ilk sıradan seçildiğine bennett bile inanamıyordur, hatta üzerine lanet ediyordur şu anda.

zion'ın kariyeri ne olur, bilemiyorum. ama her ne olursa olsun, bust etiketi yese dahi kimse zion williamson'ın new orleans pelicans'a kattıklarını göz ardı edemeyecek. eğer new orleans pelicans yeniden yapılanmadan bu kadar hızlı çıkıp gelecek için umut veriyorsa tek sebebi zion williamson ve yarattığı etkidir. eğer pelicans beklendiği gibi 7. veya 8.sıradan seçim yapsaydı lakers en azından hart'ı ve yanında 1 seçim hakkını kurtarabilirdi. üzerine pelicans'ın 4.sırayı akıllıca "trade down" yapma lüksü olmazdı ve yapacakları muhtemel bir garland/reddish/hunter seçimi ile de geleceklerini tayin etmiş olurlardı. bugünse pelicans'ın bradley beal için teklif yapacağı, uzatma imzalamasının tek sebebi anthony davis olan jrue holiday'i takımda tutacağı falan konuşuluyor. bunların hepsi zion williamson sayesinde. 2013 drafti gibi bir draftin 1.sıra hakkı olsa bunları konuşamazdı pelicans.

hatırlatmakta fayda var, bu takım şubatta sırf lakers'ın vereceği 1 cap filler (maaşları eşitlemek için kullanılan oyuncu)+3 genç oyuncu+2 draft hakkı teklifine tav olmamak için yaza erteledi anthony davis takasını. daha fazla müşteri çekelim de kopardığımız kardır diyerek bunu yaptılar. ama zion williamson'ı seçme hakkı kendilerine çıkınca bir anda eli güçlü tarafa dönüştüler ve lakers'tan 4 tane 1.tur hakkı almayı başardılar, ingram ve hart gibi takaslarda kullanılabilecek gençler de cabası (lonzo'yu pek değerli bulmuyorum, isterseniz onu da ekleyin). anthony davis takası sadece ve sadece zion williamson etkisidir, bunu unutmayın.

zion williamson sayesinde pelicans'ın eline geçenler aşağıda:

brandon ingram
lonzo ball
josh hart
2019 8.sıra (jaxson hayes)
2019 17.sıra (nickeil alexander-walker)
2019 35.sıra (marcos louzada silva)
2020 ilk 10 sıra korumalı cleveland 1.tur draft hakkı (ilk 10'a düşerse 2 tane 2.tur hakkı olacak)
2021 lakers 1.tur draft hakkı (ilk 8'e düşmezse 2022 lakers draft hakkı)
2023 lakers 1.tur draft hakkı (lakers hakkı daha iyi çıkarsa)
2024/2025 lakers 1.tur draft hakkı

üstüne üstlük solomon hill faydasızını da yollamayı başardılar. son zamanlarda takaslanan yıldızlar olan demarcus cousins, kawhi leonard, paul george'un hangisi bu kadar verimli bir yeniden yapılanma takası getirdi? anthony davis'in takaslanma süreci de pek farklı olmayacaktı. ta ki pelicans lotaryayı kazanıp zion williamson'ı getirme hakkını elde edene kadar.

bu ayıboğan, şimdiden pelicans franchise'ını olası bir taşınmadan kurtarmıştır. daha bir maça bile çıkmayan bir oyuncu için hiç fena değil bence.

2019 NBA Draft'ında Seçilen Oyuncular Kimler Oldu?