Beşiktaş'ın Yeni Stoperi Joe Worrall Nasıl Bir Oyuncu? Artıları ve Eksileri Neler?

Beşiktaş, Nottingham Forest forması giyen Joe Worrall'ı sezon sonuna kadar satın alma opsiyonuyla kiraladı. Peki Worrall nasıl bir topçu?
Beşiktaş'ın Yeni Stoperi Joe Worrall Nasıl Bir Oyuncu? Artıları ve Eksileri Neler?
Fotoğraf: Twitter @Besiktas

öncelikle 1.93 boyunda, 1997 doğumlu, ingiliz stoper oyuncusu joe worrall, nottingham forest altyapısından çıkmıştır. nottingham forest'in premier league'e çıkmasıyla, bu ligin oyuncusu olmuş fakat kariyerinde ingiltere liglerinin her kademesinde oynamıştır.

kariyer yolculuğu aslında çok uzun değil, kısaca değineyim, sonra oyun içindeki durumuna, verilerine bakarız. 15/16 sezonunda, notingham altyapısından, dagenham'a kiralık gönderildi. henüz 18 yaşındayken ingiltere 2. ligi'nde 14 maça çıktı.

döndüğünde nottingham forest'in as oyuncusu oldu ve championship macerası başlamış oldu. 5 sezon championship'te oynadı ve arada 1 sezon da iskoçya'da rangers'ta oynadı. 21/22 sezonunda nottingham forest play-off'tan premier league'e çıkınca, takımında devam etti.

aslında geçen sezon, yani ilk sezonunda her şey çok iyi başladı. ligde 30 maça çıktı ve oynadığı maçlarda takımının kaptanıydı. bir önceki sezonda da championship'te 42 lig maçına çıkmıştı. yani, oyuncunun istikrarlı forma giydiğini görüyoruz. sadece bir kırık operasyonu geçirdiğinde sezon başı takımı yalnız bıraktı, 20/21 sezonunda aralık ayı itibarı ile oynamaya başlamıştı.

bu seneye baktığımızda ise, brezilya'dan yeni transfer edilen genç murillo'nun formayı kaptığını, worrall'ın yedek kaldığını görüyoruz. bu sene ligde yalnızca 5 maça ilk 11 çıkabildi. son ilk 11 çıktığı maç ise, 18 eylül 2023, burnley maçı. sonra murillo transfer oluyor.

ama ilginç bir bilgi vereyim, sonradan girdiği 2 maç dahil, worrall'ın oynadığı 7 maçta 2 mağlubiyet almışlar. sheffield, newcastle ve chelsea'yi yenmişler. takım toplamda 5 galibiyet almış zaten. o dönemde aldığı 2 mağlubiyet de, arsenal ve manchester united'a karşı. tabii ki bunları tek futbolcuya bağlamıyoruz ama enteresan.

oyuncunun özelliklerinden bahsedecek olursak, 2'li ve 3'lü stoperde oynamışlığı var, sağ ayaklı, uzun boylu ve iyi sıçrayan, hava topunda mahir, atletik özellikleri boyuna rağmen gelişmiş, ayakları iyi olmayan, top rakipteyken karar mekanizması iyi, top ayağındayken karar mekanizması kötü bir hamle oyuncusu.

şimdi gelelim en kritik noktaya

takımında kaptan olması, takımın lider oyuncusu olması onu "şef stoper" yapmıyor. ikisi farklı şeyler. beşiktaş'ın önceki stoperlerde olduğu gibi yine hamle stoperi aldığını görüyoruz. bu sebeple de diyoruz ki; "colley ile oynarsa ikisi de kötü görünür."

oyuncuları değerlendirirken bu kısma çok önem veriyorum. "oyuncu iyi mi?" dendiğinde verilecek tek cevap yok. nerede iyi mi? kiminle oynarken iyi mi? hangi sistemde iyi mi? mesela bahtiyar'la ya da saiss gibi bir hamle stoperiyle daha iyi oynar.

sezon başında bu anlamda söylediğim stoper verileri de aynı şekilde gerçekleşti. çünkü 2 stoperin uyumu, birbirini tamamlamasıyla başlar. ben görüyorum ki, teknik direktörümüz, zaynutdinov'un denge (oyun kurucu) stoperi rolünden memnun ya da 1 stoper daha alacağız.

