Before Sunrise Filmine Dair Şu Ana Kadar Pek Konuşulmayan İnce Ayrıntı

1995 yapımı Before Sunrise tüm zamanların en bilinen romantik filmlerinden biri. Peki defalarca izlediğimiz bu filme ve devam filmlerinine dair aşağıdaki ayrıntıyı hiç düşünmüş müydünüz?
Before Sunrise Filmine Dair Şu Ana Kadar Pek Konuşulmayan İnce Ayrıntı
Uyarı: Seriye dair spoiler içerir.

galiba az önce tüm seride kimsenin fark etmediği bir şeyi fark ettim. aşk ve sevmek hakkında konuştukları bir sahnede celine güçlü ve bağımsız bir kadın olmak istediğinden bahsediyor ve tüm hayatının bir erkeğin etrafında şekillenmesinden korktuğunu söylüyor. jesse de güzel, ilgili bir ilişkiye sahip olup bir şeylerde çok iyi olduğumu kaçırdığımın farkına varmaktansa ölmeyi tercih ederdim diyor.

yıllar sonra celine bağımsız, güçlü, istediğini yapan ve hiçbir erkeğe bağlı olmayan bir kadına dönüşüyor. jesse ise bu içinde kalan geceye dair bir kitap yazarak ünlü bir yazar oluyor. sonuç olarak ikisinin de başına korktukları şey gelmiyor ama mutluluğu bulamıyorlar.

bilmiyorum senarist/yönetmen bunu bilerek işledilerse takdire şayan, ki filmleri 9 yıl arayla çekmeye karar verdiklerini düşünürsek (kim 3 filmlik bir seriyi 18 yılda çeker, bu çok farklı ve düşününce etkileyici) bilerek yapmışlardır. ben de saygımdan 3 ay arayla izlemiştim filmleri.

bazen korktuğunda beynin kendini rahatlatacak şeylere inanabiliyor aşkın saçma olduğu gibi... ve bazen de emin olamıyorsun: sen mi aşktan kaçıyorsun yoksa o mu senden kaçıyor?