Güneş Yanığı Sonrası Kaşıntı Nasıl Geçer?

Yazın bir insanın başına gelebilecek en can sıkıcı şeylerden biri güneş yanığı sonrası gelen kaşıntı. Peki bu güneş yanığı sonrası kaşıntı nasıl giderilir? Hangi krem veya ilaçlar iyi gelir? Kaç gün sürer? Merak edilenleri derledik.
Güneş Yanığı Sonrası Kaşıntı Nasıl Geçer?

güneş yanığı sonrası yaşanan kaşıntı, insanın düşmanının dahi çekmesini istemeyeceği bir çeşit ızdıraptır. bir iki günlük yanma hissinden sonra gelen ve yanma hissinden çok daha zor geçen bir süreçtir bu.

diğer alerjik reaksiyonlarda olduğu gibi, güneş yanığı sonrası yaşadığımız bu kaşıntı da vücudun "histamin" adlı kimyasalı salgılaması ile ortaya çıkar. bu sebepten dolayı kesin çözümü "anti-histamin" içeren ilaçlardır. (bkz: xyzal) fakat bu ilaçların yirmi dört saat içerisinde birden fazla kullanılmasının sağlık açısından tehlikeli olması ve ilacın etkisi geçtiğinde kaşıntının aynı şiddette vücudu sarmasından dolayı alternatif çözümlere başvurmak zaruridir. 


bu alternatif çözümler içerisinde en kısa sürede etki edeni ve kaşıntıyı en çok geçireni ise yine içerdiği yoğun "anti-histamin" sebebiyle elma sirkesidir. fakat sirkenin etkisini göstermesi ilaçlara göre uzun sürmektedir ve bu süreçte sabır göstermek oldukça zordur.

güneş yanığı sonrası kaşıntıyı dindirmenin yanında tedavi sürecini hızlandırabilmek için ise anestol ve silvadiazin kremleri avuç içinde karıştırılarak sürülebilir. yine bu kremlerin yanında fenistil adlı jel ise hem "anti-histamin" içermesi hem de tedavi sürecine sağlayacağı katkı ile kesinlikle iyi bir tercih olacaktır.

en başta bahsettiğim gibi, güneş yanığı kaşıntısı gerçekten çok ama çok sancılı bir süreçtir. fakat bu tedavilerin de yardımıyla 24-36 saat içerisinde geçtiğinde gerçekten çok zor bir sabır sınavı atlatılmış, kişi zihnen ve bedenen daha dayanıklı bir hale bürünmüş olacaktır.