Beğenmediği Yerden Adım Adım Uzaklaşmasıyla Ünlü Palmiye: Socratea Exorrhiza

Ağaçlar da yürürmüş meğerse... Evet, Socratea Exorrhiza ile tanışın.
Beğenmediği Yerden Adım Adım Uzaklaşmasıyla Ünlü Palmiye: Socratea Exorrhiza

sizce ağaçlar yürüyebilir mi?

cevabını duyduğumda şok olmuş hemen araştırmaya koyulmuştum. sizin ufkunuzu açacak mı bilmem ama benim ufkumu açtı. gelin şimdi hep birlikte öğrenelim.

halk arasında yürüyen palmiye olarak bilinen socratea exorrhiza, orta ve güney amerika'nın tropikal yağmur ormanlarına özgü bir palmiye ağacı türüdür. söz konusu ağaç, ağacın, köklerini gitmek istediği yönde büyüterek ve ardından eski köklerin havaya yükselmesine izin vererek, gölgeden güneş ışığına doğru hareket ettiği düşünülmektedir.


zira bu güzel ağaç benzersiz bir kök sistemine sahip ve uygun görmediği alandan kendi çabalarıyla uzaklaşmaktadır. kökleri yeraltında tamamen gizlenmiş diğer ağaçların aksine, yürüyen palmiye, ağacın tabanından yerden birkaç metre yüksekte dışarı doğru büyüyen yüksek bir kök sistemi olduğundan mütevellit, bir hareket kabiliyeti geliştirdiği ve bu hareketin kaynağının da ışığa ve daha fazla suya ulaşabilmek için köklerinin hareket halinde olmasın kaynaklandığı bir takım bilimsel kaynaklarla araştırılmaktadır.


gezegendeki yaşamın çeşitliliği en büyük hazinemizdir. evet azizlerim yürüyen palmiye, doğanın “mucizesi” olmaya devam edecek gibi görünüyor.

kaynak: about socratea exorrhiza also known as the “walking” palm