Beraat Kararı ABD'yi İkiye Bölen Kyle Rittenhouse Olayının Özeti

2020 Ağustos ayında Jacob Blake adlı siyahi bir Amerikalının polisler tarafından felç bırakılmasıyla başlayan protestolarda Kyle Rittenhouse, kendisine saldıran iki kişiyi öldürmüş ve 1 kişiyi ağır yaralamıştı. Geçtiğimiz günlerde bu dava sonuçlandı ve Rittenhouse, hakkında yapılan tüm suçlamalardan aklandı. Peki o gece tam olarak neler yaşandı Wisconsin'da? İşte özeti.
Beraat Kararı ABD'yi İkiye Bölen Kyle Rittenhouse Olayının Özeti

bu olanlar hakkında aşırı fazla yalan yanlış bilgi var, ancak kimseyi suçlamıyorum. bir hayli yalan dönüyor ana akım medyada. canlı yayından mahkemeyi her an takip eden biri olarak önce olayları anlatayım.

geçen sene ağustos ayında jacob blake adlı bir adam ile başlıyor olaylar. biraz karışık bir durum ancak bazı kişilerin söylediği gibi jacob blake öldürülmüş değil. polis bu adamı iki kez şok tabancası ile vuruyor, fiziksel güçle durduramıyor ve 911'i arayan kız arkadaşının "arabamın anahtarlarını aldı, çocuğum arabada kaçırıyor" gibi şikayetleri olması, jacob blake'in elindeki bıçağı bırakmaması ve arka koltukta bir çocuk olan arabaya yönelmesi üzerine polis ateş açıyor. jacob blake şu an felç kalmış durumda ancak polislere karşı bir işlem başlatılmadı.

Jacob Blake

ancak bu olay sonrasında olayın gerçekleştiği wisconsin eyaletinde bulunan kenosha adlı şehirde protestolar patlak veriyor. protesto dediğime bakmayın, her yer yangın yeri, iş yerleri ve araçlar hep alevler içerisinde. cnn'e sorsanız: "ateşli ama çoğunlukla barışçıl protestolar." kyle rittenhouse'un 3 kişiyi vurduğu günden bir gün önce dükkanını korumaya çalışan 70'lerindeki bir yaşlı adamın nasıl yaralandığını şuradan izleyebilirsiniz.

car source adında araba tamiri ve araba satışı yapılan 3 tane mekana sahip khindri ailesinin iki erkek çocuğu, kyle rittenhouse ve bazı arkadaşlarına para teklif ediyor mekanı korumaları için. daha sonra davada bu konuda yalan söylüyorlar. ama önemi yok, davayı izleyen herkes için gayet açıktı yalan söyledikleri, jüri de inanmadı. orada ne işi varmış diye soran çok oluyor, car source adlı işletmeyi korumak için oradaymış. aynı zamanda o gece boyunca birçok farklı yerde yangın söndürmeye çalışıyor, insanlara tıbbi yardıma ihtiyaçları var mı diye soruyor ve su veriyor. bunların hepsi tanıklar tarafından anlatılan veya videolara yansıyan şeyler.

kyle, kenosha adlı şehirde çalışmış birisi. aynı zamanda baba tarafı orada yaşıyor. kendisi 20 dakika ötede illinois eyaletinde bulunan antioch'da yaşıyor ancak "eyalet sınırını geçti" diye olayı büyütenler var. kenosha'ya yabancı değil, onu anlayabilirsiniz bu söylediklerimden. aynı zamanda o gün kullandığı ar-15 tüfeği ile geçmemiş eyalet sınırlarını, bunu yapması bir suç olabilirdi. tüfek arkadaşının ve eyalete gelince ondan teslim alıyor.


bu arada 17 yaşında tüfek kullanıyor olması da yasal anlamda sorun teşkil etmiyor. wisconsin eyaletinin kurallarına göre kullandığı tüfeğin namlu uzunluğu yönetmeliğe uygun. daha kısasına izin vermiyorlar, tabancaya da izin vermiyorlar çünkü saklanabilir oluyor o türlü silahlar. open-carry, yani açıkça tüfek taşımalarına izin verilen bir yer. mahkemede bu konuya açıklık getirildi ve jürinin karar vermesini gerektiren bir suç olmadığına karar verildi.


