Belgrad'da İnternet İçin Aldığınız Kısa Süreli SIM Kartı Aktif Etmenin Yöntemi

Ülkemiz vatandaşlarından vize istemeyen Sırbistan'a seyahat ettiğinizde elbette internet kullanmanız gerekecek. İşte orada alacağınız en ucuz SIM kartı aktif etmenin yolu.
Belgrad'da İnternet İçin Aldığınız Kısa Süreli SIM Kartı Aktif Etmenin Yöntemi
iStock

gezilecek yerler ve mekanlar hakkında çoğu kişi yorum yazmış zaten. o yüzden bu konuda çok detaya girmek istemiyorum. belki birisinin işine yarar diye ben farklı bir konuya parmak basmak istiyorum. zira ben çok sıkıntısını çektim, siz çekmeyin.

öncelikle, kiosk diye standart kırmızı tabelalı bizdeki büfe tarzı küçük marketler var bu şehirde. hemen hemen her köşede bunlardan görebilirsiniz.

şehire gittiğinizde ihtiyacınız olan ilk şey internet olacaktır. bu kiosklarda 5 gün süre ile geçerli, sadece internet kullanımı için alınan (5 gb) sim kartlar olacaktır. bunlardan alabilirsiniz. (merkeze yakın kiosklarda var, dış kısımlarda bulamayabilirsiniz.) 5 gün kullanım süresinden sonra bu sim kartlar, kendiliğinden deaktif olacaktır. görselini aşağıya ekleyeceğim. ürünün fiyatı 600 dinar. yani yaklaşık olarak 150 türk lirası.


buraya kadar her şey normal, sıkıntı şurada başlıyor

kartı telefonunuza taktığınızda, direk aktif olmuyor. 4.5 g çekiyor görünüyor fakat internete bağlanmıyor. sim kartı aktif etmeniz gerekiyor. kartın içinde çıkan kitapçıkta, 6. bölüm roaming kısmında 3 aşamalı olarak, kartın nasıl aktif edileceği anlatılıyor fakat biraz karışık ve detayına inilmemiş. satın aldığım kiosktaki satıcıya bunu sordum ve yardımcı olamadı. hay diyorum bende mi bir mallık var ama kime sorsam bilmiyor. pizzacıda çalışan bir çocuğa sordum en son, o da "biraz kurcala" ben de bilmiyorum falan çekti. neyse uzun araştırmalarım sonrasında cevaba ulaştım.

3. aşamada anlatılan *130#'yi arıyorsunuz. zaten burası gayet anlaşılır. ama sonra karşısınıza 0, 1, 2, 3, vs. gibi seçenekler çıkıyor. kafanız sürekli karışıyor. burdaki en büyük problem, turist sim kartı diye satıyorsun bu ürünü. fakat aktive edeceğin, *130# bastıktan sonra karşına çıkan telefon tuşlama kısımları hep kendi dillerinde yazıyor. ingilizce yönlendirme yok. sizin yapacağınız şey ise basitçe *130# ve sonrasında karşınıza çıkan yönlendirmelerde hep 0'a basmak. ve sonrasında internetiniz aktif.

bir kişinin bile işine yarasa mutlu olurum. onun haricinde little bay'de mutlaka yemek yiyin. fiyatının karşılığını alabileceğiniz en garanti yer bence. iyi gezmeler.