Bernardo Bertolucci'nin Paris'te Son Tango Filmindeki Gerçek Tecavüz Sahnesi

Akıl almaz bir olay ama gerçek. İtalyan yönetmen Bernardo Bertolucci'nin, 1972 yapımı Paris'te Son Tango filminde Marlon Brando ile böyle bir sahneyi diğer oyuncu Maria Schneider'e haber vermeden çektiği ve gerçek bir tecavüz yaşandığı, yönetmenin Kasım 2018'deki vefatıyla tekrar gündeme gelmişti.

Paris'te Son Tango 1972 yapımı, başrollerini Marlon Brando ve Maria Schneider'in paylaştığı bir Bernardo Bertolucci filmi.


Yönetmen Bertolucci ve Marlon Brando çekimler devam ederken, kahvaltı sırasında orijinal senaryoda olmayan bu sahneyi tasarlıyorlar ve sinema tarihine geçecek bir şekilde de Schneider'e bunun haberini yeterli bir süre önceden vermiyorlar.

Sahne çekilmeden hemen önce haber veriliyor Schneider'e. O zamanlar 19 yaşında olan oyuncu, toyluğunun da etkisiyle ne yapacağına karar veremeden sahne çekiliyor.

Olayı filmden alınan bu kesitte görebilirsiniz.

Bertolucci bu olayı yıllar sonra, 2013'teki bir röportajda itiraf ediyor

Gerekçesi ise şöyle: "Onun bir aktris gibi değil, bir kız gibi tepki vermesini istedim. Aşağılanmış bir tepki vermesini ve sahne devam ettiği takdirde de "hayır!" diye bağırmasını. Sanıyorum ki ona söylemediğimiz için benden ve Marlon'dan nefret etti. Bunun için gerçekten suçlu hissediyorum."

Maalesef ki işler Schneider için bundan sonra kötüye gidiyor. Pornografiler dışında film teklifleri alamıyor, psikolojisi bozuluyor hatta bir süre akıl hastanesine bile yatıyor.

Kendisi durumu şöyle anlatıyor: "Aşağılanmış ve dürüst olmak gerekirse de tecavüze uğramış hissettim, hem Brando hem de Bertolucci tarafından. Sahne çekildikten sonra Marlon benden özür dilemedi ya da yanımda olmadı. Neyse ki sahneyi tek seferde çekmiştik."


Filmde Schneider'in oynadığı rolün orijinalinde bir erkek için yazılmış olduğu da filme dair notlar arasında. Maria Schneider bunu şöyle anlatıyor:

"Bertolucci'nin nasıl bir dünyada yaşadığını anlamalısınız. Marlon'a aşıktı. Oynadığım sahne bir erkek için yazılmıştı! Sahnede kullanılan tereyağının sebebi bu."

Maria Schneider maalesef kanser sonucu erken bir yaşta, 58'inde vefat ediyor 2011 yılındayken.


Bugün vefat eden İtalyan yönetmen Bertolucci ve aktör Marlon Brando ise, sinema tarihinin en büyük skandallarından biriyle lekelenmiş kariyerler bırakıyorlar arkalarında.


Yönetmenin ağzından olayı dinlemek isterseniz

Hollywood Taciz Skandallarının Düşündürdüğü İki Farklı Şey: İkiyüzlülük ve Kontratın Gücü