Beşiktaş ve Galatasaray ile Adı Geçen Amir Hadziahmetovic Nasıl Bir Futbolcu?

2016'dan bu yana Konyaspor'da forma giyen Bosnalı orta saha oyuncusu Amir Hadziahmetovic'in adı şu günlerde Beşiktaş ve Galatasaray ile anılıyor.
Beşiktaş ve Galatasaray ile Adı Geçen Amir Hadziahmetovic Nasıl Bir Futbolcu?
Fotoğraf: A. Konyaspor

herkese merhabalar! beşiktaş taraftarı için hazırladığım, amir hadziahmetovic analizimi okumak isteyenler buyursun.

girişte belirteyim, çok uzun bir analiz olmayacak. sebebi, oyuncu 7 yıldır ülkemizde, herkesin bildiği ve gördüğü bir oyuncu. benim beğendiğim bir oyuncu, bundan daha önemlisi ise, ihtiyacımız olan bir mevkiye, ihtiyacımız olan profilde bir oyuncu. önemli!

kariyer yolculuğu ile başlayalım. 15/16 sezonunun, 2. yarısında konyaspor'a geliyor. kariyerinde ise konya dışında yalnızca bosna takımı zeljeznicar var. 500 bin euro bonservisle, aykut kocaman transferi olarak takıma katılıyor. henüz 19 yaşında...

aslında başlarda epey süre alıyor ve oynuyor. göze de giriyor ama 2017 sezonunda sakatlık yaşıyor. sonra bir sakatlık daha, bir daha... kendi sözleriyle, oynama alışkanlığını kaybediyor. u21 takımında maça çıkmaya başlıyor. 19/20 sezonuna kadar çalkantılı.

19/20 sezonunda yine eskisi gibi süre almaya başlıyor. ama konya kötü gidiyor, hoca değişiklikleri, aykut kocaman, ismail kartal derken en son ilhan palut geliyor. işte burada amir'in futbolu değişiyor ve gelişiyor. çünkü ilhan palut'un futbol anlayışına çok uygun.

konyaspor maç analizinde bu konuyu uzun uzun anlattım. topu kaptığı anda, ileri fırlayan kanat oyuncularına defans arkasına isabetli pas atan bir 6 numara, oyun kurucu görevi de olması, ilhan palut için çok değerli oluyor. ve takımı o'nun üzerine kuruyor.

şöyle ki; konyaspor orta sahasında herkes topa 30-40 arası dokunurken, hadziahmetovic 60-70 civarı dokunuyor. oyunu orta sahadaki arkadaşları ile değil, beklerle ve kanat oyuncuları ile kuruyor. kısmen başarılı oluyor, kısmen oyuncu kalitesine takılıyor.

pirlo'nun bosna hersek şubesi desek yanlış olmaz. oyun ve oyuncu tipi olarak söylüyorum. 97 doğumlu, henüz 25 yaşında olması çok olumlu. bosna hersek milli takımı'nda da 21 maça çıktığını görüyoruz, uluslararası kariyer vadeden bir oyuncu izlenimi veriyor.

bu sezon verilerine bakacağız ama son 4 yıldır, uzun top verisinde hep ilk 3'te görünüyor. fernando ve hamsik ile bu mevkinin iyi oyuncularından. ama öyle çok golcü bir oyuncu değil, bu sezon penaltı dışında ligde gol atmadı. uzun pas ve anahtar pas oyuncusu.

çok üst düzey bir defansif mücadelesi var diyemem ama topun bizde kalması, oyunu tutma anlamında değerli bir 6 numara. biraz da 8 numara ama ghezzal döndüğünde amir'i daha geride kullanmak daha mantıklı. ghezzal'ın oyun kurucu özelliği ile çakışabilir.

daha önce pjanic 8 numarada oynarken aynı problemi yaşamıştık, yine yaşamamak adına iyi konumlamak gerekiyor. amir, efsane yetenekli diyemem ama oyun zekası gelişmiş bir oyuncu. bu ghezzal ile yaşayacakları uyum sorununu da kendisinin çözecek potansiyeli var.

alan bilgisi gelişmiş, pas arası yapan ve ön liberoda doğru konumlanan bir oyuncu olduğunu konyaspor'da özellikle geçen sezon yaptıklarından anlıyoruz. üstelik konya ile ligi, bitirebilecekleri en iyi yerde bitirdiler ve konyaspor'un planının ana oyuncusuydu.

biraz da verilere bakalım. bu sezon pas yüzdesinde %85 başarılı pas ile oynamış. ama kritik bir nokta, 6 numaradayken böyle, top rakip sahaya geçince verimliliği düşüyor. rakip sahada %76 başarılı pas yapmış. rakip sahada ghezzal, bizim yarı sahada amir oyunu kurmalı.

maç başına 1 ve üzeri anahtar pas veriyor. dediğim gibi isabetli uzun pasta da fernando'nun arkasında 3,47 ile 2. sırada. yine rakip ceza alanına 1,52 isabetli pası mevcut ama bence oyuncunun ceza alanına değil, half-spacelere atacağı pasları kullanmamız lazım.

oyuncunun genel defansif verilerine bakacak olursak; 3,81 top kazanması mevcut, dediğim gibi çok üst düzey değil. yine 4 araya girme ve 8 başarılı defansif aksiyonunu görüyoruz. rakip dribling yaparken müdahalelerde ise maç başına 2,7 kere rakip koşusunu kesmiş.

koşu mesafesi iyi bir oyuncu, örneğin bu hafta bizim maçta 11,87 km ile 13. sırada kendisine yer bulmuş. ama hızlı bir oyuncu değil. yani verilere baktığımızda da top ayağındayken değerlenen, rakipteyken, desteğe ihtiyacı olan bir 6 numara. destek kim, belki gedson!

bizim planda, dediğim gibi ghezzal ile çakışma ihtimali sebebiyle, bizim sol kanatta defans arkası koşu atan bir oyuncuya ihtiyacımız olacak ya da rosier'i öne çıkarıp, onun koşu mesafesini uzatabiliriz. ghezzal'ı yine orta saha çizgisinin hemen önüne konumlayabiliriz.

kısacası, ligimizin ortalama üstü bir oyuncusu, çok sayıda maça çıkmış. büyük takım oyunu için uygun kaliteye ve futbol bilgisine sahip olduğunu düşünüyorum.

not: benim yazdıklarım oyuncunun geçmişi ile ilgilidir, gelecekte yapacaklarına kendisi karar verir. okuyan herkese teşekkür ederim.