Bazı İnsanlar Neden Açık İlişki Yaşamak İster?

Açık ilişki neden yapılır? Tarafların başka partnerlerle birlikte olabildiği açık ilişki formatına dair kişisel yorumlar içeren bir bakış açısını paylaşıyor ve son sözü sizin yorumunuza bırakıyoruz.
Bazı İnsanlar Neden Açık İlişki Yaşamak İster?
Newness

açık ilişki karşı tarafın bilgisi dahilinde başka insanlarla da birlikte olmaktır ama altında yatan mesaj daha derindir. aslında "daha iyisi çıkarsa onunla da takılayım" garantisini almak istemekten başka bir şey değildir. hızla değişen sosyal medya kuralları, görselliğin aşırı öne çıkması, opsiyonların artmasının yan ürünüdür. geçenlerde tinder avcısı diye bir film vardı, bence fazla değinilmese de nedenleri görülebilir. günümüzdeyse post-modernist aşırı bireyci akımlarla normalize edilmeye çalışılmaktadır.

sorular şunlar aslında

kimsenin cinselliği bizi ilgilendirmezken, sevgilim dediğiniz kişi nasıl bunu size önerebiliyor? daha kötüsü siz nasıl nasıl bunu onaylayabiliyorsunuz? tek gecelik seks gibi bir opsiyon varken bu tercih ediliyor? en önemli soru ise: hangi cinse avantaj sağlıyor? size basit bir istatistik vererek devam edeyim. tinder'a göre erkeklerin %4.5'u sağa atılıyor, eşleşmelerin sadece %3 civarı cinsellikle sonuçlanıyor. bu durumda hangi cinsin opsiyonu daha fazla olur dersiniz?

özetle bu durum günümüzde kadınlara avantaj sağlar ve siz de destek vermiş olursunuz. çoğu erkek günümüzde iğdiş edildiği için özellikle de çarpık bir aile formunda büyüdüyse cuckold modunda bunu seçebilmektedir. eğer erkek bunu sadece "seks" için sürdürüyorsa ve kısa süreli birlikte oluyorsa sorun yok demektir, çünkü limitsiz sekse ulaşmak erkeğin temel stratejisidir. buna da açık ilişki değil, friends with benefits denmektedir.

erkeğin en temel evrimsel dürtüsü kıskançlıktır ve bunu hazla çarpık şekilde birleştirerek nasıl tahrik olabilir? buna aslında dürtülerin terörize edilmesi diyoruz. önceden şu podcastte eşini paylaşan bir erkeğin itiraflarını yorumlamıştık:

İtiraflar


şunu unutmayın: sağlıklı bir ilişkide size arzu duyan kadın başka bir erkeği hayatında istemez. bu gerçekleşiyorsa kadının zihnindeki soru: "ulaşabileceğim en iyi erkek bu mu?" sorusunu soruyor demektir ki buna hipergami diyoruz.

erkek açısındansa tamamen saf-beta diyebileceğimiz cinselliğe ulaşmada zorluk yaşayanların bu durumu kabul etmesidir. yani kadına "sen istediğinle seviş, hipergami denklemindeki arzu eksiliğini tamamla ama akşam bana dön" düşüncesidir. çünkü saf-betaların temel zihin setinde kadına para, güven ve duygusal destek sağlamak, onun cinsel stratejisine destek vermek, kendilerini yok saymak vardır.

sağlıklı ve opsiyonlu bir erkekse zaten istemesi halinde tek gecelik seks yapar, açık ilişki zırvalarıyla uğraşmaz. sorumluluğa girmez. ne garip değil mi? hem ilişkinin sorumluluğunu alacaksın, yatırım yapacaksın hem de 0 getirisi olacak. yani kadının cinsellik harici sana verebileceği en önemli 2 şeyden yani "sadakat" ve "feminenlik" eksik kalacak. o durumda erkek sadece seks yapmalıdır. o kadına ilişkiyi sunmamalıdır.

peki kadın neden yapıyor?

kadınların temel cinsel stratejisi dürtüsel uyarımla, sağlayıcılığı birlikte bulmaktır. aynı adamda bulamazsa, ayrıştırır. yani kendi duygusal boşluğunu meriçle doldurup, seksi bulduğu adamla sert seks yapar. buna da "açık ilişki" der. oysaki tek yaptığı seks sonrasında o seksi maskülen erkek kendisini muhtemelen sallamayacağı için kırılgan hissettiğinde sarılacağı zavallı, aciz bir erkek ile kendini iyi hissetmektir. bu döngü aynı zamanda o kadında dürtü yaratır. ona da özgürlük masalını yutturur ki kendi hipergami denklemindeki cinsel stratejisini gerçekleştirebilsin.

bunu tercih eden kadınların (ve erkeklerin) çoğunluğunda kişilik bozuklukları arasında korelasyon mevcut. maalesef borderline, histeroid ya da bunların karışımından oluşuyorlar. çünkü sağlıklı bir kadın bu tarz erkekleri eş zamanlı değil, sırayla dener. eş zamanlı deniyorsa dürtüsel kontrolü zayıftır. çünkü benlik yapılanması oluşmamıştır, bu da tipik bir borderline çıktısıdır. bağlılık, duygusallık ve dürtüyü ayırt edemezler veya birbirini tetikler. ortada yanlış bir bağlantı vardır. böyle bir teklifi erkek olarak kabul ederseniz, yarın cuckold olursunuz. öbür gün swinger yaparsınız. hoş bunu kabul eden erkeklerin de %90'ı normlar içinde değil. günümüzde aşırı bireycilik ön planda olduğu için bunun bir sorun olduğunu bile fark edemeyip, yapabiliyorsam deneyeyim moduna giriyorlar.


ne diyorduk?

git tek gecelik seks yap, sana yapma diyen var mı? g*tünü kaldır bardan veya tinder'dan birini bul, seks yap ama yapamazsın. belki de denedin rezalet hissettin, neden mi?

çünkü kadınlar sadece ovülasyon dönemi öncesinde çılgın kararlar alabilir, sonrasında kırılgan hissederler. özellikle kişilik bozukluğu olan kadınlarda bu x2 seviyededir. dsm-5 tanısında bile "aşırı dürtüsellik", "terk edilme korkusu" temel kriterlerdir. bu yüzden açık ilişkiye yönelirler. bunu yapmadığında kendini kötü hissedecektir. ilişkisi olduğunu da bilmelidir ki kendini kullanılmış hissetmesin. düştüğünde birileri olsun.

sosyal medyaya gelip yok özgür ilişki, yok özgür ruh herkes böyle olmalı gibi post-modernist güzellemeler yapmayın. çünkü hepsi rasyonellikten uzak, benim hissettiğim doğru olandır eksenine dayanan ego yatırımınızı koruyan ve dürtürülerinizi terörize etmenizden ibaret. yaşıyorsanız da kendiniz yaşayın.