Beşiktaş'a Transferi An Meselesi Olan Michy Batshuayi Nasıl Bir Futbolcu?

Beşiktaş, Chelsea'nin golcüsü Michy Batshuayi'i kiralamak üzere. Teknik direktör Sergen Yalçın'ın ağzından da doğrulanan Batshuayi nasıl bir futbolcu? Chelsea'de neden olmadı?
Beşiktaş'a Transferi An Meselesi Olan Michy Batshuayi Nasıl Bir Futbolcu?

ekşi sözlük'te bir arkadaş, safi istatistik üzerinden futbol yorumlarım demiş, sonra da samatta ve abuoubakar'la 9 sezonluk verilerini kıyaslamış. futbol yorumlamaya daha yanlış nasıl yaklaşabilir diye düşünüyorum, aklıma bir şey gelmiyor... futbolu bu şekilde takip ediyorsanız doğru bilgiden fersah fersah uzaktasınız ve oyunu sandığınızdan çok daha az anlıyorsunuz demektir.

lig bazında konuşacak olursak aboubakar ve samatta hayatında premier league hatta la liga seviyesinde bile rekabetçi şekilde top koşturamamış oyuncular. batshuayi'nin içinde bulunduğu seviye ve aldığı sürelerle sayılan topçuların alakası yok. dolayısıyla ana veri olarak, o gol oranı hesaplama muhabbeti direkt çöpe gidiyor. batshuayi oynadığı takımlarda, abou'nun süper lig seviyesinde, liga nos'ta attığı gol sayısını atsa, beşiktaş'ın zaten kendisiyle temasa geçme olasılığı olamazdı. çünkü chelsea için bir projeydi, sabrettiler ama baktılar istedikleri profile çıkamıyor, devam etmeme kararı aldılar.


yaklaşık 15 senedir chelsea maçını nadiren kaçıran bir izleyici olarak batshuayi'nin tüm premier league serüvenini eş zamanlı yaşadım. neden chelsea'de olmadığını merak ediyorsanız sebebi şu: batshuayi'nin build-up play dediğimiz, toplu oyundaki efektifliği ve takıma getirdiği fayda, chelsea'nin istediği seviyenin çok altındaydı. karar verme yetisi, tekniği ve pas kalitesinin istenen top seviyenin ciddi manada altında kaldığını fark etmeniz için chelsea'deki 3-4 maçını izlemeniz yeterli olurdu. orada da çıkıp maç kurtardığı oluyordu ama saydığım etmenler sebebiyle akan oyuna katılamaması, akışı bozması, bol bol saha içinde kaybolması falan, bunları tolere etmek istemedi üst seviye kulüpler.

ceza sahası bitiriciliği, son vuruş, pozisyon alma, fizik kalitesi gibi yeteneklerinin üst düzeyde olması sebebiyle zaten mevcut kariyerine sahip oldu. batshuayi golcüdür. yay içerisinde ve çevresinde buluşturursanız sepet sepet gol atar. beşiktaş'ta da çok gol atacağını düşünüyorum zira gole çevirme ya da o gol pozisyonuna getirme, fizik-kondisyon vs açısından hiçbir problemi yok, hatta aksine süper lig'in ciddi üstünde.


problem olarak yukarıda yazdığım unsurlar da bu lig özelinde çıkıntılık yaratmayacak, fark edilmeyecek şeyler. zira seviye, batshuayi'nin hayatı boyunca oynadığı seviyenin çok altında. dolayısıyla hayırlı olsun bjk ailesine, bence bu lig için yerinde bir transfer yaptılar.

son olarak; hayatımda sosyal medyayı bu adamdan aktif kullanan topçu görmedim. taraftar mentionlarına zıplar, maç çıkışı bol esprili twitler atar, kendiyle falan dalga geçer. baya sevimli karakterdir bjk taraftarı sıkı bağ kurar.