Bazı Ölümlerden Sonra Nasıl Oluyor da Ereksiyon Görülebiliyor?

Bir erkek idam veya intihar sonucu asıldığında, kısa süre sonra ereksiyon ve boşalma meydana gelebiliyor. Peki beyin hücrelerinin bile ölmeye başladığı bu anlarda bu nasıl mümkün olabiliyor?
Bazı Ölümlerden Sonra Nasıl Oluyor da Ereksiyon Görülebiliyor?
iStock

bir ölünün ilk 36 saati, ölü için gergin geçer

kalbi duran bir ölünün yaklaşık 5 dakikada tüm beyin hücreleri ölür. ilk 2-3 saat içerisinde livor mortis ortaya çıkar, cesetin pozisyonuna göre aşağıya bakan tarafları morarır, üst taraflar ise beyazlaşır (6-12 saat civarı en belirgin olduğu zamanlar). 7-8 saat içerisinde tache noir görülür, gözün açık kalan kısımları siyahlaşmaya başlar. 6-12 saatin ardından oksijeni tükenen vücutta rigor mortis gerçekleşir (çeneden başlar), ceset kaskatı olmaya başlar. 12 saatin ardından soğur (her saat yaklaşık 1 derece düşer), 24 saat içerisinde ise algor mortis biter ve vücut iç ısısını tamamen kaybeder. 36 saat sonra rigor mortis gerilemeye başlar, 72 saat içinde ise kaslar kendine gelmiş olur. 36 saatin ardından vücudun bazı yerleri (kafa/karın/boyun gibi) yeşilleşmeye başlar. öldükten sonra oksijensiz kalan hücreler ve dokular kendi enzimleri tarafından sindirilir (otoliz). sonra bakteriler tarafından birtakım gazlar (hidrojen sülfür, metan vs) vücutta birikmeye başlar ve vücut şişer. biriken gazlar gözleri ve dili biraz dışarı iter. zamanla saçlar dökülür, deride sular toplanmaya başlar, ceset simsiyah olur, bir bakmışsın iskelete dönmüş. 

sperm konusunda da bir gereksiz bilgi eklemek istiyorum, ölülerden sperm alıp milleti hamile bıraktıklarını biliyor muydunuz? (posthumous sperm retrieval) hehe...

gelelim ereksiyon meselesine

ereksiyon, belirli kasların serbest kalmasıyla oluşur. ölünce kaslar serbest kalır. kas serbest kalınca, kan gider. ceset yüz üstüyse, yukarıda livor mortis'te de anlattığım gibi kan aşağıya gider ve penis bayrak direği haline gelir. asılan insanlardaki ereksiyonun mantığı da bu, aşağı gidiyor kan. bir de şu var: kendini asanların boynu kırılmıyor, daha çok boğuluyorlar. bu boğulma sırasında sinir sistemindeki kasılmalar sonucu ereksiyon hatta boşalma yaşanabiliyor. bu asılmalarda beyinciğe de baskı oluyor, bu baskı sonucunda da ereksiyon gerçekleşebilir. kasların serbest kalmasıyla işeme gibi aktiviteler de gerçekleşebilir, hayal gücünüze kalmış artık. rigor mortis aşamasında da tam tersi, kaslar kasıldığı için, ve vücuttan gazlar da çıkabildiği için ölü kardeşimizin gırtlaktan konuştuğunu da duyabilirsiniz.

Literatürde bu durum "angel lust" şeklinde de adlandırılmakta

daha çok asılarak ya da dikey konumda ya da yüzüstü pozisyonda ölen erkeklerde meydana gelebilen post mortal ereksiyona angel lust denir. buna yerçekiminden dolayı biriken ve artık dolaşımı durmuş olan kan ve ödemler neden olur.

bir de şu var: (bkz: post mortal ejaculation)

"Post mortal ejaculation" durumu

boyun kırılması neticesinde gerçekleşen ölümlerde (özellikle iple asılma durumunda) ölüm ereksiyonu denen hadisenin de, ölüm sonrası boşalmanın da gözlendiği vakidir hatta anayurt oteli'nde zebercet'in de başına geliyordu galiba. ancak meni canlılardaki gibi kısa aralıklı paketler şeklinde tahliye olmaz, kas gevşemesinden kaynaklanan bir sıvı salınımıdır söz konusu olan.

kaynak: medical daily

Erkekler Neden Sabah Ereksiyonu Olur?