gelelim olayın aslına. joseph rosenbaum adlı bir adam o gece boyunca insanlara karşı taşkınlık yapmasıyla biliniyor. saldırgan bir tavrı var ve videolarda görüldüğü kadarıyla "shoot me n-word" gibi söylemlerde bulunuyor. kyle ve yanındaki bir arkadaşı ise rosenbaum'un direkt olarak onlara "sizi yalnız yakalarsam öldüreceğim" dediğini duymuşlar, ikisi de bu konuda ifade verdi. rosenbaum'un saldırgan tavırları konusunda birçok tanığın ifadesi var. gariptir ki savcıların çağırdığı tanıklar bile aslında sanık kyle rittenhouse'un lehine ifadeler verdi.


daha sonra etrafta bir şeyleri yakmaya çalışan rosenbaum ve joshua ziminski adlı başka bir adam, oradan elinde yangın söndürücü ile geçmekte olan kyle'ı görüyorlar ve kyle'ın ifadesine göre rosenbaum onu tehdit ediyor ve kyle kaçmaya başlıyor. kyle ondan kaçarken "friendly, friendly" diye bağırıyor ancak rosenbaum peşinden koşmaya devam ediyor. o sırada joshua ziminski tabancasıyla havaya ateş açıyor. rosenbaum elindeki poşeti kyle'a doğru fırlatıyor, kyle bir noktada duruyor ve üzerinde silah olduğunu rosenbaum'a gösteriyor. rosenbaum çok kısa bir süre tereddüt etse de peşinden koşmaya devam ediyor. kaçacak pek bir alanı kalmayan kyle arkasını dönüp ateş açıyor. ilk ateş ettiğinde aralarına mesafe en fazla 4 feet - 1.2 metre olarak ifade ediliyor. ikinci mermiyi sıktığında ise rosenbaum'un elinin namluya çok yakın olduğunu bulmuş adli tıp uzmanları. hatta elinin bir kısmının namlu hizasını geçtiği ifade edildi. orada bulunan mcginniss adlı bir tanık da rosenbaum'un silahı tutmaya çalıştığı yönünde ifade verdi mahkemede. mcginniss adlı adam rosenbaum'a tıbbi yardım sağlamaya çalışıyor ama rosenbaum kısa bir sürede ölüyor. kyle arkadaşını arayıp birini vurduğu söylüyor.

olanları şuradaki videodan izleyebilirsiniz:


daha sonra kyle, car source mekanlarından birine gidiyor ve oradaki arkadaşları polise gitmesini söylüyorlar. yukarıda linki olan videoda görülebileceği üzere sheridan road üzerinden polislere doğru koşan kyle'ın peşinde bir grup var ve bu grup kyle'ın yakalanmasını istiyorlar. ancak polis tarafından değil, kendileri tarafından. biri gelip kafasına vuruyor ve kyle'ın şapkası düşüyor. daha sonra kyle takılıp yere düşüyor, kim olduğu açıklanmayan siyahi bir adam kyle'a tekme atıyor, kyle ona ateş açıyor ancak ıskalıyor. anthony huber kaykayla kyle'ın boğazına vuruyor ve daha sonra eliyle kyle'ın tüfeğini çekiyor. tüfeği çekerken namluyu da kendisine yöneltiyor ve kyle tetiği çekince göğsünden vuruluyor ve daha sonra yere düşüyor ve ölüyor. son olarak gaige grosskreutz tam o sırada kyle'ın önüne gelmiş oluyor ve huber vurulunca kendini biraz sakınıyor ve kyle ona doğru silahını yönelttiğinde ellerini havaya kaldırıyor. sonra elindeki tabancayı kyle'ın kafasına doğru yöneltiyor ve kyle onu da kolundan vuruyor, grosskreutz'un biseps kası parçalanıyor.


tekrar ayağa kalkan kyle polislere doğru koşmaya devam ediyor, ellerini havaya kaldırıyor ve videodan görüleceği üzere polis arabasındaki polis memurlarıyla konuşuyor.

iki kişinin hayatını kaybettiği, bir kişinin ağır yaralandığı bu olaylar sonucu açılan davalarda kyle rittenhouse, hakkında açılan tüm suçlamalardan beraat etti.