Belgesel Formatını Kullanarak Hiciv Amaçlı Mizah Yapan Film Türü: Mockumentary

What We Do in the Shadows ve The Office gibi yapımlarla popüler örneklerini veren mockumentary türünü inceliyoruz.
Belgesel Formatını Kullanarak Hiciv Amaçlı Mizah Yapan Film Türü: Mockumentary

mockumentary, ilk defa this is spinal tap'in yönetmeni rob reiner tarafından 1983 yılında ortaya atılmış kelimedir. rockumentary kelimesi de aynı günlerde yine reiner tarafından ortaya atılmıştır.

kelime mock ve documentary kelimelerinin birleşiminden oluşmuştur. mock kelimesi sahte, imitasyon ve dalga geçmek anlamlarında kullanılırken, documentary bildiğimiz belgesel demektir.

buradan çıkarılacak ilk ders mockumentary türündeki filmlerin salt dalga geçme amacı taşımadıklarıdır. mockumentary türündeki filmlerin amacı, belgesel türünün kodları kullanılarak ortaya çıkarılmış filmler ile genelde kurgu veya gerçek şeklinde kategorizasyona uğrayan filmlerin bu kadar keskin bir ayırıma uğramasına eleştiri getirmektir. mockumentary üretimi belgesellerin gerçeği yansıttığı inancını vurgulamaya, bu neredeyse alternatifsiz inancı sorgulatmaya ve imajların gerçekliğinin sorgulanması konusunda yeni bir sosyal anlayış gerektiğini belirtmeye yöneliktir.

mockumentary'ler gerçeklik algısını yaratmak için bazı belgesel tekniklerini kullanırlar

bunlardan bazıları:
· voice-over / dış ses,
· tanınmış sunucu ve oyuncular,
· açıklamalar (disclaimer),
· müdahil olmayan fakat sürekli izleyen kamera tekniği (bkz: cinema verite ve fly on the wall),
· arşiv görüntü kullanımıdır.

mockumentary'lerin 3 alt türe sahip olduğu düşünülmektedir. bunlar parodi, critique mockumentary ve deconstruction mockumentarydir. bu üç alt tür seyirciye gerçeklik hissiyatının geçirilme seviyesine göre sıralanmıştır. parodiler sahte oldukları mesajını direkt olarak verirken critique mockumentaryler seyircileri sahtelik-gerçeklik kavramlarının arasında bırakır. deconstruction mockumentary'lerde ise gerçeklik had safhadadır.

kronolojik olarak bazı önemli örnekleri şunlardır

1967 - david holzman's diary/#58852461
1978 - the rutles: all you need is cash
1980 - the falls
1983 - zelig
1983 - this is spinal tap
1992 - man bites dog
1995 - forgotten silver
1999 - the blair witch project
2000 - the simpsons: behind the laughter/#6807444 (s11e22)
2001 - the office (birleşik krallık, 2001-2002)
2001 - the office (amerika, 2005-2013)

bir de bunlardan önce bbc'nin swiss spaghetti harvest diye bir haberi vardır ki o da mockumentary grubuna dahil edilebilir. bu haber, isviçre'de spagetti hasadını, insanların spagetti yetiştirmekte çok ustalaştığını, hatta hasatta toplanan spagettilerin aynı uzunlukta olmasını bile ayarlayabildiklerini anlatmaktadır. bahçesinde spagetti ağaçları yetiştirmek isteyen ingiliz kardeşlerimizin bbc'nin telefonlarını kilitledikleri vakidir.

İlgili olayın videosu


Sinemanın Ciddiye Alınmasına Katkıda Bulunan Sanat Akımı: Pure Cinema