Dayanılmayacak Derecede Bir Acı Hissine Sebep Olan Bitki: Dendrocnide Moroides

Avustralya'nın kuzeydoğusundaki yağmur ormanı alanlarında oldukça yaygın olan Dendrocnide moroides bitkisi, sahip olduğu güçlü toksinler sebebiyle korku saçıyor desek yeridir.
Dayanılmayacak Derecede Bir Acı Hissine Sebep Olan Bitki: Dendrocnide Moroides

ingilizcede "suicide plant" ve "gympie gympie" ismiyle bilinen dendrocnide moroides, insanın hissedebileceği en ciddi acı hissini ona tattıracak bir toksini barındıran yapraklara sahip bir bitkidir. yapraklarının karakteristik bir kalp şekli bulunur.

bitkinin zerk ettiği toksin olan moroidin, insan vücuduna fiziksel olarak bir zarar vermiyor olmasına rağmen acı reseptörleri ile oynayarak çok uzun süreli ve dayanılmaz batma tarzı acılara maruz kalmanıza sebep olur. 


uzun süreliden kastım ile ilgili şöyle bir örnek vereyim:

1963 senesinde kadının biri, ağaç kesim işlemleri sırasında yanlış taşınan bu bitkinin yapraklarını göğsüne ve suratına yemiş. anlattığına göre ilk 3 gün boyunca acı dayanılmaz boyutlardaymış; ne uyuyabilmiş, ne işe gidebilmiş ne yemek yapabilmiş, hiçbir şey yapamamış. sonraki iki gün boyunca da acı şiddetliymiş ama bir tık daha azalmış. asıl mevzu burada; acının getirdiği batma hissi iki sene boyunca devam etmiş ve her üzerine su geldiğinde, dokunulduğunda ve ısı değişiminde tekrarlıyormuş. dünya üzerinde böyle bir acı tatmadığını belirtmiş kendisi.


tahmin edebileceğiniz gibi bu feci bitkinin ana vatanı tabii ki avustralya. ancak günümüzün değişen iklim koşulları ile nerede ne çıkacağı belli olmadığı için ormanlık arazide gezerken "aa kalp şekilli yaprakları var ne tatlı bitkiymiş" diye gidip dokunmamanız sizin hayrınıza olacaktır. zaten günümüzde google lens bitkileri tanımlamakta ortalama üstünde bir performans sergiliyor, bu bitkiyi gösterirseniz kesin tanır.


dipnot olarak; doğada her şeyin bir antisi olduğu gibi, bunu da zehrine falan aldırış etmeksizin hapır hupur yiyen hayvanlar var.