şimdi bu dediklerimizin veri olarak karşılığı ne, ona bakalım

öncelikle, oyuncuyu sadece 5 maça çıktığı bu sezon verileri ile değerlendirmek yanlış olur. tam oynadığı geçen sezona bakmak ve neden yedek kaldığını o sezondan irdelemek lazım diye düşünüyorum.

öncelikle, bütün stoperler veri ortalaması alındığında, yapay zeka premier league'de stoperler arasında 35. sırada olduğunu söylüyor. ortalama bir şey söylüyor aslın,da ne iyi ne kötü. detaya inince daha iyi anlayabileceğimiz veriler olacak, devam edelim.

genel verilere baktığımda, lig ortalamasına en yaklaştığı verilerin birebir veriler olduğunu görüyoruz. bu da zaten, hamle stoperi tespitimizin kaynaklarından biri. ofansif anlamda, pek bir verisi bulunmuyor, sadece rakip ceza alanına hava topuna gittiğinde isabet oranı yüksek. gole pek dönmemiş, bizde colley'de olduğu gibi döner. türkiye hava topu cenneti.

defansif anlamda baktığımızda ise, defansif bir takımda oynamasına rağmen maç başına 9 top kazanmış, 4,5 araya girme verisi sağlamış. bu veriler ligde 34. sırada yer almasını sağlamış. beni en çok düşündüren, maç başına 8,33 top kaybı ile oynamış, ligde bu veride 60'larda. bir stoper 3 ile 6 arası top kaybı yaparsa iyidir.

yine başarılı defansif aksiyonların tamamında %69 gibi bir yüzdesi var. iyi diyemeyeceğim, bunda da 52. sırada görünüyor. iyi olduğu bir veri, başarılı kayarak müdahale, bu anlamda ligin iyilerinden, boyuna göre atletik olduğunu söylemiştim.

8 maçta 1 de çok kritik hata yapıyor. kritik hata sayısı için, iyi değil. rakip driblinglerini durdurmada 2'nin üzerine çıkmış. bu da iyi diyebileceğimiz bir özelliği. defansif anlamda böyle, bir de paslaşma verilerine bakalım, fernando santos için önemli çünkü. özellikle uzun top konusu.

36'da 30 gibi bir pas isabeti ile oynamış. bunun da 6'da 3 uzun top olduğunu görüyoruz. iyi diyemeyeceğim. ki az pas yapan, az risk alan bir oyuncu. yine 3. bölgeye maç başına yalnızca 3 başarılı pası bulunuyor. oyun kurma verisi yok, oyun kurma aksiyonlarının içinde yer almış.

zaten 2 futbolcuyu geçecek başarılı ara pas denemesinde, %27 gibi çok kötü bir istatistik yakalamış. denememesi daha iyi duruyor. başarılı geri ve yan paslarda ise %94'ü bulmuş. yani, tek sakin oynarsa, bizim ligimizin de kalitesini düşünürsek sorun yaşamaz. ama yanında kendisi gibi bir oyuncuyla oynarsa, örnek colley, sorun yaşar.

az önce de belirttim, oyuncunun en iyi verileri birebir verileri. 13'de 8 ikili mücadele kazanmış. özellikle 1,96 ofansif hava topu kazanmasıyla beni şaşırttı. o sebeple türkiye'de golcü bir oyuncuya dönüşür. defansta yerde birebirde de maç başına 6 kazanmayla ilk 15'e girmiş.

kısacası, klasik bir ingiliz savunmacısı diyebiliriz

birebir yetiştiği futbolculara hamlesini yapar, alanında kalırsa başarılı olur. hava toplarında işimize yarar ama bizim için çözüm olan stoper mi? bence değil. talha'nın da, colley'in de yedek olacağını, denge stoperi olmadığını söyleyelim.

hoca çıkıp ikisini oynatır, bilemem. ama yine çok hata yaparsa, sebebi kendisi değil, beraber oynadığı stoperin oyuncu tiplemesidir. beşiktaşımıza hayırlı olmasını dilerim. 6 aylık performansı, seneye durumunu da belli edecek.

okuyan herkese teşekkür eder, keyifli haftalar dilerim.

not: bütün veriler comparisonator'den alınmıştır.