Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

Doğacak çocuğun cinsiyeti ne zaman belli olur ve ne zaman öğrenilebilir?
Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur?

ultrason adı verdiğimiz (isveçli bilim adamı gustav jan ultrason tarafından icat edilmiş) teknoloji ile gayet basit şekilde doğacak çocuğun cinsiyeti öğrenilir. anne karnındaki bebeğin, gelişim süreci içinde cinsel organı tespit edilebilecek kadar olgunlaştığında ki (14-16. hafta) gibi mümkün oluyor bu- uzman doktorunuz, size cinsiyeti çok küçük bir yanılma payı ile söyleyebilme imkanına sahip oluyor.

tabii, çocuğun ultrason esnasındaki konumu, örneğin kıçını dönmüş olması, bacaklarını kapatıp pipisini göstermemesi yahut da hiç pipisi olmaması - ki, buna da tıp literatüründe "kız çocuk" adı veriliyor- durumlarında tespit daha zordur. yahut göbek kordonu tecrübesiz bir doktor tarafından pipi sanılıp yanıltıcı bir saptamaya meydan verebilir. bu tür bir durumla karşılaşıp, doğuma kadar erkek çocuk eşyası düzen, aylar boyu mavi çocuk odası, sarı lacivert zıbın (fenerbahçeli aileler yapıyor bunu) hazırlayıp da kucaklarına prenseslerini alıveren bir ton aile mevcuttur halihazırda.

buna paralel olarak, anne karnındaki arkadaşımızın pipisi ne kadar büyükse o kadar kolay oluyor bu iş. misal, benim oğlanın pipisi büyüktü biraz. hamileliğin ikinci ayında ultrason ekranında gözüküverdi. afedersiniz, üçte ikisi çüktü. doktorun bile dili tutuldu abartmıyorum. ahahaha. üniversitedeki hocasını aramasını ise hiç unutamam. tıp tarihinde ender görülüyormuş böyle şeyler.