Batı Avrupa Ülkelerinde Yaygın Olarak Kullanılan Taharet Lavabosu: Bide

18. yüzyılda Fransa'da icat edilen ve özellikle bazı batı Avrupa ülkelerinde yaygın olarak tuvaletlerin yanında konumlandırılan taharet aleti bideye dair merak edilenler.
Batı Avrupa Ülkelerinde Yaygın Olarak Kullanılan Taharet Lavabosu: Bide

bide kelimesinin aslı fransızca bidet olup midilli cinsi minik atlar için kullanılır. ikisi arasındaki ilişki; bideye, midilliye biner gibi oturulmasından geliyor olsa gerek. önceleri seyyar bir üründü. neden midilliye benzetildiğini görselden anlayabilirsiniz:


fransa'da ortaya çıkışı, insanların pek sık yıkanmadıkları zamanlara, 1750'li yıllara rastlar. çıkış amacı tüm bedenin yıkandığı seyrek banyo zamanlarının aralarında vücuttaki özel alanlan temizlemekti. ilk modelde bir küçük su tankı üzerindeki el pompası ile yukarıya doğru su püskürtüyordu.


yani her sıçtığınızda pantolonla kalkılıp üzerine ters oturulan bir alet değildi bu. seks sonrası genital bölge temizliği, regl veya götte bir haftadır birikmiş boku temizlemek için tuvaletten bağımsız şekilde de üzerine oturabiliyordu fransızlar. zaten önceleri banyoda da kullanılmıyordu. seramikten ve bakırdan yapılan tahta ayaklı ilk bideler 1900'lere kadar lazımlıkla birlikte yatak odasında yer alıyordu. evlere su tesisatı geldikten sonra banyoya taşındı.


günümüzde ise su fışkırtan her tuvalete bidet diyebiliyor ecnebiler. bizim taharet musluğu da amerikalı için bide kategorisindedir. klasik bide, bizde lüks otellerde mevcuttur. bu modele bacaklar ata biner gibi açılmış, yüz musluklara dönük şekilde, yani klozette oturuşun tam aksi yönünde oturulur. böylece suyu açmak, sıcaklığını, basıncını, istenilen noktaya denk gelmesini ayarlamak kolay olur. bide duvara monte edilmişse veya pantolon çıkartmak istenmiyorsa arka taraf duvara verilerek de oturulabilir.

yine de her halükarda taharet musluğu veya japon tuvaleti wins.